כנגד כל הסיכויים: עמיטל הפכה לאמא

כשמחלה קשה גרמה לעמיטל להיות נכה לכל החיים, היא לא חשבה על ילדים, היא אפילו לא חשבה שתמצא אהבה. אבל אז הכירה את עמינדב שאוהב אותה בדיוק כמו שהיא ולאחר מכן היא הכירה אם פונדקאית שנתנה לה את המתנה הכי גדולה שאפשר לתת – ביתה הקטנה. ליאור ורוצלבסקי בשיחה מרגשת עם אישה שלא ויתרה והפכה לאימא

את עמיטל כהן (37) פגשתי בפעם הראשונה לפני חמש שנים, במסיבת יום הולדת שערכה לבעלה עמינדב. אישה יפה עם עיניים מאירות, חיוך רחב וכיסא גלגלים.

בהמשך, כשהתקרבנו, נחשפתי לסיפור חייה הלא ייאמן ורצוף הטראומות.

עמיטל וביתה שירה-חיה (צילום: באדיבות המשפחה)
עמיטל וביתה שירה-חיה (צילום: באדיבות המשפחה)

כשעמיטל הייתה בת 8, ילדה טובה מבית דתי בקריית אונו, התגלתה אצלה מחלה נדירה בשם נוירופיברומטוזיס, אשר גורמת להצטברות גידולים על מערכת העצבים. “הכל התחיל מגידול קטן בעקב”, מספרת עמיטל, “אבל בהתחלה אמרו שהגידולים לא ממאירים והמשכתי לחיות עם זה. בגיל ההתבגרות המחלה הפכה אגרסיבית  – הגידולים צמחו בכל פלג הגוף התחתון, והגיעו עד למשקל של כ-40 קילוגרם”.

כשהייתה בת 17, נפטרה אמה של עמיטל  לאחר מאבק ממושך בסרטן השד אשר התגלה במקביל לגילוי המחלה של עמיטל שנים קודם לכן. בעודה מתמודדת עם האבל הכבד, נאלצה להמשיך ולהיאבק במחלתה המשתוללת. “הגידולים המשיכו לצמוח ועברתי שני ניתוחים להסרתם, אך כל ניתוח הותיר נזק עצבי ונאלצתי להיעזר בקביים בהליכה. אלו היו שנים קשות נורא מבחינתי” היא מספרת.

למרות קשייה הפיסיים והנפשיים, היא לא ויתרה על לימודים אקדמיים, ומיד לאחר השירות הלאומי נרשמה ללימודי תואר ראשון באוניברסיטת בר-אילן, “זה הכניס קצת שפיות לחיים שלי”, היא מספרת, אך רצף הטראומות לא תם, ומשבר גדול ובלתי נתפס היה עוד לפניה.

כשהייתה בת 27, נאלצה עמיטל לעבור ניתוח נוסף להסרת גידול מרגלה. לאחר הניתוח, כשעוד הייתה מאושפזת בבית החולים, קרס עורק ראשי ברגלה בגלל זיהום. היא הובהלה שוב לחדר הניתוח, ושם נאלצו הרופאים לכרות את רגלה כריתה מלאה. “לא אשכח בחיים את פרץ הדם שיצא פתאום מרגלי וניתז לכל כיוון”, היא משחזרת, “גופי היה בקריסת מערכות, וכבר קראו למשפחה שלי להגיע לבית החולים ולהיפרד”. אולם, עמיטל לא וויתרה, ולאחר מספר ימים קריטיים של מלחמת הישרדות, היא פקחה את עיניה. מאותו הרגע נאלצה להתחיל להתמודד עם מצבה החדש. “לא האמנתי שזה קורה לי, פתאום אני צריכה להתרגל לחיים אחרים, מרותקת לכיסא, זו הייתה חתיכת התמודדות”.

לפני שבע שנים, בתום תקופת שיקום ארוכה מהניתוח שהותיר אותה נכה, קיבלו חייה של עמיטל תפנית חיובית – היא פגשה את עמינדב. זה קרה כשהגיעה להרצות בפני קבוצת סטודנטים לרפואה סינית כעובדת סוציאלית המתמחה בצמיחה מתוך משבר וטיפול בטראומה. “זה היה שלב מאד דיכאוני בחיי” , מספרת עמיטל, “היו לי כאבי תופת מהקטיעה והייתי עסוקה בעיקר במציאת רופא שיעזור לי להסיר את הגידולים ברגל השנייה, אשר גם היא נפגעה באותו ניתוח. ביליתי את רוב זמני במיטה עם מטפלת צמודה, וביום ההרצאה התכוונתי בכלל לבטל. ברגע האחרון החלטתי להגיע להרצאה בכל זאת”. עמינדב, כיום מטפל מוערך בדיקור סיני ואז סטודנט צעיר, הוקסם מהמרצה יוצאת הדופן. הוא ניגש לשוחח עמה בתום ההרצאה, ואף ליווה אותה לרכב.

חשבת שיכול להתפתח ביניכם משהו רומנטי?

עמיטל ועמינדב בחתונתם (צילום: באדיבות המשפחה)
עמיטל ועמינדב בחתונתם (צילום: יעקב ספיר)

המטפלת שלי אמרה לי באותו יום שנראה לה שמישהו מחבב אותי, אבל אני ממש לא חשבתי בכיוון. גם כשהתקשר אליי אחרי שבוע, לא העליתי על דעתי שייווצר בינינו קשר. בפגישה השנייה התחלתי להבין שמתפתח כאן משהו, אבל לא התמסרתי בקלות. היו לי המון חששות, ועצרתי את עצמי מאד. הוא גבר יפה תואר, מוכשר, ערכי, וגם הסביבה שידרה לי שזה לא הגיוני. אבל עמינדב לא ברח. ראיתי שהזמן עובר והוא נשאר. לבסוף “שחררתי”, הרשיתי לעצמי להיסחף ולקחת סיכון.

הסיכון השתלם ובין השניים התפתח סיפור אהבה גדול. כעבור שנה וחצי הם נישאו באירוע מרגש, וכשישבו מתחת לחופה, זה לצד זו, לא נותרה עין יבשה בקהל.

כיום, לאחר שהמשיכה ללימודי תואר שני בעבודה סוציאלית, מנהלת עמיטל את מרכז “רעות – דלת פתוחה”, העוסק בזוגיות ומיניות בציבור הנכים. היא ועמינדב חובקים את בתם הבכורה בת החודשיים, שירה-חיה, אשר נקראה ע”ש אמה של עמיטל, חיה ריזל ז”ל.

שירה נולדה באמצעות הליך פונדקאי, ובימים אלה מחפשים אם פונדקאית נוספת כדי להתחיל הריון שני.

ידעתם מראש שתלדו באמצעות פונדקאית?

ידעתי שלא אוכל ללדת בלידה טבעית בגלל שהמחלה שינתה את מבנה הרחם והשחלות שלי. עד שפגשתי את עמינדב בכלל לא חשבתי על משפחה וילדים. קיוויתי שיום אחד אמצא אהבה, אבל הייתי עסוקה בעיקר בכאבים שאני חווה ובקשיי היום יום. לפני כ-4 שנים, לאחר שעברתי ניתוח נוסף ברגל, גילינו שאני בהריון, אך הרופאים המליצו לי לא ללדת ונאלצתי לעבור הפלה. עוד טראומה לרשימה. מיד אחר כך התחלנו בחיפושים אחר אם פונדקאית.

הליך הפונדקאות, בניגוד לרוב הדברים בחייה של עמיטל, עבר בקלות יחסית. בעקבות כתבה שפורסמה עליהם, מצאו פונדקאית בזמן קצר. “היא הייתה פשוט מקסימה, אם לשלושה ילדים שפועלת מתוך אידיאלים, ידענו מיד שהיא האחת”.

ולא היו קשיים במהלך ההיריון?

זה היה מורכב – היה לי קשה להשלים עם העובדה שאני לא ממלאת את תפקידי כאשה בכל מה שקשור להריון וללידה, אבל היינו מאד מעורבים בכל הבדיקות, והצלחתי בסופו של דבר להתנתק מהרגש ולהבין שאני מקבלת כאן מתנה.

זוכרת את הפעם הראשונה שבה ראית את בתך?

שירה-חיה (צילום: באדיבות המשפחה)
שירה-חיה (צילום: באדיבות המשפחה)

זה היה במרכז ללידה טבעית בתל השומר. עמדנו מחוץ לחדר הלידה, ואני זוכרת ששמעתי את צרחות היולדת והתחלתי לבכות, כעבור רגע קראו לי לחדר וראיתי אותה. זה היה רגע מאד מרגש כשאחזתי בה אחרי כל הציפייה ואחרי כל מה שעברנו. יש פרופיל רפואי שמאפשר הנקה ללא הריון, כך שמיד התחלתי להניק אותה. זו הייתה חוויה.

ספרי על חוויותייך מהאימהות, עד כה –

אין ספק שזה אתגר, אבל ביחס לכל מה שעברתי, הפעם מדובר באתגר פורה ומאד מתגמל. יש קשיים, בעיקר בגלל הנכות. יש דברים טריוויאליים שכל אמא עושה, ואני לא יכולה, וכך יוצא שאני מתמודדת שוב עם המגבלה שלי באופן ישיר. אני גם חושבת הרבה על אמא שלי שהייתה מאד עוזרת לי ברגעים הללו, אבל יש לי בעל מדהים ומשפחה תומכת, ובסך הכל מדובר בחוויה נפלאה שמתעלה מעל הקשיים. קבלתי מתנה, זכיתי במשפחה, וזו זכות שיש לכל אדם, נכה או לא. כל אדם זכאי לאהבה, זוגיות ומשפחה.

Share This:

2 thoughts on “כנגד כל הסיכויים: עמיטל הפכה לאמא

  1. מזל טוב לך עמיטל
    אני כל כך מאושרת בשבילכם ומאחלת לכם חיים של אושר ושתרוו הרבה נחת.
    מירי וז’קי אופן (זוכרת מפריס?)

כתיבת תגובה

Top