כשמנכ”ל הדסה מסמס לך

כשרן מלמד קיבל SMS ממנכ”ל הדסה – פרופ’ זאב רוטשטיין, הוא התרגש לרגע, הרגיש חשוב. אבל בניגוד לכל המברכים על הרעיון המקורי של רוטשטיין, רן – שהכרותו עם מערכת הבריאות היא לא מהיום -דווקא התעצבן והחליט לכתוב על זה. אז הוא כתב. למשרד הבריאות, למשרד האוצר למשרד מבקר המדינה וגם לסמאללה

סליחה, מר רוטשטיין, אנחנו מכירים? (shutterstock)
סליחה, מר רוטשטיין, אנחנו מכירים? (shutterstock)

הסמס הגיע ממש בערב חג השבועות.

מאז שנולדתי אני חבר בקופת חולים אחת. אף פעם לא עזבתי, לא הרגשתי צורך. יש לי ביטוח משלים בסיסי (שב”ן) ופחות או יותר זהו זה. למרות שאני סובל מלא מעט מחלות תמיד הצלחתי לקבל את התרופות שאני זקוק להן, את הבדיקות שאני צריך לבצע, נכון, לפעמים הייתי צריך להרים קצת את הקול, לנצל את הקשרים ולהגיע למנהל הקופה או מנהל הסניף, כן וגם להעניק את השירות הזה לאנשים שהגיעו אליי במסגרת עבודתי בעמותת “ידיד” ולאפשר גם להם להשתמש בקשרים שלי. סולידריות חברתית קוראים לזה.

בפעמים המעטות שהגעתי לבית החולים הדסה לא ממש נהניתי מהשירות. זה התחיל לפני כמעט שלושים שנה בתקופה שבה נולדה ביתי בחודש השביעי להריון, או אז הרופאים הבכירים שבמיון התנהגו בצורה מבישה לאישתי דאז, זה המשיך שנים לאחר מכן בעת שנאלצנו יום אחד לאשפז את אימי והיחס שהיא ואבי קיבלו מהרופאים והאחיות היה מתחת לכל ביקורת. אגב, בעיקר הרופא הבכיר ומנהל המחלקה שהתנהגו כאילו הם סוג של אלוהים. אז גם הגשתי נגד בית החולים תלונה למשרד הבריאות. דבר כמובן לא נעשה איתה.

והיו עוד אירועים, כהנה וכהנה. מה שאני מנסה להגיד לכם שזה בטח לא היה מביא אותי למצב שבו אאשר לבית החולים הפרטי והלא ממש ידידותי הזה, לשלוח לי הודעות טקסט שיווקיות ועוד בחתימת מנכ”ל בית החולים.

די במופגן העברתי את מקום הטיפולים שלי לבית החולים שערי צדק, שם, למרות האוירה הדתית משהו, היתה הרגשה של יעילות מדהימה בטיפול.

"חג שבועות שמח", פרופ' רוטשטיין (צילום: יח"צ)
“מדמיין את הפרצוף מדושן העונג שלו וכמעט יכול לשמוע אותו אומר: בואו, הצטרפו אלינו פראיירים” פרופ’ זאב רוטשטיין (צילום: יח”צ)

לכן כל  כך נדהמתי כאשר בערב חג השבועות הגיעה אלי ההודעה השיווקית הבאה.

“מגיע לך טיפול רפואי טוב ומהיר! מרכז קיצור תוריםבהדסה החדשה לרשותך 025842111 חג שבועות שמחפרופ’ זאב רוטשטיין, מנכ”ל הדסה”

“רגע”, חשבתי לעצמי, “לא הפסיקו עם השר”פ? לא רוצים לצמצם אותו?” אבל הסתקרנתי. צלצלתי. כאמור סקרנות גרידא. מענה קולי כמו בחברות התקשורת ואז קול אדיב נשמע כשהוא אומר את הדברים הבאים: כחלק משיפור השירות, אם אתם חברים בקופת חולים ואין לכם התחייבות למרפאה הציבורית – הביקור יעלה לכם רק 100 ש”ח

10 דק’ חיכיתי על הקו כדי לקבל מענה אנושי. בשלב הזה החלטתי לוותר. גם רחוק, גם יש בעיות חניה, גם לוקחים המון כסף בחניון הציבורי ועוד כהנה וכהנה. חבל על הזמן.

אחרי כמה דקות שאלתי את עצמי, מאיפה יש להדסה את הפרטים שלי. וגם אם יש להם, האם הפרטים שניתנו להם בעת שהגעתי לקבל טיפול רפואי (סביר להניח שבמימון קופת החולים שלי) נותן להם את הזכות לשלוח לי סמס שכזה?

בימים שלאחר מכן המשכתי לבדוק את הנושא, ניסיתי לבדוק מהיכן רכש בית החולים את פרטיי. בניגוד גמור לחוק הספאם, לא טרח בית החולים לבקש אישור לשלוח לי הודעה שיווקית שכזו. חוץ מזה תהיתי האם ההזמנה הזו פתוחה לכוווווולם. גם לאלה שאין להם שב”ן או ביטוח רפואי פרטי? ומה אם הם רוצים קיצור תור אבל אין להם 100 ש”ח לשלם.

שאלתי את עצמי האם פעילות שיווקית שכזו קיבלה את אישור משרד הבריאות? האם סכומי הכסף האדירים שהעבירה ממשלת ישראל להצלת בית החולים, מהכסף שלי ושל כלל המבוטחים, הוא זה שגם מאפשר לרוטשטיין, שעל שמו רשומים מהלכים שיווקיים מפוקפקים (מנחת מסוקים, תיירות רפואית על חשבון הרפואה הציבורית) לחגוג עכשיו גם על הזכאים לביטוח בריאות ממלכתי כהלכתו.

רן מלמד (צילום: מתוך דף הפייסבוק של רן מלמד)
מה עם כל הכסף ששילמנו כבר כדי להציל את בית החולים? רן מלמד (צילום: מתוך דף הפייסבוק של רן מלמד)

בימים האחרונים הכנתי סדרת שאילתות למשרדי הבריאות, האוצר והמשפטים, בדרך גם פנייה למבקר המדינה. אני מודה שכשאני קורא שוב ושוב את הודעת הטקסט הטלפונית מופיעים מולי פניו מדושני העונג של מנכ”ל בית החולים ואני כמעט ויכול לשמוע את המילים שיוצאות מפיו “בוא ותצטרך גם אתה אלינו אתה ושאר הפראיירים שחושבים שהטיפול שבהם יסתיים רק ב- 100 ש”ח שאני אגבה מהם עבור תור במרפאה שממילא הם אמורים לקבל חינם.

 אני אמשיך לחפש את התורים שלי במקומות אחרים. הדסה, זה לא בשבילי. כבר מזמן לא.

 רן מלמד הוא  סמנכ”ל מדיניות חברתית והסברה בעמותת ‘ידיד’, המפעילה מרכזי זכויות וסיוע לאזרחים מהשכבות החלשות בחברה.

קיראו גם:

לחיות עם פיברומיאלגיה: להגדיר מחדש את המילה “כאב” / רן מלמד

הצעד הראשון של רוטשטיין בהדסה: שני מכשירי MRI חדשים

קשישה בהדסה “צריך פה 40 אלף שקל כדי לא לסבול”

הדסה: שני פגים מבודדים עם חיידק עמיד לאנטיביוטיקה

סוף לסיפור – המדינה חתמה על הסכם הדסה

Share This:

3 thoughts on “כשמנכ”ל הדסה מסמס לך

 1. טופלתי מס’ פעמים בהדסה במחלקה לריסוק אבנים אצל דר’ דובדבני.
  והדבר היחיד שעניין אותו זה שהטיפול שאני אבצע יהיה דרך השר”פ
  כי אחרת אין תורים.
  לא הייתה ברירה ושילמתי הון תועפות עבור ריסוק אבן דרך השר”פ. ומי שביצע את הריסוק (כמובן שלא דר’ דובדבני, מאחר וכנראה תפקידו הוא רק להוציא כספים מהמטופלים).
  מעבר לכך, בסה”כ הטיפול והאישפוז היו סבירים לחלוטין.
  את הטיפול הבא כבר החלטתי לבצע בבית חולים אסותא בב”ש ולשמחתי המחיר והטיפול היו טובים יותר מבית חולים הדסה.
  אני מקווה שמנהל בית החולים הדסה יארה את התגובה ויטפל בנושא.

  1. מתלונן על השרפ אבל בחרת להינתח באופן פרטי באסותא?
   כל הסיפור שלך נשמע מאוד לא אמין

כתיבת תגובה

Top