רשלנות רפואית: איך אפשר למנוע את זה?

אפשר למנוע: המחדל שהתרחש ברמב”ם – כאשר כרתו שד לאישה בריאה, בעוד החולה האמיתית אינה מודעת למחלתה- הוא לא הראשון מסוגו בארץ. רשלנות רפואית מתרחשת בכל מקום, כל הזמן. מתברר שיש מה לעשות כדי שלנו זה לא יקרה. שיחה עם עו”ד יונתן דייויס, מומחה לתביעות רשלנות רפואית

בכל פעם שזה קורה, אנחנו מזדעזעים מחדש. בתקשורת מתפרסם מחדל או מקרה רשלנות רפואית קשה וזה מיד מערער לנו, ובצדק, את כל האמון במערכת הרפואית.

רשלנות רפואית, אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
“אין יד מכוונת שרואה את התמונה הכוללת” -רשלנות רפואית, אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

הפעם מדובר במקרה קשה במיוחד, היום (ב’), הילה אלרואי מפרסמת בערוץ 10 את סיפורה של אישה שעברה בבית החולים רמב”ם בחיפה ניתוח לכריתת שד משוחזר לאחר שבדיקות של אישה אחרת נחשבו כשלה, בדיקה שנערכה מאוחר יותר לשד הכרות העלתה שלא היה כל צורך בכריתתו ובעוד האישה הבריאה מרוסקת מבפנים על אבדן השד, האישה החולה אינה מודעת לכך שהיא חולה.

הזעזוע העיקרי נובע בעיקר מהמחשבה שאי-אפשר לסמוך על אף אחד. אם זה קרה למישהי בחיפה, מי מבטיח לנו שזה לא יקרה גם לנו?  והאם יש לנו יכולת למנוע את זה? או שהכל גזירה משמיים ואף גרוע מכך, הכל בידיהם של אחרים?

מערכת הבריאות החולה: הסיבה העיקרית לרשלנות

עו”ד יונתן דייויס, מומחה לתביעות רשלנות רפואית ועורך כתב העת- ‘רפואה ומשפט’ מכיר מקרוב את מערכת הבריאות.  בזמן שאנחנו מדברים על המחסור החמור בתקציבים ובכוח-אדם במערכת הבריאות הציבורית ועל ההשלכות החמורות שעלולות להיות לזה, עו”ד דייויס נפגש כל הזמן עם ההשלכות של זה על החולים שחוסר הזמן של הרופאים הורס להם את החיים הלכה למעשה.

“הבעיה העיקרית של הרפואה היום היא ההתמקצעות. רופאים יודעים הרבה מאוד על תחום ספציפי, אז כשצריך לבדוק משהו, עוברים ממומחה למומחה, אבל אין יד מכוונת של מישהו שרואה את כל התמונה וכאן מתחילות הבעיות. בית החולים הוא המקום הכי מסוכן במובן הזה, כל אחד עוסק בשלו ואף אחד לא מודע לתמונה הגדולה ואם יש נתק קטן בשרשרת הטיפול, זה עלול לגרום לנזק רציני.” אומר עו”ד דייויס.

“ברגע שמפספסים משהו קטן, זה עלול לגרום לשרשרת של טעויות שתוביל לאחר מכן לאבחנה לא נכונה וטיפול לא נכון. אחד הקשיים העיקריים הוא עניין התקשורת. אין תקשורת עם החולה, לרופאים אין מספיק זמן עם כל חולה, זאת אחת הרעות החולות של המערכת הציבורית שלנו היום, רופאים ממהרים מאוד להגיע לפרקטיקות הפרטיות שלהם ולא מקדישים מספיק זמן לחולים במערכת הציבורית, התורים מתארכים ואנשים נפגעים מהסיפור הזה”

חולים צריכים לסמוך רק על עצמם. עו"ד יונתן דייויס, מומחה לתביעות רשלנות רפואית ועורך כתב העת 'רפואה ומשפט'
חולים צריכים לסמוך רק על עצמם. עו”ד יונתן דייויס, מומחה לתביעות רשלנות רפואית ועורך כתב העת ‘רפואה ומשפט’

עד כמה התקשורת עם החולה חשובה?

“בשביל להגיע לאבחנה רפואית ראויה”, מסביר עו”ד דייויס, “צריך לעשות בדיקות ובדיקו עזר – בדיקות מעבדה, בדיקות דם, ביופסיות, וצילומי הדמיה.  כל הבדיקות הללו אורכות זמן ואחר כך, כשחוזרים לרופא המטפל, לא תמיד הוא עושה את ההצלבה הראויה בין כל הבדיקות האלה, במצב כזה  לא יכול להיות שלא יהיו בעיות”

לסמוך רק על עצמנו – להכין שיעורי בית

ומה בכל זאת יכול החולה לעשות כדי לא להיות מקרה הרשלנות הבא?

“לא לקבל דברים כמובן מאליו, אני יודע שזה קשה ושהרופאים לא תמיד ברורים בדבריהם, אבל רוב הציבור הוא אינטליגנטי מספיק בשביל להבין שמה שנאמר לו, יכול להיות שגוי ולכן מומלץ תמיד לקבל חוות דעת נוספת ואם יש צורך , עוד אחת וגם אז, לא לסמוך. ברוב המקרים חוות דעת נוספת תאשש את האבחנה הקודמת, אבל אני מדבר על המקרים המורכבים יותר שבהם רופא אחד אומר משהו והשני אומר אחרת, זה כבר אומר דרשני”.

“לא צריך להתבייש מהמומחים האלה וצריך לשאול שאלות נוקבות. להגיע עם רשימה של שאלות שהכנו בבית ואחרי המפגש עם הרופא, לא להסתפק במה שהוא אמר, ללכת לבדוק את התשובות ולהצליב מידע מהאינטרנט”.

ואם זה לא מספיק, עו”ד דיוויס מציע שכל אחד יכין לעצמו תיק רפואי בבית

“אנשים צריכים לשמור על התיעוד של כל התרופות שלהם. בכל פעם שהולכים לרופא המשפחה, לבקש העתק ממה שהרופא רשם ולהכין לעצמנו בבית תיק רפואי, אפילו אם זה לא נראה מעניין כרגע, בהמשך הדרך זה יכול לייצר היסטוריה רפואית שתסייע לרופאים בעתיד לטפל בנו. מומלץ לוודא  שהכל נרשם, לוודא שהרופא רושם את כל התלונות שלנו, וללכת לבית החולים עם כל ההיסטוריה הרפואית שבידינו”.

עד כדי כך אי אפשר לסמוך על רופאים?

“כולנו יכולים לטעות, אנחנו בני אדם ובמערכת שהיא כל כך לחוצה גם מבחינת משאבים וגם מבחינת הזמן שעומד לרשות הרופאים, לתת לכל חולה – אין ספק שיקרו טעויות. אני מכיר יותר מידי סיפורים, אף על פי שלאחרונה יצא נוהל מבורך של משרד הבריאות בנושא, שאנשים מגיעים לבית החולים עם סיפור רפואי ובית החולים לא טורח להסתכל על ההיסטוריה הרפואית שלו, בהרבה מאוד מקרים בבית החולים מטפלים באנשים בלי לבקש את התיק הרפואי מקופת החולים”.

“אני לא אומר שהחולה צריך לטפל בעצמו ולעשות  את האבחנה בעצמו, אבל שיבדוק את הרופאים, כי אם אנחנו לא נשמור על עצמנו, אף אחד לא יעשה את זה ומדובר בלא פחות מהבריאות שלנו”.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top