מחקר מהפכני: כולסטרול גבוה לא הורג, הורדה שלו – דווקא כן

מחקר חדש מזעזע את עולם הרפואה, התזונה ותעשיית התרופות – כולסטרול גבוה לא גורם למחלות לב במבוגרים, כפי שחשבו עד עכשיו – להיפך, אם מורידים אותו יותר מידי, זה עלול לגרום למוות. החוקרים טוענים שזה הופך את נטילת כדורי הסטטינים למיותרת

רעידת אדמה רפואית - המחקר מייתר את נטילת הסטטינים? (shutterstock)
רעידת אדמה רפואית – המחקר מייתר את נטילת הסטטינים? (shutterstock)

כן, כן, החיים מורכבים. מה לעשות? יום אחד אתה יושב אצל הרופא והוא אומר לך שרק הסטטינים יצילו אותך מהצורר הרע – הכולסטרול

ויום אחר אתה קורא פתאום שאם תעשה את זה – אתה מסכן את החיים שלך.

קבוצה בינלאומית של מומחים טוענת כעת במחקר גדול ומעורר מחלוקת שכולסטרול אינו גורם למחלות לב בקרב מבוגרים וניסיון להוריד אותו באמצעות תרופות כמו סטטינים הוא בזבוז זמן של ממש.

סקירה חדשה של מחקרים שכללו קרוב ל -70 אלף בני אדם מצאה שאין קשר בין מה שכבר נחשב באופן מסורתי ל”כולסטרול הרע” לבין מותם בטרם עת של בני 60 ומעלה ממחלות לב וכלי דם.

אז איך יודעים מה האמת? קודם כל מוותרים על היומרה לדעת הכל. אחר כך בוחנים את המקורות של המחקר, בעיקר איפה הוא התפרסם בספרות המדעית, זה בדרך כלל מעיד על אמינותו.

המחקר הזה פורסם למשל בכתב העת הרפואי היוקרתי BMJ ובעקבותיו כמובן לא מעט מדורי בריאות ברחבי העולם המערבי, כך שהוא מחייב התייחסות ומשום מה, עדיין לא פורסם בעברית כאן בארץ. אז ברוכים הבאים לסמאללה, המקום שבו תקראו על המחקרים האלה בעברית בפעם הראשונה.

מה גילו?

בגדול? המחקר החדש מצא ש 92%  מהאנשים עם רמת כולסטרול גבוהה חיו זמן רב יותר מאחרים. למעשה, כולסטרול הוא חיוני כל כך למניעת מחלות וגורמי תמותה, ועם חיבור של המידע הזה לנתונים שמראים שהוא גם לא אשם בפשע העיקרי שמיוחס לו – מוות של מבוגרים ממחלות לב וכלי דם – הורדה של הכולסטרול למעשה עשוייה לגרום לעלייה בתמותה ולא לירידה.

המחברים קראו להערכה מחודשת של ההנחיות למניעת מחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים, התקשות והיצרות של העורקים ואמרו ש”ההערכות של יתרונות הטיפול באמצעות סטטינים היו מוגזמות”.

התוצאות החד-משמעיות של המחקר הזה (במדע לא רגילים לאחוזים כל כך דיכוטומיים כמו – 92% מהנחקרים) הובילו לתגובות סקפטיות מיידיות מצד אנשי אקדמיה שביקשו לבדוק את האיזון של המחקר.

כולסטרול גבוה נגרם לרוב על ידי תזונה לא בריאה,  אכילת מזון עם רמות גבוהות של שומן רווי בפרט, כמו גם עישון.

היא מתנייד בדם על גבם של חלבונים הקרויים ליפופרוטאינים ונקשר באופן מסורתי למחלות לב וכלי דם כמו: מחלת לב כלילית, שבץ, מחלת עורקים היקפית ומחלות אבי העורקים.

ד”ר מלקולם קנדריק, אחד ממחברי המחקר הודה כי תיאר לעצמו שהממצאים יגרמו למחלוקת אבל לדבריו מדובר בממצאים “חזקים” כהגדרתו והם תוצאה של  בדיקה יסודית”.

“מה שמצאנו בסקירה השיטתית המפורטת שלנו היה שאנשים מבוגרים עם LDL גבוה (ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה), מה שנקרא “הכולסטרול הרע”, חיו זמן רבים יותר וחלו פחות במחלות לב”, אמר לטלגרף הבריטי.

עולם הפוך. כולסטרול אינו מהווה סכנה? (shutterstock)
עולם הפוך. כולסטרול אינו מהווה סכנה? (shutterstock)

פרופסור שריף סולטן, מומחה לניתוח כלי דם אנדווסקולאריים מאוניברסיטת אירלנד, שעבד גם הוא על המחקר, אמר שהכולסטרול הוא אחת המולקולות ה”חיוניות ביותר” בגוף ומונע זיהומים ודלקות, סרטן, כאבי שרירים ומצבים אחרים בקרב קשישים.

“הורדת כולסטרול באמצעות תרופות למניעת מחלת לב כלילית עיקרית באותם אנשים מעל גיל 60 הוא בזבוז מוחלט של זמן ומשאבים, ואילו שינוי אורח החיים שלהם היא הדרך החשובה ביותר כדי להשיג איכות חיים טובה”, הוא אמר.

המחבר הראשי של המחקר, ד”ר  יופה רבנסקוב, פרופסור עמית לשעבר במחלקה לרפואת כליות באוניברסיטת לונד בשוודיה, אמר כי “אין סיבה להוריד את ה- LDL הגבוה”.

ואז הגיעו הביקורות

פרופ’ קולין בייג’נת, אפידמיולוג באוניברסיטת אוקספורד, אמר כי המחקר החדש נתקל ב “קשיים מתודולוגיים מהותיים וכתוצאה מכך, הגיע לגמרי למסקנה שגויה”.

עוד ספקן שדיבר עם הטלגרף הבריטי הוא ד”ר טים צ’יקו, , קרדיולוג יועץ שאמר שהוא יהיה משוכנע יותר על ידי מחקר אקראי שבו חלק מהחולים יהיו כאלה שהורידו את הכולסטרול שלהם באמצעות תרופות כמו סטטינים, בעוד שאחרים מקבלים פלצבו.

הוא אמר: “היו כמה מחקרים שבדקו האם כולסטרול גבוה מעלה את הסיכון למחלות לב על ידי הורדת רמת הכולסטרול בחולים קשישים והתבוננות אם זה מקטין את הסיכון שלהם למחלות לב.

המחקרים הללו הראו כי הפחתת כולסטרול באמצעות תרופה אכן מפחיתה את הסיכון למחלות לב בקרב קשישים, ואני מוצא את זה הגיוני יותר מאשר הנתונים במחקר הנוכחי”.

גם בקרן הלב הבריטית חקרו גם את המחקר החדש, שם מציינים כי הקשר בין רמות גבוהות של כולסטרול LDL ומוות בקרב קשישים הוא קשר שקשה יותר להוכיח משום שככל שאנשים מזדקנים, נכנסים יותר משתני בריאות כללית למשוואה.

ואנחנו, כהרגלנו בענייני מחקרים מהפכניים – פנינו למומחה משלנו

ד"ר מיכאל ויינפאס (צילום: יח"צ)
ד”ר מיכאל ויינפאס (צילום: יח”צ)

ד”ר מיכאל ויינפאס הוא רופא מומחה ברפואת משפחה וסוכרת, המעודד ריפוי באמצעות תזונה נבונה ומניעה ורק  אם אין ברירה, אז תרופות. לדבריו “כבר ידענו שככל שגיל האדם עולה, רמות הכולסטרול הכללי כמעט וכבר לא מהווה גורם סיכון לבבי או גורם סיכון לתמותה כללית, אך עד כה פחות נחקר בהקשר זה בידוד גורם הסיכון הנקרא הכולסטרול ” הרע “, הלוא הוא ה LDL
והנה זה עתה התפרסם בעיתון הרפואי הנחשב BMJ סקירת מחקרים שכללה 72 אלף אנשים שמסקנתם הייתה שבאוכלוסיה מעל לגיל 60 יש קשר הפוך בין LDL גבוה לבין תמותה , וזה בהחלט מעורר תהיות לגבי הפרקטיקה הנהוגה כיום ומהם ערכי היעד שנצרה בחולינו המבוגרים יותר
אין ספק שרמות LDL נמוכות מדיי אינן מומלצות וכדאי לזכור שהכולסטרול הוא גם מרכיב חיוני למח, לבניית תאים ובניית הורמונים לרבות ויטמין D .
יחד עם זאת, גם לא כדאי לקפוץ למסקנות נמהרות ויש לשקול בזהירות את ההתאמה התרופתית האישית בכל מקרה לגופו לפי שלל גורמי הסיכון הלבביים”.

לקריאת המחקר במקור לחצו כאן

קיראו גם:

תנו לי להיכנס לכם לצלחת / ד”ר מיכאל ויינפאס

עוד שיטה להפחית לחץ – פרוביוטיקה / ד”ר מיכאל ויינפאס

שמן קוקוס: אוקיי, הוא בריא. אבל לא בכל מצב

החיסון לשפעת לא עובד? זה כנראה בגלל הסטטינים

לא מצחצחים שיניים בקביעות? סכנת התקף לב

 

Share This:

31 thoughts on “מחקר מהפכני: כולסטרול גבוה לא הורג, הורדה שלו – דווקא כן

 1. אמנם לאנשי הסוד הפרסום כלל לא חדש,
  אך טוב שהאמת מתפרסמת, וגם אם באיחור רב מידי
  ובעלות מותם של מאות אלפי בני אדם, כאשר הגורם העיקרי למותם הם שוב!! המלצות הממסד הרפואי.

  מעט היגיון בריא מראה לאדם
  שהבורא לא הכניס למזונות כולסטרול “רע”,
  והרע היחידי נובע מהאדם המצמצם את הטוב
  על הקורא להבין את יסוד החיות השואף לאיזון מתמיד,
  בבריאה וכך גם באדם. ז”א, לא מעט ולא מידי כולסטרול
  והדבר נכון לכל עניין ובכל רכיב תזונתי לאדם.

  לאתר שיעצים את בריאותכם ויבדל אתכם ממרבית האוכלוסייה
  הכנסות ל http://www.erezshaked.com

  1. וואללה, ולי תמיד יוצא שהכולסטרול הטוב והרע הרבה מתחת למינימום של הטווח התקין, ותמיד הרופאים אומרים לי סחתיין עלייך יה שרה, הלוואי על כולנו, לכי תתקעי איזה סטייק עסיסי עם הרבה שומן למה לך מותר. אז אתם אומרים לי עכשיו שה”מחקר המהפכני” הזה מהעיתון צריך להפחיד אותי? וואללה, מה אני יגיד לכם. אני מעדיפה לסמוך על רופאים שדפקו לעצמם שבע שמונה שנים מהנעורים בשביל לחפור בספרי רפואה ולעבור בחינות קשות.

 2. מאד פשוט. זה חלק מתעשיית הכסף. ה מ ו ן כסף מרווחים ממכירת תרופות.
  יום בהיא אחד הורידו את גבולות הנורמה כלפי מטה והפכו 60-70 אחוז מהאזרחים לצרכני תרופות נגד כולסטרול.

 3. כבר שנים שטענתי את הכתוב בכתבה.לאף לקות שפנה אלי. ,מעולם לא הורדתי לו כולסטרול.וכולם חיים בטוב למרות ערכים עד 300.מי שלא הקשיב לי פיתח מחלות נוספות עקב שימוש בתרופות שרק העשיר העשירו יצרני התרופות

   1. הי ישראל,
    רופא המשפחה שלך מכיר את מצבך הרפואי הכי טוב. התייעץ עימו וציין בפניו את הנתונים החדשים שלמדת. אתה יכול לציין בפניו שמדובר שמחקר שפורסם במגזין הרפואי BMJ (הוא כבר מכיר אותו וסביר להניח שלא יראה לך התלהבות, אבל אחרי שתצא, הוא יבדוק את המחקר הזה)

   2. פשוט תזרוק את הסטטינים(באם אין לך יותר מ500)
    הנזק שיש בהם גדול כל כך והעדויות לכך ישנות כל כך. שאולי הגיע הזמן לתבוע תביעה יצוגית את חברות התרופות והרופאים שתומכים בסטטינים על הנזק שהן גורמות לציבור. אין שום מחקר רציני מקיף שתומך בתאוריה שהורדת הכלוסטרול עוזרת למניעת התקפות לב. הפוך יש ויש.

 4. חברות התרופות מקושרות עם שאר החברות… טבק, פנסיה, בנקים, מזון
  וכולם יד אחת, אנשים שנהיים חולים יותר יקחו יותר כדורים ותרופות, ימותו יותר צעירים יקבלו פחות פנסיה.. זאת תעשייה שלמה שרוצה לחלוב אתכם בסוף ימיכם ולהוציא מכם כמה שיותר כסף.

 5. ומה לגבי מניעת שבץ? הכתבה והמאמר לא מציגים באופן ראוי את יתרונות הסטטינים, מה גם שהמחקר נעשה רק ממאגר מידע אחד..

 6. אני תמיד טוחן את הכדורים של הסטטינים ומוסיף למלחיה. ככה תמיד כשאני דופק את הסטייק 800 גרם, עם ערימת ציפס, אני מוסיף טונה מלח שיעשה קונטרה לכולסטרול. בינתיים הכל בסדר. אוף רגע, צריך לשחרר את החגורה. קשה לנשום.

 7. אין קשר בין תזונה לרמות גבוהות של כולסטרול. הרמות הגבוהות נגרמות מיצור מוגבר של הכולסטרול על ידי הכבד.

  מזל שכללתם את ההמחה השגויה הזו לגבי התזונה במאמר, לאגע התפתתי להאמין למאמר.

  המחקר הזה הוא כמובן שגוי ולא נותן מענה לשאלה שאם הסטטינים לא עוזרים אז איך זה שתוחלת החיים עלתה ויש פחות מקרי מוות ותחלואה מבעיות לב כיום.

 8. אז איך בגיל 45 אחרי 9 שנים של HDL=240-320 וכולס’ רע נמוך ו…אזהרות חוזרות ונשנות של הרופאה להוריד ערכים ודיאטה וכו’ וכו’ הגעתי סתום כולי ב97% ב4 העורקים הכלילים בלב לניתוח מעקפים?!! איך? העיקר כל יומיים מבלבלים ת’מוח על הכולס’ הטוב הרע והלא נורא. אגב, כמוני היו במחלקה בסורוקה באותו הזמן אולי 15 חולים עם ערכים גבוהים,
  אז אני מאמין לרפואה הקונבנציונלית ותו לא.

  1. שלום אסף,
   הפנייה שלך מוצדקת. אנחנו תמיד מוסיפים קישור למחקר הרלוונטי כשאנחנו כותבים על מחקרים. אנחנו פשוט הופכים את השורה המדברת על פרסומו של המחקר באחד מכתבי העת הרפואיים בעולם – לשורה לחיצה שמעבירה את הקורא ישירות למחקר עצמו. אבל משום מה הרבה קוראים לא הבינו את זה ושואלים איפה הלינק למחקר. אז בכתבה הנוכחית זה בשורה שבה כתוב: “המחקר הזה פורסם למשל בכתב העת הרפואי היוקרתי BMJ “. והנה הלינק עצמו – http://m.bmjopen.bmj.com/content/6/6/e010401.full

 9. כאשר מפסיקים לקחת סטטינים, מרקיע הכולסטרול לשמים.
  מה עושה מי שכבר לוקח? האם להפסיק לקחת למרות העלייה הגבוהה בכולסטרול?

 10. כאשר חברות התרופות עשו מחקרים ראו שרוב אוכלוסית העולם יש כולסטרול מעל 240. אז על מנת להרביח הורידו את רמת הכולסטרול וכך התחילו להרביח יותר. וכל הגוף הרפואי בלי לבדוק דחף למטופלים שלו כדורים דיאטות וספורט אולי גם בגלל אנטרסים אישיים. שמתם לב שאין רופא עני. ושיפסיקו לבלבל לנו את המוח.

 11. סליחה על הבורות, אבל האם מה שצוין כאן לגבי הכולסטרול נכון גם לגבי טריגליצרידים? האם נכון/כדאי לא להפחיתם באמצעות תרופות?

 12. לדעתי אם אתה אדם בריא באופן כללי ,ושומר על איזון , אוכל ,שינה,רוגע,תזונה,זה המתכון לחיים בראים פשוט תקשיב לגוף הוא יודע מה צריך. היום יש הרבה רופאים שהפכו את הרפואה לעסק מכניס על ידיי הפחדת החולה.

כתיבת תגובה

Top