לחצן מצוקה: בעקבות פניית סמאללה – נפתרה בעיית הנגישות ב’מדיטון’ חולון

ל’לחצן המצוקה’ שלנו בסמאללה הגיעה פנייתו של רונן וינשטוק, שנאלץ לסייע לקשישה לקום על רגליה אחרי שנפלה במדרגות כשניסתה לעלות לקומה השניה במכון ‘מדיטון’ בחולון, משום שבמקום אין מעלית. “איך ייתכן שקופות החולים שולחות אנשים מבוגרים ומוגבלים למכון רפואי שאין בו מעלית?” שאל רונן. אז שאלנו גם את הקופות וגם את המכון. מנכ”ל ‘מדיטון’ לסמאללה: “בעקבות הפנייה אין יותר בדיקות בקומה השנייה, כל השרותים יינתנו מעתה בקומה הראשונה”. ומה עם קופות החולים? יעילות פחות

מכון מדיטון בחולון, אין מעלית, רק גרם מדרגות צר לקומה השניה (צילום: רונן וינשטוק)
מכון מדיטון בחולון, אין מעלית, רק גרם מדרגות צר לקומה השניה (צילום: רונן וינשטוק)

ישראל 2016. אנחנו כבר לא מצפים להיתקל במצבים כאלה, מרפאה, או מרכז רפואי בלי מעלית? מקום שבו אמורים לטפל בקשישים, בנכים, בנשים הרות, אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, הורים עם עגלות תינוק – יכול להיות מקום כזה לא מונגש?

אז מתברר שכן. ללחצן המצוקה שלנו הגיעה הפנייה הזאת של רונן וינשטוק, אזרח מודאג:

“היום הייתי בבדיקת אולטרסאונד במכון מדיטון בחולון בקומה השניה. העליה לקומה השניה היא רק במדרגות מתכת ואין מעלית. כשהמתנתי בתור, עלתה קשישה שבקושי יכולה לזוז עם הבן שלה, באמצע היא פשוט נפלה כי הוא לא יכל להחזיק אותה.

ירדתי ועזרתי להם עם עוד מישהו (במקרה היינו שם). הבנתי שהמקום ניסה לקבל אישור למעלית ואין. לדעתי קופת חולים צריכה לוודא שהיא שולחת אנשים לבדיקות עם טופס 17 רק למקומות עם נגישות. נראה בלתי נסבל שקופות חולים שולחים אנשים לבדיקות במקומות שאין בהם נגישות”.

אז איך זה קורה שמקום כזה לא נגיש?

בשיחה עם סמאללה -ד”ר חיים פרלוק, מנכ”ל ‘מדיטון’ מסביר: “קודם כל חוק, הנגישות נכנס לתוקף ב-1 בינואר 2016. הוא קובע שעסקים שיש בהם חובה של נגישות, במידה ויש להם יותר ממקום אחד (שזה המצב שלנו, יש לנו 6 מרכזים רפואיים) מחוייבים לסיים את כל ההכנות לתהליך ההנגשה של המקום עד שנת 2018. למה כל כך הרבה? מפני שבניגוד למבנים חדשים שנבנים עכשיו עם נגישות מובנית, מבנים ישנים בני 20-30 שנה נבנו בלי המודעות הזאת לצורך בהנגשה ויותר קשה להנגיש אותם. לכן זה לוקח זמן גם לקבל את האישור של עיריית חולון וגם לקבל את האישור של בעלי הנכס. אנחנו לא בעלי הנכס, אנחנו שוכרים את המקום”.

אז למה לשכור מלכתחילה מקום לא מונגש לצורך מרכז רפואי?

גרם המדרגות במכון מדיטון בחולון במבט מהקומה השניה (צילום: רונן וינשטוק)
גרם המדרגות במכון מדיטון בחולון במבט מהקומה השניה (צילום: רונן וינשטוק)

 

“במרכז חולון בכלל, במקום שבו אנחנו יושבים, אין אפשרות למצוא נכסים חדשים ועוד בסדר גודל של מה שאנחנו צריכים של 300 מ”ר, ביתר המקומות שלנו אנחנו מונגשים, בתל-אביב, בחיפה, בירושלים, בבאר שבע.. תראי, הנגשה זה לא רק מעלית זה הרבה דברים. אנחנו אצלנו בבניין של ההנהלה, סיימנו רק עכשיו תהליך של שנה וחצי וסוף סוף יש לנו מעלית”.

רגע, תן לי להבין, אז לכם בהנהלה יש מעלית, אבל קשישים בחולון צריכים לטפס במדרגות לבדיקות בקומה השנייה?

“קודם כל מדיטון בחולון מונגש בקומת הקרקע”.

אז בעלי מוגבלויות יכולים להיכנס לבניין, אבל אין להם איך לעלות לקומה השנייה?

“אז בעקבות הפנייה שלכם נעשו שינויים – אין יותר בדיקות בקומה השניה במדיטון חולון. הבדיקות כולן הורדו לקומה הראשונה. למעלה נשארו כמה חדרים ריקים. תודה רבה לך שפנית אלינו, בהחלט גרמת לשינוי”.

אז כל הכבוד ל’מדיטון’, הגיבו מהר ותיקנו את המצב המעוות. מה לגבי קופות החולים? אצלן הדברים קורים קצת יותר לאט. בעקבות פנייתו של רונן ללחצן המצוקה שלנו, פנינו לכלל קופות החולים כדי לברר באמת – איך ייתכן שהן מפנות מבוטחים לבדיקות במרפאות או מכונים שאינם מונגשים?

בלאומית שרותי בריאות הגיבו ראשונים:

“אנו מתנים מעתה והלאה עם כל הספקים החדשים שלנו שהמתקנים יהיו מונגשים עד 2018”.

משרותי בריאות כללית הגיבו מיד אחר כך:

“לרשות לקוחותינו עומדות מספר חלופות וניתן לבצע בדיקות במכונים נוספים בבת ים ובתל אביב. כאשר לקוחות מעדיפים לבצע הבדיקה בחולון, נציגי השירות מונחים לעדכן מראש לגבי הנגישות במקום. אנו מודעים לנושא ואף פנינו לספק השירות בבקשה לבצע את ההתאמות הנדרשות”.

במאוחדת שרותי בריאות ובמכבי שרותי בריאות – עדיין לא הגיבו.

הבירוקרטיה עושה אתכם חולים? פנו אלינו לסיוע בחינם

קיראו גם:

לחצן מצוקה: “התקשרתי לער”ן וניתקו לי בפרצוף”

לחצן מצוקה: “איך אפשר להתעלם מבכי של תינוקת?”

לחצן מצוקה: “למה נשים בגיל 74 צריכות לשלם עבור ממוגרפיה?”

בעקבות פניית סמאללה: מאוחדת תחזיר השרות לילדים נכים

חשיפה: משרד הבריאות בודק – האם בדיקת MRI מסוכנת למושתלי קוצב?

ניצול שואה מתפתל מכאבים -התור רק לעוד חודשיים

ניצולי שואה נאלצו לשלם 4,000 ₪ על אמבולנס

Share This:

כתיבת תגובה

Top