המועצה לשלום הילד: “ילדים שנשכחים ברכב – לא גזירת גורל”

מנכ”לית המועצה לשלום הילד, עו”ד ורד וינדמן, קוראת למשרד התחבורה למגר את תופעת שיכחת הילדים בכלי רכב: “יש בידינו לפעול לשינוי מציאות בה רק בחודש האחרון שלושה פעוטות איבדו את חייהם לאחר שנשכחו ברכב” 

"יש מה לעשות כדי למגר את התופעה" (shutterstock)
“יש מה לעשות כדי למגר את התופעה” (shutterstock)

גם אתמול (ד) זה קרה, שני פעוטות נשכחו ברכב בחום הלוהט של הנגב ומתו.

בכל פעם שמדווח בחדשות על מקרה כזה, כל מי שיש לו ילדים מקבל סוג של בעיטה בבטן. בין אם זה קורה להם בזמן שהם עצמם מחזירים את הילד מהגן, או אם הם בעבודה או בבית – הבטן מתכווצת, הלב נחמץ, הראש כועס.

איך אפשר לשכוח ילד באוטו ועוד בחום הזה? זאת המחשבה הראשונית. צורת המוות המחרידה כל כך עבור כל אדם ובוודאי עבור תינוקות ופעוטות רכים, חסרי ישע, המרותקים לכיסא הבטיחות – היא פשוט משהו שקשה לעכל.

ובכל זאת, מחריד ככל שיהיה, זה ממשיך לקרות. זה קורה לעוד ועוד הורים, גם כאלה שבעצם כעסו כששמעו על הורים אחרים ששכחו את הילד שלהם ברכב.

אבל מה כבר אפשר לעשות? כל אחד מציע את הפתרונות שלו.

“לא גזירת גורל”

מנכ”לית המועצה לשלום הילד, עו”ד ורד וינדרמן, קוראת כעת למשרד התחבורה להיות זה שירים את הכפפה וימגר את התופעה.

בהודעה שנמסרה מהמועצה לשלום הילד נכתב: “לפני פחות מחודש איבד פעוט בן שנה ושלושה חודשים את חייו לאחר שנשכח ברכב, והבוקר (אתמול) ארוע נוסף בו איבדו את חייהם שני פעוטות באזור הדרום לאחר שנשכחו ברכב.

 המועצה הלאומית לשלום הילד קוראת למשרד התחבורה לנקוט מספר צעדים למיגור התופעה: יצירת מערך תמריצים לעידוד הציבור להיעזר בעזרים טכנולוגיים, זאת באמצעות סבסוד המוצרים או מתן הטבות כמו הפחתת תעריף הביטוח למתקין עזרים אלו.

 עוד מבקשים במועצה כי משרד התחבורה יצור נורמה מחייבת בתקנות התעבורה לפיה יחויבו הורים לילדים עד גיל 6 בהתקנת אמצעי בטיחות או התרעה לצורך מניעת שכחת ילדים ברכב. כמו כן מבקשים במועצה לפעול להעלאת המודעות, זאת על ידי מסע הסברה שיתייחס למניעת שכחת ילדים ברכב וכן להשארה מכוונת של ילדים ברכב.

מחריד וכואב בכל פעם מחדש, (shutterstock)
מחריד וכואב בכל פעם מחדש, (shutterstock)

 על פי נתוני השנתון הסטטיסטי של המועצה הלאומית לשלום הילד המתבססים על נתוני בטרם בשנים 2008-2014 הושארו 345 ילדים לבד ברכב (נתון הכולל שכחת ילדים ברכב, השארה והלכדות/נעילה של ילד ברכב).

 על אף שעבר חוק בנושא, ביוזמת המועצה לשלום הילד, והותרת ילד ברכב מהווה עברה פלילית ניתן לראות כי במהלך השנים לא חלה ירידה בהיקף התופעה בין אם מדובר בשכחת ילד או השארת ילד ברכב לבדו- במודע:

כך בשנת 2008 נפגעו 40 ילדים כתוצאה מהישארותם ברכב, 36 הושארו ברכב ו- 4 נלכדו ברכב. בשנת 2010 הושארו ברכב 37 ילדים ו-17 נלכדו בו ובשנת 2014 עומדים המספרים על 37 ילדים שהושארו ברכב ו-15 נלכדו ברכב.

 עוד עולה כי שעור הילדים שנפגעו בשל הישארותם לבד ברכב היה גבוה יותר בחודשים מאי ויולי עד ספטמבר, יותר מאשר בשאר חודשי השנה.

 בעקבות הארוע שארע הבוקר והיות שמדובר בתחילת הקיץ קוראת עו”ד ורד וינדמן, מנכ”לית המועצה לשלום הילד למשרד התחבורה לנקוט בצעדים למיגור התופעה –

“זו לא גזירת גורל ויש בידינו לפעול לשינוי מציאות בה רק בחודש האחרון שלושה פעוטות איבדו את חייהם לאחר שנשכחו ברכב” אומרת וינדמן ומוסיפה “אנו שבים ומתריעים בפני ההורים לעשות כל שיידרש מצידם על מנת למנוע מצב בו הילד נותר ברכב לאחר יציאתם. לא משנה אם החלון הושאר פתוח או הרכב מונע והמזגן עובד, השארת ילד ברכב גם מסכנת חיים וגם מהווה עבירה פלילית”.

האם יהיה מי שיקשיב? האם זה יעזור? הלוואי.

קיראו עוד:

שוב הטרגדיה האיומה: שני פעוטות נשכחו ברכב ומתו

עוד פעוט נשכח ברכב ומת

מרבית מקרי המוות של ילדים בישראל – ליד הבית

בני ברק: תינוק נכווה ממים רותחים

“אותך ליצחק קדמן”? ד”ר קדמן פורש מהמועצה לשלום הילד

Share This:

כתיבת תגובה

Top