אושר לקריאה שנייה ושלישית: אבות ייצאו לחופשת לידה של 6 ימים

וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק המבקשת לאפשר גם לאבות להיות בחופשה של כמה ימים לאחר הלידה. יוזמת ההצעה – ח”כ תמר זנדברג “לידה היא ארוע משפחתי ואינו שייך לאם בלבד”. המעסיקים הביעו התנגדות בגלל תשלום יום מחלה אחד

גם אבות טריים צריכים חופשה (shutterstock)
גם אבות טריים צריכים חופשה (shutterstock)

אולי חוץ מחופשת הלידה הקצרצרה שניתנת בארץ לנשים, בסך הכל המדינה מקפידה מאוד לעטוף ככל האפשר את הנשים ההרות ואת היולדות. במעקב הריון צמוד לאורך כל ההריון האחיות מונחות לוודא שיש לאישה רשת תמיכה מסביבה. שהבעל וגם הסובבים האחרים יהיו מודעים לפוטנציאל הנפיץ של דיכאון לאחר הלידה.

לשם כך, עורכים שאלונים, מוודאים שבבית הכל בסדר, שיש מי שיעזור ויתמוך לאחר הלידה כדי שהיולדת הטרייה ומוצפת ההורמונים והכאבים לא תצטרך להתמודד עם הכל לבדה, כך החליטו לעשות אחרי שהבינו שהורים עצבניים הם סכנה לחיי הילוד, ממש כך.

חופשה חדשה בישראל – חופשת אבהות

עכשיו סוף סוף מתחילים להבין שכדי לספק את התמיכה הראוייה לאמהות הטריות – יש צורך בנוכחות מאסיבית של אבא. מישהו צריך להישאר בבית עם הילדים האחרים, מישהו צריך להרגיע, לתת מילה טובה, כוס מים בזמן ההנקה ובכלל, האבות עצמם זקוקים למנוחה מעול הפרנסה לכמה ימים כדי להתמקד בבית ובאבהות החדשה שלהם.

אז נכון שיש היום את סבתא וסבא (ותפקידם בדורנו הולך ומתרחב) אבל לא לכולם יש את האפשרות להיעזר בהורים.

את התובנה חוצת המפלגות הזאת הזאת הבין ח”כ אורי אריאל (הבית היהודי) ולאחר מכן ח”כ תמר זנדברג (מרצ) שקידמה את הצעת החוק שלו לתת לאבות 6 ימי חופשת לידה. יום הלידה, 3 ימים נוספים על חשבון ימי החופשה השנתית ועוד יומיים על חשבון ימי מחלה, כאשר ימי המחלה מגיעים ברציפות והדבר מיטיב עם העובד ופחות מיטיב עם המעסיק שיידרש לשלם יום מחלה אחד בפועל.

עוד נכתב בהצעת החוק ש במידה ואין לעובד ימי חופשה הצבורים לזכותו, יוכל לקחת חופשה ללא תשלום. העובד יהיה רשאי לנצל רק חלק מההיעדרות, לפי בחירתו.

תחילת החוק: מיד עם פרסומו.

“הישג היסטורי”

ח”כ זנדברג: “זהו הישג היסטורי, לא פחות. לראשונה תהיה לאב זכות מעוגנת בחוק להיות בבית בימים הראשונים אחרי הלידה, וזאת הפעם הראשונה שהמונח “חופשת אבהות” ייכנס לספר החוקים בישראל. לידה היא אירוע משפחתי ואינו שייך לאם בלבד. המאבק הזה התחיל כבר לפני שתי קדנציות; קיבלנו מספר פניות אדיר של אבות שהמעסיק לא מאשר להם להיעדר, גם לא על חשבונם. ההצעה נולדה מתוך כורח, ומתוך חוסר תמיכה של מעסיקים בעובדיהם”. ח”כ זנדברג הודתה לשר אורי אריאל ולעוזריו על העזרה בקידום החוק.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו): “זהו תיקון אמיתי. המשפחה צריכה להיות ביחד ברגעים כה חשובים”. ח”כ אלאלוף הודיע כי יפעל לקדם חקיקה אשר תאפשר גם ל270 אלף עובדים עצמאים לנצל חופשת אבהות.

עו”ד מיכל וקסמן-חילי מהתאחדות התעשיינים מחתה על שתשלום חלקי יינתן לאב הנעדר על חשבון ימי מחלה  כבר מהיום הראשון להיעדרותו. “זוהי תוספת עלות למעסיק, ובניגוד לסיכומים איתנו”, אמרה. חברי הכנסת אלאלוף וזנדברג דחו את טענתה. היועצת המשפטית לנעמ”ת, עו”ד מאירה בסוק: “היה צריך להינתן תשלום מלא כבר מהיום הראשון”.

ח”כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: “זוהי תחילתה של מהפכה משמעותית. אני נשארתי בבית שלושה חודשים עם כל אחד מילדיי לאחר שנולד ונהניתי מאוד”.

קיראו עוד:

הנקה עד גיל חצי שנה? מה עם חופשת לידה שתאפשר את זה?

אושר בטרומית: לידה “שקטה” תוכר בביטוח לאומי משבוע -22

ביטול ישיבת ועדת הבריאות – ספין פוליטי על חשבון חולים

אבא סובל מדיכאון אחרי לידה: “שום סופת הורמונים לא חיכתה לי”

Share This:

כתיבת תגובה

Top