מצוקת הרופאים המתמחים: דור שלא ידע את שנת 2011

המתמחים של מאבק המתמחים האחרון, משנת 2011 הם כבר רופאים מומחים. כשהם הקימו אז את מרש”ם (ארגון המייצג את הרופאים המתמחים) הם חשבו שזה ישנה משהו. היום יש להם בוודאי דה ז’ה וו. שוב הרופאים המתמחים, חבר’ה חדשים, צעירים יותר, נאבקים במשמרות הבלתי נגמרות שלהם. הדיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת היום (ג) הסתיים בדרישה ממשרד הבריאות לנהל איתם משא ומתן אינטנסיבי. שיהיה להם בהצלחה / טור אישי

26 שעות. זאת המשמרת. אדם יוצא בבוקר מהעבודה, מגיע ב08:00 בבוקר, חוזרה הביתה למחרת בסביבות 11:00 בצהריים במקרה הטוב. זה מטורף. זה לא הגיוני, ובכל זאת, זה כל פעם עולה לדיון, נכנס לכותרות, נפרש על שולחן המשא ומתן, מתגלגל לבתי דין לעבודה, לאיומים בשביתה, למימוש האיומים ושוב חזרה אל המקום הנוח בפח האשפה של ההיסטוריה של מערכת הבריאות הציבורית בישראל.

צפו בסרטון של ארגון מרש”ם – בו הרופאים המתמחים מבהירים שהמשמרת שלהם הורגת – בעיקר אותנו

אז היום (ג) הגיע המאבק הזה לכנסת, שוב, לוועדת העבודה הרווחה והבריאות. ודווקא לא כל המעורבים כיום הם “דור שלא ידע את יוסף” במובן של דור שלא ידע את שביתת הרופאים הגדולה של 2011.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלאלוף (כולנו) לא ידע, המפלגה שלו לא היתה בתכנון ב-2011. המתמחים לא ידעו, הם בדיוק חזרו מהטיול אחרי הצבא אז ושקלו מה ללמוד. אם הם היו מודעים לטירוף שהתחולל כבר אז במערכת הבריאות הציבורית בישראל – ספק אם היו בוחרים ברפואה כמקצוע לחיים.

מי כן זוכר את המאבק? שר הבריאות הנוכחי שהיה אז סגן שר – יעקב ליצמן, סגן שר האוצר שהיה גם אז סגן שר האוצר – יצחק כהן, מנכ”ל משרד הבריאות שהיה אז סגן הממונה על התקציבים באוצר – משה בר סימן טוב, יו”ר ההסתדרות הרפואית אז והיום – ד”ר לאוניד אידלמן והממונה על השכר באוצר, שהיה אז היועץ המשפטי לממונה על השכר באוצר –קובי אמסלם.

וכמובן הרופאים שנואשו כבר ממאבקים ופשוט המשיכו הלאה בחייהם ברגע שההתמחות הסתיימה, חלקם טסו לעבוד בחו”ל, שם הייאוש יותר נוח כנראה, חלקם נשארו בארץ ועברו לפריפריה או התמחו במקצוע במצוקה כדי לקבל את המענק.

רבותי ההיסטוריה חוזרת

"היינו מסיימים תורנות יוצאים משם כמו זומבי", מאבק הרופאים המתמחים 2011 (צילום: כרמית ראובן בצלאל, ארכיון)
“היינו מסיימים תורנות יוצאים משם כמו זומבי”, מאבק הרופאים המתמחים 2011 (צילום: כרמית ראובן בצלאל, ארכיון)

אז כל מיני חברי כסף שכאמור “לא ידעו את יוסף” הגישו בקשה לדיון דחוף במצוקת המתמחים בוועדת העבודה הרווחה והבריאות – מירב בן ארי (כולנו), עליזה לביא (יש עתיד), רויטל סוויד (המחנה הציוני), אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), מיכל רוזין (מרצ) ואורן חזן (הליכוד).

חוץ מאחמד טיבי (שהוא רופא, אז יש לו לפחות מושג על מה מדברים) – אף לא אחד מחברי הכנסת הללו היו חברי כנסת בשנת 2011. גם לא יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו) שהגדיר את מצבם של המתמחים “כאוטי”. “לא מקובל שמישהו יעמוד על הרגליים 26 שעות. זה בלתי אפשרי”.

הכל נכון, אבל הדיון בכנסת די מיותר. משום שלא ניתן לשנות את המצב הקיים במסגרת ההסכם הקיבוצי הקיים. צריכים לפתוח את הסכם הרופאים – משימה בלתי אפשרית בעליל לכל הדעות העוסקות בדיני עבודה במערכת הבריאות הציבורית  ולהפוך את הכל.

אלאלוף דרש ממשרדי הבריאות ונציגי המתמחים לפתוח במשא ומתן אינטנסיבי. בנוסף, הורה למשרד הבריאות לדווח לוועדה בתוך חודש על התקדמות ביצירת פיילוט לקיצור משמרות המתמחים בבתי חולים נבחרים, עליו הוחלט בשנת 2012. אלאלוף הודיע כי ועדת הבריאות של הכנסת תתכנס שוב מיד כשיגיעו הצדדים להסכמות או לחילופין יחול משבר, ובכל מקרה יתקיים דיון נוסף בנושא בחודשיים הקרובים.

הכל באמת טוב ויפה אבל זה לא יעזור. ב-2011 כשקיימו את הדיונים האלה אל תוך השעות הקטנות של הלילה במסדרונות בתי הדין לעבודה בתל אביב ובירושלים, כשהרופאים צעדו מרמת גן לירושלים ברגל כדי לפגוש את ראש הממשלה (עוד אחד שידע את יוסף ולא עשה כלום בנדון) – עלתה כמובן גם סוגיית התורנויות המטורפות הללו. השר ליצמן הציע אז לקצר להם את המשמרת, אבל הרופאים הבכירים אמרו שזה אומר שיצטרכו להאריך להם את משך ההתמחות. כי אי אפשר להבטיח רופאים מקצועיים באמת בפרק זמן כל כך קצר עם תורנויות קצרות מאלה שעושים עכשיו.

פראמדיקם של מד"א ממתינים בתור עם חולים על אלונקות. חדר המיון העמוס של אסף הרופא (ארכיון)
פראמדיקם של מד”א ממתינים בתור עם חולים על אלונקות. חדר המיון העמוס של אסף הרופא (ארכיון)

בלילה, הרופאים המתמחים לא לומדים שום דבר חדש, הם משמשים רק “בייביסיטר רופאי” על החולים. רק בשעות היום, כשהרופאים הבכירים מגיעים ההתמחות שלהם מתחילה “לדפוק שעות”. אם יקצרו אותה, אומרים הרופאים הבכירים, הם לא יהיו רופאים מקצועיים.

בקיצור, הרופאים הם אלה שהתנגדו למהלך  ושם זה נגמר. הרופאים העדיפו “למות מעייפות” אבל לגמור עם זה ולא להאריך את התקופה הקשה ביותר בחייהם המקצועיים.

אבל זה לא מפריע לאף אחד לנהל מאחז עיניים של פיילוטים ומשאים ומתנים עבור כל מי שה”חגיגה” הזאת חדשה לו.

המתמחים ימשיכו להיות צודקים ויוחלפו בדור חדש של מתמחים צודקים ועייפים

אין שום ספק שהם צודקים. משמרת של 26 שעות לא צריכה להיות מנת חלקם של מוכרי גלידות, על אחת כמה וכמה רופאים שבאמת מחזיקים על הכתפיים שלהם את מערכת הבריאות הציבורית. וב”מערכת הבריאות הציבורית” אני מתכוונת אלינו – אני, אתם. ההורים שלנו, הילדים שלנו, כל אחד ואחת מאיתנו.

ד”ר אראל בוצ’ינסקי, מתמחה ויו”ר ארגון מרשם היטיב להציג את זה בכנסת היום: “לפני שבוע וחצי, בארבע בבוקר, עמדתי מול חולה שקרס והכל התערפל לי בראש. הרגשתי כמו שיכור. עד שהאחות צעקה לי תתעורר. זו תחושה מאוד קשה. למדנו כל חיינו לטפל, אבל השיטה והעומס לא מאפשרים לנו לעשות את זה. לצערי הרב עד עכשיו לא היתה הידברות איתנו. אנחנו שומעים על הסכמים קיבוציים, פסקי דין, פיילוטים ועוד. האם זה צריך לעניין את הציבור? לנהגי משאית אסור לנהוג למעלה מ-12 שעות, איך ייתכן שרופא יהיה ער יותר מ-26 שעות כשהוא מטפל בחולים? רוב המדינות המערביות יורדות למשמרת של 12 עד 16 שעות. לא נהיה מוכנים ליותר מכך. חייבים גם מעקב ואכיפה. אנחנו שבעים מהסכמים שלא נאכפים”.

גם ח”כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) היטיבה לדבר“מנצלים אתכם, המתמחים. איך ייתכן שעד היום הוספו רק 90 תקנים מתוך 300 ופיילוט שהוחלט עליו בשנת 2012 לא התחיל? על משרד הבריאות להבין שבעיית המתמחים חמורה יותר מבעיית הבמבה”. וכשח”כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): “קיצור תורנויות דורש תקנים בעלות 400 מיליון שקל. עלינו להפעיל מכבש לחצים במשרד האוצר על מנת שיאשר זאת”. היא השיבה יפה מאוד: “לא הכל זה משרד האוצר. למשרד הבריאות יש תקציב שהוא יכול לתעדף, במקום פרסומות על חטיפים”.

וזה נכון, אבל לא לגמרי. אולי באמת במצב כזה, חסר סיכוי, שבו אין שום סיכוי אמיתי לשינוי, עדיף להשקיע בהסברה שתגרום לציבור להימנע ממחלות באמצעות תזונה נבונה יותר במקום להגיע לקרקס הזה שנקרא – חדר מיון בישראל.

קיראו עוד:

5 שנים להסכם הרופאים: איפה המתמחים ששבתו?

רופאים מתמחים ישלמו עד 30% מס עבור מענקים

האוצר: “לפנים משורת הדין” – חודשו המענקים לרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה

איך אומרים בסינית – “זו מערכת הבריאות הקורסת שלנו”?

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top