מדענים: נגיף הזיקה מזיק בהרבה למי שנחשף לנגיפי יתושים בעבר

מדענים גילו תופעה הפוכה למה שהיה מוכר עד עכשיו בכל הקשור למערכת החיסון. מי שעקיצת יתוש הסתיימה אצלו בעבר במחלה כלשהי, צריך להיזהר פי כמה וכמה מעקיצות נוספות, משום שהידבקות בנגיף הזיקה במקרה שלו – תגרום דווקא לנזק גדול יותר – מאשר אצל מי שלא חלה בעבר בנגיפים המועברים באמצעות יתושים

תשכחו כל מה שהבנתם על מערכת החיסון. במקום לחסן את הגוף, מחלות קודמות רק מחלישות אותו (shutterstock)
תשכחו כל מה שהבנתם על מערכת החיסון. במקום לחסן את הגוף, מחלות קודמות רק מחלישות אותו (shutterstock)

מדענים הלומדים בימים אלה (לקראת האולימפיאדה) את פרוץ מגיפת הזיקה בברזיל, אומרים שחשיפה מוקדמת לנגיפים שמקורם בעקיצת יתוש, כמו קדחת מערב הנילוס וקדחת הדנגי, עלולה להחמיר את עוצמת זיהום נגיף הזיקה.

“סוס טרויאני” במערכת החיסון

הממצאים של בדיקות מעבדה הבודקת את השלבים המוקדמים של הנגיף הביאו את החוקרים מבריטניה, צרפת ותאילנד להעלות את ההשערה כי נגיף הזיקה משתמש במגננות של הגוף בתור “סוס טרויאני”, המאפשר לו להיכנס לתא אנושי מבלי שמערכת החיסון מבחין בו. מרגע שחדר , הוא משכפל את עצמו במהירות וגורם לנזקים קשים.

לדברי המדענים התוצאות שלהם, שפורסמו בכתב העת the journal Nature Immunology, מצביעות על כך שנגיפים אחרים המועברים באמצעות יתושים, כמו נגיף קדחת הדנגה, או קדחת מערב הנילוס (המוכר בצפון הארץ), הם נגיפים שככל הנראה דומים מאוד לנגיף הזיקה והגוף עשוי לזהות חשיפה לנגיף הזיקה כחשיפה למחלה שהוא כבר מכיר ולנסות לטפל בה באמצעות הנוגדנים של אותה מחלה מוכרת, אבל הנוגדנים הללו, אינם משפיעם למעשה על נגיף הזיקה אלא דווקא מחמירים את המצב והם עשויים להגביר את הזיהום.

פרופ’ גווין סקיטון מאוניברסיטת אימפריאל קולג’ בבריטניה, החוקר הראשי במחקר הזה אמר לפוקס ניו האמריקנית כי אף על פי שהמחקר נמצא עדיין “בחיתולים”, “הממצאים הללו  עשויים להסביר את ההתפרצות הנוכחית של נגיף הזיקה דווקא במקומות כמו ברזיל, שם קדחת הדנגי, המועברת על ידי יתושים, נפוצה כל כך. ייתכן שההתפרצות של נגיף הזיקה לא היתה חמורה כל כך אבל האנשים שנדבקו באזורים הללו חלו בעבר בקדחת ולכן המחלה הופיעה אצלם בחומרה יתרה”.

התפרצות נגיף הזיקה, המופץ על ידי יתושים מעוררת בהלה רבה בכל רחבי אמריקה לאחר שההתפרצות בברזיל – ההתפרצות הקשה ביותר בעולם של הנגיף, הובילה ללידות של עוברים עם פגם המיקרוצפליה, לאמהות שנשאו את הנגיף כשהיו בהריון.

פגם הלידה הנדיר מאובחן על ידי ראש קטן מהרגיל של אותם תינוקות ובעיות התפתחותיות קשות בפוטנציה. הרשויות בברזיל בברזיל אישרו שאובחנו אצלן יותר מ -1,400 מקרים של מיקרוצפליה אצל תינוקות שאמהותיהם נחשפו לנגיף  במהלך ההריון.

ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)
ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)

קיראו עוד:

כמה נוח: ארגון הבריאות העולמי – “במחשבה שניה, זיקה לא מסכן, סעו לאולימפיאדה”

בשורות טובות: אישה בארה”ב נדבקה בנגיף הזיקה וילדה תינוק בריא

משרד הבריאות מוציא הנחיות מפורטות להתמודדות עם נגיף הזיקה

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top