מניקה שהותקפה ל’סמאללה’: “השוטר אמר לי – אני נגעל ממה שאת מוציאה מהגופיה”

במשטרה מכחישים את טענותיה של עולה חדשה בת 17 מאשדוד שהניקה את תינוקה במקום ציבורי והותקפה וכשהזמינה משטרה, השוטר גיבה את התוקפת ואמר לה “אני, כגבר, נגעל ממה שאת מוציאה מהגופייה”. אלא שהצעירה היתה מלווה על ידי העובדת הסוציאלית שלה שתירגמה לה מילה במילה וגם תתמוך בגרסתה בתלונה שתוגש בקרוב למח”ש. בשיחה עם ‘סמאללה’ אומרת האם הטרייה “אני והתינוק בטראומה, אני כמעט לא מצליחה להניק מאז המקרה ויש לי גודש”.

"השוטרים אמורים להגן עלי ולא לתקוף אותי על הנקה בציבור" (shutterstock)
“השוטרים אמורים להגן עלי ולא לתקוף אותי על הנקה בציבור” (shutterstock)

זה לא סיפור שהגיע מאירן, זאת אישה מניקה שהותקפה כאן בארץ, באשדוד. עולה חדשה, בת 17 שבסך הכל רצתה להאכיל את בנה בן ה-3 חודשים נתקלה בסוג המזעזע של שיימינג. לא שיימינג ברשת, אלא בחי, לאור יום, מול כולם, עם חזה חשוף ותינוק צורח מפחד, מרעב ומחום.

זה קרה במחלקה לקידום נוער עולה, מעין אולפן שבו בני נוער עולים חדשים משלימים בגרויות ולומדים עברית. בנה של ת’ (שם בדוי) כאמור תינוק יונק, ולכן היא לקחה אותו עימה לכיתה.

עו”ד ריקי ישי (אמא בעצמה) שמעה על המקרה והתנדבה מיד לייצג את ת’ פרו-בונו (ללא תשלום) והיא מתארת ל’סמאללה’ את שאירע:

“היא היתה צריכה להניק ולא מצאה כיתה פנויה, מה שהיא עשתה זה לקחה כסא בסוף המסדרון כשהיא יושבת עם הגב לעוברים והשבים. זה קורה לכולנו ואז הגיעה איזושהיא מורה דתייה.

עכשיו היא לא מדברת את השפה, המורה החליטה שהיא מכסה אותה בניגוד לרצונה וממש ככה כיסתה אותה בכח כשהיא בעברית הקלוקלת שלה אמרה לה: ‘לא אני לא רוצה’.

היה איזה שהוא עימות כזה ובמהלכו ובמהלך ההתעקשות של המורה הזאת, היא גם פגעה בתינוק.והתינוק התחיל לצרוח”.

מה זאת אומרת ?

“כשהיא ניסתה לכסות אותו היא נגעה בו וזה כנראה גרם לו לצרוח והאמא הצעירה נורא נורא נלחצה. נוצרה שם התקהלות. היא התקשרה למשטרה, כי היא עברה בעצם עבירה של תקיפה – תקפו אותה. הגיעו שוטרים שלא מדברים רוסית ולכן הייתה שם עובדת סוציאלית שתרגמה עבורה. מהתרגום היא הבינה שהשוטר אמר לה שגם אותו כגבר זה מגעיל לראות חזה חשוף של אשה מניקה. אין להם בעיה עם חזה חשוף בטלויזיה, אבל כשאישה רוצה להזין את התינוק שלה זה כבר מגעיל”.

 אתן פניתן למשטרה, התלוננתן?

“אנו עומלים בימים האלה על הכנת תלונה רשמית למח”ש. זה מזעזע ברמה הגלובלית, מה שהוא בעצם בא ואמר: ברגע שאשה חושפת את עצמה בצורה שלא נראית לי, היא לא זכאית יותר להגנה שלנו.היא חשופה לפגיעות ודמה בראשה אם מישהו פוגע בה. לצורך העניין זה מזכיר לי את האשה שהולכת חשופה ומישהו אונס אותה וזו אשמתה”.

“התינוק בטראומה, לא יוצאת מהבית בלי מלווה”

"המשטרה בעצם אומרת - אם לא תתלבשי כמו שנראה לנו, לא נגן עלייך", עו"ד ריקי ישי (צילום: רם נעמן)
“המשטרה בעצם אומרת – אם לא תתלבשי כמו שנראה לנו, לא נגן עלייך”, עו”ד ריקי ישי (צילום: רם נעמן)

בשיחה עם ‘סמאללה’ , באמצעות מתורגמן, מתארת ת’ את התחושות שלה:

“אני מרגישה לא מוגנת בגלל ההתנהגות של השוטר. לדעתי שוטרים אמורים להגן עלי כשאני מתקשרת אליהם, אני מאוד מאוכזבת ופגועה.  עכשיו אני פוחדת לצאת. לא מוגדר בחוק, לא כתוב בשום מקום שאסור להניק בציבור ועכשיו אני פוחדת להניק בציבור כי אני לא יודעת איך יתייחסו אלי”.

מה את מתכוונת לעשות? איך תניקי מחוץ לבית?

“היתה תקופה שניסיתי לכסות את הילד בזמן ההנקה, אבל הילד מזיע וזה לא טוב לו. אז אין לי ברירה, אמשיך לעשות את אותו הדבר. אם לא יהיה לי איפה להניק, אניק אותו בכל מקום שאהיה, אבל עם המון חשש ובליווי צמוד של מישהו, לא לבד כי המשטרה לא תגן עלי”.

לדברי ת’, בעקבות המקרה, היא סובלת מסטרס גדול שגרם לבעיות בהנקה. “גם אני וגם התינוק בטראומה וקשה לי מאוד להניק אותו מאז”.

אז הוא לא יונק? מה הוא אוכל? תחליף חלב?

“לא, הוא יונק, אבל פחות והחלב בינתיים מצטבר ויוצר גודש. זה כואב ולא נעים”.

את לא דוברת עברית, את יודעת מה אמרה לך האישה שתקפה אותך? 

“היא אמרה בעברית – זה לא יפה ושאסור לה לראות דברים כאלה, שזה לא צנוע מבחינה דתית”.

היא אמרה שלנשים דתיות אסור לראות אישה מניקה בציבור?

“כן, כך תרגמו לי את הדברים שלה, אבל אני לא כועסת עליה ואני לא מסיקה מזה על יתר הנשים הדתיות. זה לא קשור לדת זה קשור לאישיות, אני מכירה אישה דתיה אחרת שגם מניקה את הבן שלה ואמרה שזה יפה ואין מה להתבייש בזה”.

מה אמר לך השוטר?

“הוא ניגש אלי ואמר לי, בזמן שהעובדת סוציאלית מתרגמת לי – הוא אמר לי ‘כגבר, זה מגעיל אותי מה שאת מוציאה מהגופיה שלך ואל תזמיני משטרה יותר בעניין הזה, אם תזמיני אותנו שוב תקבלי דו”ח'”

השוטר פשוט החליט שהמשטרה מחוץ לתחום בשבילך?

“כן, אסור לי להתקשר למשטרה אם תוקפים אותי כשאני מניקה במקום ציבורי, לכן אני יוצאת מעכשיו רק עם מישהו שיכול להגן עלי”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:

“מבדיקת האירוע עולה כי בעקבות דיווח למוקד 100 הגיע למקום צוות שוטרים שהחל בבירור נסיבות המקרה. השוטרים נהגו ברגישות ומקצועיות כנדרש מהם. בניגוד לטענות, הם לא התבטאו באופן פוגעני כלפי האם המניקה”.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top