האזינו: משותק בכל הגוף: “לא צריך ידיים ורגליים, אני עולם שלם”

משותק בכל חלקי גופו, רואה אור שמש ופיסת שמיים רק פעם בכמה חודשים,אלון פז מסרב להיות עצוב. בשיחה עם “סמאללה” הוא אומר: “טוב לי בחיים.אני עולם שלם ואומר תודה לקדוש ברוך הוא”

האזינו לשיחה עם אלון:

אלון והמלאכים של איחוד הצלה.(צילום: באדיבות דוברות איחוד הצלה)
אלון והמלאכים של איחוד הצלה.(צילום: באדיבות דוברות איחוד הצלה)

הנה מישהו שכדאי ללמוד ממנו קצת על החיים: אלון פז,בן 39,  עבר לפני שבע שנים תאונת דרכים קשה שהותירה אותו משותק בכל חלקי גופו. לאחר שבועות של מלחמה על חייו הוא שב להכרתו אך נשארה לו רק יכולת הראייה והשמיעה, והוא נותר צלול ויכול לדבר.

מאז התאונה מאושפז אלון בבית החולים הסיעודי “בית רבקה” בפתח תקווה. הוא מרותק למיטתו ומחובר כל העת למכונת הנשמה. הוא אינו יכול לעמוד בהוצאות הכלכליות של מעבר למגורים בבית משלו. המשמעות: הוא סגור בחדר שלו כל  העת, ויוצא החוצה רק פעם בכמה חודשים.  כדי להוציא את אלון מהחדר יש צורך בציוד מיוחד ובליווי רפואי צמוד.

אלון ביקש ממתנדב איחוד הצלה, ישראל זלטס, שמבקר אותו בקביעות, לצאת לטייל באזור עין גדי. ביום רביעי האחרון בקשתו התמלאה. זלטס גייס את פראמדיק איחוד הצלה יהודה אטיאס ואת נהג האמבולנס הראל שאלתיאל ולקח את אלון לטיול בים המלח, נחל דוד והגן הבוטני בעין גדי.

אלון רואה שמים אחרי כמה חודשים (צילום: באדיבות דוברות איחוד הצלה)
אלון רואה שמים אחרי כמה חודשים (צילום: באדיבות דוברות איחוד הצלה)

 רשות הטבע והגנים הכשירה בנחל דוד שביל נגיש, המאפשר לאנשים עם מוגבלות לצפות במפל ובבריכה התחתונה של נחל דוד כך שאלון יכל להגיע עד למפל עצמו. בסוף הסיור השקיף אלון על ים המלח.

בשיחה מרגשת עם “סמאללה” מספר אלון על הטיול וגם על הכח שקיבל וגם, כפי שתשמעו ,על הכח שהוא נותן לאנשים אחרים:

“אני בנאדם מונשם משותק בכל הגוף בעקבות תאונה .

אחרי חודשים שלא יצאתי מהחדר,מהמיטה שלי ,בשבילי לצאת החוצה ,לראות שמים, לראות שמש, להרגיש את החום, לראות אדמה, לראות ים, ציפורים, לראות את הטבע ,את נפלאות הבריאה ,זה גרם לי להתרעננות. לקידוש .לכח.

פשוט לצאת החוצה אל העולם. אני נמצא בחדר ואני כמעט לא יוצא ממנו, אפילו שמים אני לא רואה מהחלון. אני נמצא בין המיטה לקיר. כשאני יוצא החוצה זה בשבילי פשוט עושה טוב .לצאת מארבע הקירות למרחב הפתוח של העולם ואני לא יודע איך להסביר לך את זה. לא יודע אם אני מעביר את זה נכון. אסיר שנמצא בכלא מוציאים אותו שעה ביום החוצה .אותי מוציאים פעם בכמה חודשים. אנשי איחוד הצלה  מוציאים אותי  ונותנים לי קצת לחיות, לראות את החיים בחוץ”.

שאלנו את אלון: יש פתרון אחר להוציא אותך יותר מכפעם בכמה חודשים החוצה? כי באמת זה כרוך באופרציה שלמה…אולי לעבור למקום אחר?

ת:יש אפשרות לצאת לבית משלי רק שהעלויות גבוהות ולהחזיק שני עובדים זרים ולהשכיר בית ,כל ההוצאות, הטיפול, זה כמה עשרות אלפים בחודש ואין בידי משגת. אפשר לנהל גם חיים רגילים אבל הכל עולה כסף”.

ש: אתה גר בבניין משותף?

ת: “גרתי עם ההורים שלי בקומה שנייה בלי מעלית בבית קטן, לשם אני לא יכול לחזור. אז אני נמצא בבית רבקה. ובינתיים בורא עולם יודע מה שהוא עושה. נפלאות דרכיו ומעשיו .אין חשבונות שמיים וכל הסבל הזה הזה שיהיה כפרת עוונות עלי ועל בני משפחתי וכל עם ישראל. אני  מקבל את הכל בהבנה באהבה ובשמחה. הוא הבורא, אני הנברא, הוא האבא אני הבן ,הוא המלך אני עבדו, ,אני לרשותו והוא יכול לעשות בי את כל העולה על רוחו. אני שם את כל מבטחי בו”.

ש: היית תמיד אדם דתי?

ת: “לא. חזרתי בתשובה אחרי התאונה”.

“אני מודה על הכל. מודה על מי שאני. אסור להתלונן רק להגיד תודה. צריך לזכור שהעולם הזה, והגוף הזה זמניים. יגיע גם זמני עד 120. הנשמה היא נצחית –  הגוף מתכלה. בעולם הזה צריך לדאוג בעיקר לנשמה כי היא זו שממשיכה. כמו שרואים אותי אני אוהב את החיים, טוב לי בחיים. “אין הוא העשיר השמח בחלקו”. אני שמח בחלקי. עשיר זה לא בכסף. האותיות של המילה עשיר: ע- עיניים. ש- שיניים. י- ידיים. ר- רגליים. בתוך העשיר אני רק ע”ש -עיניים ושיניים. הידיים והרגליים לא עובדות לי. אבל  אני זה לא רק עיניים שיניים,אני זה עולם שלם. אני לא צריך ידיים ורגליים כדי להיות עולם שלם. צריך לומר תודה על מה שיש. אני אוהב את הקדוש ברוך הוא בכל נפשי ומאודי וסומך עליו”.

הפראמדיק יהודה אטיאס, שהוביל את המבצע הרפואי המורכב אמר בסיום הטיול: “להוציא את אלון, חולה משותק ומונשם, מבית החולים לאזור עם מזג אויר קיצוני ורחוק מכל מוסד רפואי זו משימה לא פשוטה. עשינו מאמצים רבים שהיום יעבור באופן בטוח ומהנה לאלון ויש לנו סיפוק רב מכך שאפשרנו לו לטייל וליהנות מהטבע”.

ואחרי מילים כאלו, הכל מתגמד,והצרות נעלמות כלא היו.

קרא עוד:

פורים למרות המחלה: מתחפשים לכוננים, חוגגים עם הנשיא

צפו: הדרכת החייאה על תינוק – שתישאר לכם טוב טוב בראש

סוף שבוע מסוכן: עוד שני פעוטות ניכוו בביתם 

מבקשי מקלט עברו קורס עזרה ראשונה במד”א

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top