מחקר: נשים הן בעלות סיכון כפול משל גברים – ללקות בחרדה

נשים הן בעלות סיכון כמעט כפול לחוות חרדה בהשוואה לגברים ואנשים משני המינים מתחת לגיל 35 – נוטים יותר להיפגע  מאשר אנשים מבוגרים, כך קובע מחקר חדש. “חקרו כל כך הרבה את הדיכאון בעוד החרדה היא שצריכה להטריד אותנו באמת”, אמרה החוקרת הראשית

יותר קשה להיות אישה? סיכון כפול לחרדה מגברים (shutterstock)
יותר קשה להיות אישה? סיכון כפול לחרדה מגברים (shutterstock)

החוקרים גילו גם שאנשים שחולים במחלות כמו סרטן, שבץ וטרשת נפוצה הם בעלי סיכוי גבוה יותר לחוות סימפטומים של חרדה, בהשוואה לאנשים בריאים. לדבריהם, המחקר יכול לסייע בזיהוי אוכלוסיות הנמצאות בסיכון ללקות בחרדה, ולספק להם רשת תמיכה תמיכה בטוחה וזמינה מבעוד מועד.

“כל כך הרבה מחקר וכל כך הרבה ההתמקדות הייתה סביב דיכאון, בעוד ההפרעה החשובה שהיינו צריכים להתמקד בה היא חרדה”, אמרה לגארדיאן הבריטי אוליביה רמס, מאוניברסיטת קיימברידג’, שהובילה את המחקר הזה. “חרדה יכולה גם לגרום לנכות, לירידה בדימוי העצמי  וזה יכול להגביר את הסיכון להתאבדות”.

התסמינים עשויים לכלול תחושה של חרדה, מתח בשרירים, הזעה והימנעות ממצבים חברתיים.

המחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי Brain and Behaviour, בוחן את הנתונים מ- 48 ביקורות קודמות ממחקרים שבחנו מגמות של חרדה בקרבקבוצות שונות של אנשים, כולל חולים במחלות כרוניות, מהמרים ונשים בהריון.

“זה נותן אינדיקציה לגבי מי נמצא בסיכון ללקות בחרדה, מי הוא בעל הסיכוי הטוב ביותר לפתח את זה”, אמרה רמס, “כאשר אנו יודעים מי הואבעל הסיכוי הטוב ביותר ללקות בחרדה, אנחנו יכולים למקד טוב יותר את המשאבים של שירותי הבריאות מבחינת התערבויות, מאמצי איתור ומניעים”.

מהממצאים עולה כי לכ -4% מהאנשים בעולם יש הפרעת חרדה – תמונה שנותרה כמעט קבועה בין השנים 1990 ו -2010 אבל, כפישמציינת רמס, נתונים אלה רק מתייחסים לאנשים שאובחנו בפועל הפרעות חרדה והם מתייחסים לאוכלוסייה הכללית. “הרבה יותר אנשים מושפעים תסמיני חרדה, אשר יכולים להיות בעלי השלכות שליליות קריטיות”.

למה נשים? למה צעירים? למה חולים?

חרדה. "נכות שמגבירה את הנטייה להתאבד" (shutterstock)
חרדה. “נכות שמגבירה את הנטייה להתאבד” (shutterstock)

על פי המחקר, נשים הן כאמור בעלות סיכון גבוה פי שניים לחוות חרדה מגברים, אבל גברים ונשים מתחת לגיל 35 הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מושפעים מחרדה מאשר אנשים מבוגרים. “זה יכול להיות שאנשים צעירים נוטים יותר להיחשף למצבים מעוררי חרדה – הם נוטים יותר להיות בתעסוקה מקצועית ולהיחשף למספר גבוה יותר של אינטראקציות חברתיות”, אומרת רמס.

בנוסף, אנשים עם מחלות כרוניות היו בעלי סבירות גבוהה יותר ללקות בחרדה, בהשוואה לאנשים בריאים. עד שליש מהחולים בטרשת נפוצהלקו בחרדה, בעוד הנתונים מצביעים על תזוזה של בין 18% ו -35% בקרב חולים שעברו שבץ.

חולי הסרטן גם היו גם הם בעלי סיכון מוגבר ללקות בחרדה, עד 79% מהחולים בשלבים המאוחרים יותר של המחלה חוו סימפטומים של חרדה. אבל זה עדיין לא ברור אם מגמה זו היא פשוט בגלל הדאגות (המתבקשות בהחלט) שנלוות למחלה כזו.

“זה בהחלט ייתכן שתרופות לטיפול במחלות מסוימות עשויות להוות מעין טריגר ש”מפעיל” את החרדה, זה יכול להיות גם שהמחלה עצמה עשויה להיות מפעילת חרדה, או שאנשים עם חרדה עשויים להיות בעלי סיכון מוגבר יותר לחוות דלקת בגוף שלהם – ודלקת יכולה להפוך למחלות פיזיות מאוחר יותר”, אמרה רמס.

פרופ’ דיוד קלארק, פרופסור לפסיכולוגיה ניסויית באוניברסיטת אוקספורד, שלא היה מעורב במחקר, אמר לגארדיאן הבריטי שהקשר שנמצא בין חרדה למחלות כרונית מדגיש את הצורך לקשר בטיפול בבעיות נפשיות יחד עם הטיפול בבעיות הפיזיות של החולים. “זה חשוב כי, כרגע, אנשים עם בעיות בריאות גופנית לטווח ארוך וגם בעיות נפשיות לעתים קרובות אינם מטופלים כראוי היטב במערכות הבריאות הציבוריות, כי אתה הולך למקום אחד עבור הבריאות הפיסית שלך ולמקום אחר עבור שירותי הבריאות הנפשיות שלך”.

קיראו עוד:

משרד הבריאות: אין נוהל לטיפול בנפגעי חרדה

“כאשר נוגעים בנו, אנו מרגישים פחות כאב וחרדה”

לחץ וחרדה גורמים לעליית סוכר – איך להישאר מאוזנים?

לחצן מצוקה: “התקשרתי לער”ן וניתקו לי בפרצוף”

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top