תינוק תלת-הורי: מדענים “תיקנו” ביצית באמצעות אישה נוספת ויאפשרו לרבים להביא ילד לעולם

מדע לא בדיוני: מחקר חדשני שנערך בבריטניה יסייע לנשים המתמודדות עם בעיה בביציות, שמונעת מהן הפריה מוצלחת. במסגרת המחקר מושתל גרעין הביצית של האם נושאת ההריון בתוך ביצית בריאה של אישה תורמת, כך שהתוצאה תהיה ביצית בריאה של התורמת -המכילה גרעין גנטי של אם התינוק, אותה ניתן יהיה להפרות בזרעו של בן הזוג

סיכוי טוב יותר להצלחת ה-IVF עבור המתמודדים עם בעיות פוריות ׁ(shutterstock)
סיכוי טוב יותר להצלחת ה-IVF עבור המתמודדים עם בעיות פוריות ׁ(shutterstock)

מדענים בבריטניה מצהירים בימים אלה שטכניקת IVF (הפרייה חוץ גופית) חדשה ומעוררת מחלוקת – היא בטוחה לשימוש בנשים ושכבר מהשנה הבאה ייתכן שיוולד התינוק הראשון שיהיה בעל שלושה הורים.

טכניקת הפוריות הזאת, אשר נחשפה ופותחה באוניברסיטת ניוקאסל בבריטניה ומפורסמת כעת בכתב העת הרפואי היוקרתי  journal Nature, נועדה לאפשר לזוגות שילדיהם עשויים להיוולד עם מחלות גנטיות מחרידות, סיכוי ללדת תינוק בריא באמצעות ביצת מאישה שנייה. ילד כזה יצטרך יהיה בפועל ילדם של שלושה הורים – בני הזוג, בתוספת האישה שהעניקה להם את הביצית.

לדברי ד”ר איליה בר, יו”ר המרכז הרפואי לפוריות בישראל אומר לסמאללה, כי “גרעין הביצית הוא זה שנושא את המטען הגנטי התורשתי ולכן הוא בעל החשיבות. הפלה או התפתחות מומים נגרמים פעמים רבות כתוצאה מתקלה בחלקי הביצית שנמצאים מחוץ לגרעין ותקינותם חיונית לפעולות כמו חלוקת התאים והתפתחות העובר. הטכניקה החדשה צפויה לשמור על התוכן הגנטי של הביצית שמשפיע ומעצב את חיי ובריאות התינוק העתידי, ולאפשר התגברות על התקלה בשאר חלקי הביצית”.

במסגרת המחקר גודלו עד כה 200 עוברים בשיטה של “תינוק תלת הורי” עד לגיל של 6 ימים לאחר ההפריה. כעת החוקרים יעברו לשלב של יצירת תינוק בשיטה החדשה בתיאום עם הרשויות הבריטיות.

לדברי ד”ר בר, “המחקר עונה על הרצון הטבעי של הורים שילדם ישא את הד.נ.א שלהם ואשר הבעיה בביצית מנעה זאת מהם. עם זאת, בשנים האחרונות מתרבים המחקרים על כך שעיקר ההשפעה על התינוק, בשיעור של 85%, נעשית במהלך הלידה ובחודשי חייו הראשונים. כלומר, גם תינוק שנוצר מתרומת ביצית מלאה יקבל את רוב המטען מהאם הנושאת את ההיריון”.

שמחה וקוץ בה

עכשיו, לאחר יותר מעשור של ניסויים על ביציות ועוברים במעבדה, המדענים אומרים כי הם מוכנים לטפל בנשים הראשונות.

יחד עם זאת, עדיין קיימים חששות לגבי הבטיחות  והחוקרים מודים שהם לא יכולים להבטיח שכל תינוק יהיה בריא. מטרת הטכניקה הזאת היא חיסול מחלות חשוכות מרפא הנגרמת על ידי המיטוכונדריה פגומה – תחנות כוח זעירות בצורת נקניק בתוך התאים שהופכים את המזון לאנרגיה.

הביצית תישא את המטען הגנטי של האם מאותגרת הפוריות (shutterstock)
הביצית תישא את המטען הגנטי של האם מאותגרת הפוריות (shutterstock)

ליקויים אלה גורמי למחלה קשה באחד מכל 6,500 תינוקות ואחראים לכ- 50 מחלות גנטיות, שרבות מהן מסתיימות במות התינוק בגיל ינקות.
נשים הנושאות את ההמיטוכונדריה הפגומה גם יכולות להפיל שוב ושוב.
כדי לעזור להם, המדענים פיתחו טכניקה שבה האמא לעתיד של המיטוכונדריה חולה הם החליפו עם הבריאים מתוך ביצה נתרם על ידי אישה אחרת.

תומכי הטכניקה אומרים שזה ייתן לזוגות אשר סבלו את כאב הלב של הפלות חוזרות ונשנות – להביא ילדים בריאים לעולם, אבל מבקרי השיטה טוענים כי הנדסה גנטית של ביציות ועוברים היא חוצת קו מוסרי מכריע – וטוענים שהנשים והתינוקות הראשונים יהיו “שפני ניסוי”  בניסוי מסוכן.
החוק הבריטי שונה בשנה שעברה, כדי לאפשר לטכניקה החדשה להיבחן על נשים אנושיות ועכשיו, החוקרים בניוקאסל אומרים שהם סיימו את העבודה הנדרשת כדי להראות שהטכניקה בטוחה מספיק כדי להיות מוצעת לנשים.

זאת למרות העובדה שאחד המחקרים הראה תוצאות לא משביעות רצון, שהמחלה עלולה להכפיל את עצמה.

ד”ר דושקו איליץ, מאוניברסיטת קינגס קולג’ בלונדון, אמר לדיילי מייל: “קבוצת ניוקאסל הוכיחה בבירור כי הם לקחו את הרמה הגבוהה ביותר של אמצעי זהירות והם מוכנים עבור יישומים קליניים”.
אבל ד”ר דיטר אגלי, ממכון המחקר קרן תאי הגזע של ניו יורק, אמר שהחשש שההמיטוכונדריה הפגומה עלולה להכפיל את עצמה, אומר שזה מוקדם מדי להשתמש בטכניקה”.
ג’וזפין קווינטאוואלה, מומחית לאתיקת ופוריות, אמרה שה”דרך היחידה להראות שהטכניקה באמת עובדת תהיה במהלך ‘ניסויים מסוכנים’ על נשים וילדים שעוד לא נולדו”. אבל ד”ר מריטה פולשמידט, המייצגת ארגוני חולים בבריטניה של אמרה ש”השיטה יכולה להיות תשובה שלא תסולא בפז עבור משפחות שחיות בצל מחלת המיטוכונדריה”.

קיראו עוד:

מחקר בסורוקה: טיפולי פוריות לא גורמים לתחלואת לב

פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

תדהמה: תאומים בויאטנאם התגלו כבעלי אבות שונים

Share This:

כתיבת תגובה

Top