מתמטיקאים פיתחו נוסחה לחיזוי האושר שלנו

כמה זה “הדשא של השכן” בריבוע? כבר ידוע שמידת האושר שלנו מושפעת מאוד מרגשות האשם והקנאה שלנו כלפי אחרים. מתמטיקאים יצרו כעת נוסחה שיכולה לחזות בדיוק איך מזל של אנשים אחרים עשוי להשפיע על מצב הרוח שלנו

האושר נמדד לפי רמת הקינאה באחרים (shutterstock)
האושר נמדד לפי רמת הקינאה באחרים (shutterstock)

המשוואה כוללת את הציפיות שלנו וכיצד אשם או קנאה ממה שיש לסובבים אותנו – גורמים לנו להרגיש. החוקרים מצאו כי אושר אינו נובע רק מהישגים אישיים,  אלא שגם  למזל הרע והטוב  של אנשים אחרים יש השפעה גדולה למדי, כך נמצא במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Nature Communications.

חוקרים מאוניברסיטת קולג’ בלונדון גייסו 47 אנשים זרים לבצע מספר משימות כדי לאמוד את רמות האושר שלהם ולבחון מה גורם להם להיות מאושרים.
במשימה הראשונה נשאלו המשתתפים כיצד יחלקו פרס כספי עם אדם אחר, שזה עתה פגשו.
במשימה השנייה, הם הימרו על פרס והיו יכולים לראות האם השותף שלהם הרויח או הפסיד, כתוצאה מההימור שלהם.
בסך הכל, התברר שאנשים פחות או יותר מאושרים בהתאם להצלחותיהם או כשלונותיהם של האנשים שהם זה עתה פגשו.

מתי יקנאו בכם, מתי ישמחו בשבילכם?

החוקרים גילו כי כשזה הגיע לכמה נדיבים  הרגישו הנבדקים, מי היו השותפים שלהם וכמה הם חיבבו אותם – כל אלה לא היו חשובים. מה שהיה יותר חשוב היו תכונות האישיות והיציבות של האדם – זה מה שהשפיע  בעיקר  על רגשות הקשורים באשם או קנאה.

התוצאות הראו כי בממוצע, אם מישהו היה בעל פחות סיכוי להיות שמח אם ההוא ניצח יותר מאותו הימור, מאשר השותף שלו, הוא נתן כ-  30% מהכסף במשימה הראשונה, כלומר, אנשים ששמחו עבור השותפים שלהם, כשהם הצליחו יותר – היו גם נדיבים יותר בהוצאות שלהם.
אבל עבור אלה שהרגישו רע מלקבל פחות מאשר מישהו אחר (או במילה אחת – קינאו), הם נתנו רק 10% מהכסף המשימה הראשונה, בממוצע.

 הדשא של השכן מדעית ירוק יותר (shutterstock)
הדשא של השכן מדעית ירוק יותר (shutterstock)

“המשוואה שלנו יכולה לחזות במדוייק איך אנשים מבססים את האושר שלהם לא רק על מה שקורה להם, אלא גם על מה שקורה לאנשים סביבם,” אמר ל Mail Online ד”ר רוב רותלדג’, חוקר מוח במכון UCL לנוירולוגיה וממרכז מקס פלאנק לחקר הפסיכיאטריה והזיקנה.

“בממוצע אנחנו פחות שמחים אם שאחרים מקבלים יותר או פחות מאתנו, אבל זה משתנה הרבה מאדם לאדם”. ד”ר רותלדג’ הוסיף: “בהתבסס על הידע לגבי האופן שבו שיוויון או חוסר שוויון (בחלוקת משאבים, חלק זוכים, חלק לא) משפיע האושר של האנשים, אנחנו יכולים לחזות בדיוק אילו אנשים יהיו אלטרואיסטים ואילו לא”.
החוקרים מאמינים כי מידת הנדיבות של אדם כלפי זרים קשורה במידת ההשפעה של אי השוויון הכללי שהם חווים בחיים – על האושר שלהם, זהו המחקר הראשון המצביעים על קשר ישיר בין נדיבות לאושר באופן הזה.

נדיבות = רגשות אשם?

“האנשים שנתנו מחצית מכספם, היו אלה שכאשר הם חוו חוסר שיוויון בחלוקת הפרס הם לא חשו אפילו לא טיפת קינאה במשימה אחרת, אבל הם כן חשו הרבה אשמה”, הסביר ארצ’י דה ברקר – אחד ממחברי המחקר.
“לעומת זאת, מי ששמרו את כל הכסף לעצמם, לא הראו סימני אשמה במשימה אחרת, אבל הציגו הרבה קינאה”.

החוקרים סבורים כי הממצאים יכולים לשמש אמצעי מדידה שימושי של אמפתיה, המאפשר בחינה של הפרעות אישיות.

קיראו גם:

הזוגות המאושרים ביותר ישנים צמוד

אמא לילדה עם תסמונת דאון לרופא שהמליץ על הפלה: “הבת שלי מושלמת”

לשעות אין משמעות יותר, הכי חשוב לעשות טוב / יומנה של אחות

“שמש נצחית בראש צלול” – גרסת המציאות: ניתן לאמן את המוח לשכוח

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top