ארגון הרופאים האמריקני מזהיר: תאורת הרחוב מסוכנת לבריאות שלנו

זה בכל מקום, במים שאנחנו שותים באוויר שאנחנו נושמים, באוכל שאנחנו אוכלים, עכשיו גם תאורת הרחובות מסוכנת לבריאות. ארגון הרופאים האמריקנים (AMA) מפרסם בימים אלה אזהרה מפני פנסי רחוב מסוג LED וקורא לכל יישוב, עיירה’ או עיר לחזור לפנסי הרחוב הישנים שאינם חוסכים באנרגיה, אבל גם לא מזיקים לבריאות

פנס רחוב ישן, יקר יותר אבל גם בריא יותר מ - LED (shutterstock)
פנס רחוב ישן, יקר יותר, אבל גם בריא יותר מ – LED
(shutterstock)

פנסי רחוב המאירים באמצעות מנורות חסכוניות באנרגיה (LED)  עשויות להזיק לבריאות, כך קובע איגוד הרופאים האמריקני (AMA).

באופן ספציפי, נוריות בעצימות גבוהה המשחררות אור כחול בעיקר – להבדיל מהאור בעל “המראה החם” של פנסי הרחוב הישנים – יוצרות בוהק המשבש לנו את מחזורי שינה.

בשבוע שעבר,  בישיבתו השנתית קרא ה- AMA רשמית לקהילות, עיריות ורשויות מקומיות להיזהר כשהם בוחרים להתקין תאורה כזאת ברחובות, כדי למנוע לפחות את הבחירה במנורות LED בעצימות הגבוהה ביותר ולהפוך את המנורות הכחולות לאפשרות פחות זמינה.

לדברי הרופאים המאריקנים, מעבר לסכנה הבריאותית הכרוכה בהן, מנורות הלד הללו (נוריות בהירות, כחולות-אינטנסיביות) גם גורמות לירידה בחדות הראייה ובכך הן מהוות גם סכנה בטיחותית בדרכים.

איך זה הורס?

פנסי רחוב מסוג LED  פולטים גלי אור כחול ארוכי טווח מדכא  את ייצור המלטונין בלילה, יותר מכל צבע אחר של אור, AMA אומר.

בינתיים, הסקרים של הארגון מצאו כי תאורת רחוב לילית בהירה “קשורה בבעיות שינה כמו שינה לא רצופה בלילה, חוסר שביעות רצון מאיכות שינה, ישנוניות יתר, תפקוד לקוי במהלך היום והשמנה”.

חוסכת אנרגיה לרשות המקומית, מזיקה לכם (shutterstock)
חוסכת אנרגיה לרשות המקומית, מזיקה לכם, תאורת רחוב מסוג LED
(shutterstock)

ההשפעות של אור כחול על מקצבי היממה דווחו בשימוש זמן רב לפני, כולל על ידי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, אבל עד עכשיו איגוד הרופאים האמריקנים נמנע מלהזהיר ערים מפניי נורות LED באופן גורף.

לא רק מפריע למחזור השינה

המלטונין, שכאמור מדוכא על ידי תאורת ה-LED, הוא הורמון המיוצר בבלוטת האצטרובל במוח, המגיב לחושך וגורם לתחושת ישנוניות, על נת שנישן בלילה ונהיה עירניים ביום.

אורח החיים המודרני כמובן כבר מזמן “מצפצף” על ההורמון הזה, וכמעט אין היום אנשים מבוגרים שהולכים לשיון כשהשמש שוקעת, אבל הישנוניות לפחות לא מדוכאת ואנחנו מרגישים היטב את תחושת סוף היום.

אבל להתעסק עם המלטונין ולדכא אותו, זה עסק מסוכן לבריאות בכל מקרה, משום שמעבר להיותו מכוון השעון הביולוגי, מלטונין הוא גם נוגד חמצון עוצמתי ורחב טווח. הוא פועל בשיתוף עם נוגדי חמצון אחרים על מנת לשפר את יעילותם. מחקרים הוכיחו כי המלטונין פעיל פי שניים מויטמין E, והסברה היא כי הוא נוגד החמצון הליפופילי היעיל ביותר. גם תוצרי הפירוק של מלטונין פועלים כנוגדי חמצון.

במילים אחרות, המלטונין והשעון הביולוגי משפיעים לנו על מערכת החיסון, על התפקודים המוחיים שלנו, והוא נחקר גם בהקשר של מניעת סרטן וסכרת מסוג 2. למרבה הצער, האנשים האמונים על בחירת תאורת הרחובות שלנו, הם האנשים האמונים על החיסכון באנרגיה ובתקציבים. המשמעות היא שכמעט אין סיכוי שהם יבחרו בתאורה שאינה מסוג LED לכבישים ולרחובות שלנו. אלא אם כן נהיה מודעים ונדרוש לתקן את המצב.

קיראו עוד:

עידן האינסטנט: האם עדיין יש צורך בסירנה על האמבולנס?

חשיפה: משרד הבריאות בודק – האם בדיקת MRI מסוכנת למושתלי קוצב?

יותר מ-1,600 ישראלים מתים מוקדם בגלל זיהום אויר

 

Share This:

5 thoughts on “ארגון הרופאים האמריקני מזהיר: תאורת הרחוב מסוכנת לבריאות שלנו

 1. בס”ד

  שלום לכותבי הכתבה
  כל הכבוד על פרסום המידע הזה!
  הלוואי שיותר אנשים יידעו ויפנו לעיריות להחליף בחזרה את הפנסים לפנסים הישנים והטובים!
  לנו התקינו פרוז’קטור לד על הבית – זה נורא, אור להן מזעזע,
  אי אפשר לישון כך, חייבים לסגור את כל החלונות ולהיחנק בפנים. רואים שהאור הזה פשוט מסנוור ובלתי אנושי לחלוטין.
  איך אפשר לעשות כל כך הרבה שינויים מזיקים בבת אחת –
  מכשירים מקרינים עלינו מכל כיוון – אנטנות, כפייה של מונים “חכמים” למים, גז וחשמל על האזרחים, פנסי לד זוועתיים… הלוואי שהשפיות תחזור – וכל אזרח חייב להשמיע קולו!

 2. שלום,
  אני מהנדס אלקטרוניקה, לא מומחה לתאורה.
  למיטב ידיעתי אפשר ליצור תאורת LED המפיקה אור דומה לנורות הישנות. צריך להבין את הצרכים (ז”א איזה גוון אור הכי פחות מזיק)ולשכנע את העיריות לפעול בהתאם.
  בברכה
  מיכאל

 3. ניתן להשתמש בנורות פריקה גם חסכוניות מסוגים נל”ג נתרן לחץ גבוה משופר ואף מיטל הלייד בהספקים יותר נמוכים מהעבר עם רפלקטורים חדשים ונצילות יותר גבוהה משמעותית וגם מסירת אור משופרת הלד לא קורח המציאות ניתן להשתמש בכל סוגי הנורות וגם הלדים באופן שיתן מענה נקודתי ודיפרנציאלי ללא הפרעה ונזק לחיים
  בכלל הכותב יבואן נורות פריקה ארופאיות איכותיות ומייצג חברות וותיקות בתחום בעולם.

  1. אני חשמלאי ויועץ תאורה. הבעיה היא לא עם הטכנולוגיה עצמה אלא עם בחירת צבע האור. העיריות בוחרות בטעות גוון לבן קר (6000k+) כי ”זה נראה יותר מואר”. הבעיה היא שיועצי תאורה לא מודעים לבעיות הבריאותיות שיוצרים תדרי האור בשימושים שונים. לדוגמא: משרד שמואר באור צהוב יגרום לעובדים להרגיש עייפות מהר יותר מאשר משרד המואר באור לבן, בדיוק מהסיבה שמוזכרת בכתבה.

כתיבת תגובה

Top