ליצמן לסוכני הביטוח: “שנינו נגד סלינגר”, איך זה קשור אליכם?

שר הבריאות יעקב ליצמן הצהיר היום (ה) קבל עם, עדה וסוכני ביטוח שהיריבות שלו עם המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר, בעניין הביטוחים הסיעודיים – תגיע עד למשא ומתן הקואליציוני ותקבע במידה רבה את המשך הישארותה של יהדות התורה בממשלה. אז על מה המהומה ואיך זה קשור לחיים של כולנו? שבו, נסביר לכם

"יש לי הסכמה איתכם, שנינו נגד סלינגר", שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: ליאת מנדל)
“יש לי הסכמה איתכם, שנינו נגד סלינגר”, שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: ליאת מנדל)

גם אתם לא מבינים מה רוצים מהחיים שלכם כשמדברים על הביטוח הסיעודי והרפורמה הזאת והרפורמה השנייה ואיך זה קשור אליכם?

תקציר הפרקים הקודמים

כששר הבריאות יעקב ליצמן נכנס לראשונה למשרד הבריאות, הוא למד את המשרד במשך כמה שבועות ואז חשב עם עצמו ועם יועציו – איך משנים? מה משנים? מערכת הבריאות שקיבל היתה אפילו יותר קורסת ורקובה מהיום.

יש כל כך הרבה מה לתקן ואי אפשר לעשות הכל במסגרת בעיית המשילות המוכרת, זו המשאירה שר במשרדו לכל היותר 3 שנים ולאחר מכן הוא והרפורמות שלו יוצאים ל”חופשת שחרור”.

אז ליצמן בחר לעצמו 3 “ציפורי נפש”. פרות קדושות אם תרצו, אותן הוא יזיז, יקדם וידחוף במרץ עד שיביא לשינוי המיוחל.

שלושת הנושאים האלה הם – בריאות השן, בריאות הנפש והביטוח הסיעודי.

שלושת הנושאים הללו הושארו אחר כבוד מחוץ לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, שחוקק כשחיים רמון היה שר הבריאות, בשנת 1994.

בבריאות השיניים הוא טיפל – העביר את הרפורמה לטיפולי שיניים בחינם לילדים עד גיל 14, כשבכל שנה שהוא יושב בכיסא שר הבריאות – שנתון נוסף של ילדים מקבל את הפריבילגיה לטופל שביניים שלו בחינם. כך הוא מתכנן לטפל גם בשיניים של הקשישים.

הרפורמה בבריאות הנפש, גם היא יצאה לדרך וכבר חלפה שנה שלמה מאז שבריאות הנפש עברה לאחריות קופות החולים.

נותר הנושא הסיעודי. הבטן הרכה של מעמד הביניים. בישראל ישנם כל כך הרבה אנשים, הורים לילדים קטנים שצריכים להתמודד עם מעמסה כלכלית לא קטנה – טיפול בהוריהם המזדקנים שהפכו לסיעודיים. המצב כיום הוא כזה, שכאשר אדם הופך לסיעודי, הוא כבר לא באחריות טיפולית של קופות החולים. הוא עובר לאחריות המדינה. וזו שולחת את ילדיו למבחני הכנסה קפדניים שיקבעו אם המדינה תממן את האשפוז הסיעודי שלו במוסד סיעודי, כמו בית אבות או בית חולים כלשהו, או לא.

מי שבאמת אין לו – יחסית “מסודר” (אם אפשר לקרוא כך לתנאים בחלק מוסדות הסיעודיים היום), מי שיש לו הרבה כסף, מביא מטפלים וציוד ומטפל בהוריו המזדקנים בבית. מעמד הביניים, זה שמחזיק על הכתפיים שלו את המדינה – הוא שסובל הכי הרבה בהעדר רפורמה.

מספיק שלאחד הילדים יש אוטו או דירה והאישור הנכסף אובד. ה”ילדים” הללו נדרשים לשלם עבור האשפוז עשרות אלפי שקלים בכל חודש, או לבחור להשאיר את ההורה בבית (גם אם הבית בכלל לא נגיש ומותאם לצרכיו הסיעודיים), עם מטפל סיעודי שאת משכורתו הם משלמים מכיסם ומקיצבת הזיקנה או הנכות של ההורה מביטוח לאומי.

השר ליצמן ביקש לשנות את זה, להעלות את מס הבריאות שכולנו משלמים בחצי אחוז באופן דיפרנציאלי, מה שאומר שבפועל מי שאין לו – לא ישלם יותר ומי שיש לו ישלם תוספת מס בהתאם לגובה ההכנסה שלו. מדובר בתוספת מס של  כ-30 ש”ח בחודש (לאנשים שמרוויחים כ9,000 ש”ח בממוצע בחודש).

בכסף הזה ליצמן מבקש לעשות ביטוח סיעודי ציבורי לכולם. להעביר את הסיעוד לאחריות קופות החולים ושהן ישלמו עבור האשפוז בדיוק כפי שהן עושות בכל מצב אחר שהוא לא סיעודי. בלידה, בניתוח ובכלל – הכל נפתר באמצעות טופס 17 בין הקופה לבית החולים.

אז מה יש לו נגד סלינגר?

מה יש לליצמן מדורית סלינגר? (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
מה הוא רוצה ממנה, דורית סלינגר (צילום: אבי אוחיון, לע”מ)

נכון להיום, בהיעדר ביטוח סיעודי ציבורי, יש המון ביטוחים סיעודיים פרטיים ורוב אזרחי המדינה מבוטחים לפחות באחד מהם. מי שאחראית על הרגולציה של הדבר הזה היא דורית סלינגר, המפקחת על הביטוחים ושוק ההון במשרד האוצר. סלינגר החליטה לייצר רפורמה משלה, מקבילה לזו שליצמן מנסה לקדם.

היא מבקשת לאחד את כל הפוליסות של הביטוחים הסיעודיים הקיימים כיום לפוליסה אחת אחידה לכל קופות החולים.

בכך היא מבטלת את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים שהיו קיימים עד עכשיו, בעיקר במקומות עבודה מסויימים ומותירה אנשים מבוגרים רבים (המתקרבים בצעדי ענק לגיל הפנסיה ומאוחר יותר עלולים להיות סיעודיים ולהזדקק לביטוח הזה) – בלי כיסוי ביטוחי מלא, אף על פי ששילמו עבור ביטוח כזה כל חייהם המקצועיים.

סוכני הביטוח מתנגדים לרפורמה של סלינגר כי היא מגבילה אותם, אבל גם שר הבריאות ליצמן מתנגד בכל תוקף. הוא קודם כל כועס שהיא לא התייעצה איתו לפני שהחליטה ללכת על הרפורמה הזאת ובנוסף, לטענתו, זה יערים קשיים על העברת הרפורמה שלו ובכך זה ינציח את האבסורד הקיים היום בהעדר ביטוח סיעודי ציבורי לכולם.

היום (ה) הוא אמר בכינוס של סוכני הביטוח:

“יש לי עוד הסכמה אתכם, סוכני הביטוח – שנינו נגד סלינגר. פניתי לשר האוצר ואמרתי לו שלא יכול להיות שבימים אלה בו אנו דנים על הביטוח הסיעודי, המפקחת תעשה מהלך חד צדדי לקראת ה-1 ליולי, ותכניס הסדרים חדשים לביטוח הסיעוד. זו חבלה ואני לא אתן לזה יד. דיברתי על כך גם אתמול בלילה עם שר האוצר. ההבדל ביני ובין סלינגר הוא שהיא לא שר, גם לי יש אג’נדה משלי, ואני שר.

לא משנה לי מה היא תעשה או לא, אני בעזרת השם בהסכם קואליציוני ב-1.1.17 אדאג לכך שההסכם יכלול ביטוח סיעוד ממלכתי, אני אעמוד על כך, גם אם המשמעות של זה היא להגיע למשבר ממשלתי”, עוד הוסיף ליצמן: “אני לא הולך לוותר על זה, ואז יאלצו לחפש מתווך אחר עבור נתניהו. תפקידנו לשפר את חייהם של האזרחים הוותיקים. אנו משלמים ביטוח לאומי כל חיינו ואין שום סיבה שהילדים יאלצו גם לממן את הסיעוד של הוריהם”.

קיראו עוד:

הרפורמה בביטוחי הבריאות: גם אתם לא הבנתם כלום?

במקום מסדרון: אשפזו בבית / נחום גיטמן

מחסור במלאכים: אין מי שיטפל בהורים המזדקנים בישראל

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top