צפו: הדרכת החייאה על תינוק – שתישאר לכם טוב טוב בראש

אם אתם הורים, אתם בוודאי מכירים את אם כל החרדות: תינוק בן שנה לא נושם והשניות מתחילות לרוץ נגדכם. מה עושים?! באיחוד הצלה החליטו לקחת שיחה אמיתית – בדיוק כזאת – שהגיעה למוקד שלהם ולשלב אותה עם הדרכת החייאה על תינוק. כשצופים בזה, חוץ מלהעריץ את האמא ששמרה על קור רוח והצילה את בנה, מצליחים לזכור יותר טוב איך להחיות תינוק – מאשר בכל הדרכה אחרת.

זה מה שעושים כשהתינוק לא נושם (shutterstock)
זה מה שעושים כשהתינוק לא נושם (shutterstock)

כל הפחדים כולם מתכנסים לתוך השניות האיומות האלה. בכל פעם שהתינוק שלכם מוצא משהו על הריצפה ומכניס אותו לפה, אתם קצת חושבים על האפשרות שהוא ייחנק. אבל לא הרבה אנשים באמת עושים משהו כדי להיערך לזה, אולי מתוך צורך בריא להדחיק את כל הפחדים כולם, להישאר נורמליים ולסמוך על הסטטיסטיקות שמראות שרוב הילדים עוברים את השלב הזה בהתפתחות בלי להיחנק מכלום ואף אחד לא רוצה להיתפס כהורה “היסטרי” שלא לצורך, גם ככה מעקמים לכם פרצוף כשאתם שוטפים את המוצץ.

ואם בניגוד לרוב ההורים, אתם דווקא הייתם אחראיים ולקחתם קורס החייאה של כמה מפגשים לפני 5 שנים,  כשהילד הראשון נולד, אתם מרגישים מוכנים? לא? למה לא? כי מאז כל כך הרבה דברים העסיקו אתכם ותפסו את המקום היקר הזה בזיכרון ועכשיו התינוק לא נושם.

אז מה עושים? כמובן, מתקשרים למד”א (101), או למוקד של איחוד הצלה (1221 ) מזמינים אמבולנס ומנסים לשמור על קור רוח.

זה מה שקרה לאמא המדהימה הזאת. אם כל החרדות באה לבקר, הילד לא נשם, היא התקשרה למוקד איחוד הצלה ושם הדריכו אותה מה לעשות בזמן אמת. את השיחה הזאת הם שילבו עם וידאו של הדרכת החייאה על תינוק ועכשיו זה הרבה יותר אפקטיבי.


מוטי אלמליח, מנהל אגף דוברות והסברה באיחוד הצלה אומר ל’סמאללה’: “מדובר בשיחה שהגיעה למוקד איחוד הצלה. אם סיפרה לחובש המוקדן שהילד שלה לא נושם. הוא הנחה אותה כיצד לפעול על מנת לנסות ולחלץ את הגוף הזר שהילד בלע ונחנק ממנו. לשמחתנו האם נשמעה להוראות והפעולה הצליחה. הילד חזר לנשום עוד לפני הגעת החובשים לבית המשפחה”.
אוקיי, סיפור מדהים, אבל בטח מדובר בשיגרה עבורכם, איך בחרתם להפוך את זה לסרטון הדרכה?
“אנחנו מאמינים שידע בסיסי בעזרה ראשונה יכול לסייע בהצלת חיים עוד לפני הגעת אנשי רפואת החירום למקום.

אנחנו משתמשים בכלים שונים כדי להעביר ידע לציבור הרחב, בין היתר באמצעות הרשתות החברתיות. כמובן שאין תחליף לקורס פרונטלי. לשם כך אנו מציעים קורס בסיסי שנקרא “משפחה בטוחה”. זהו מפגש בן 4 שעות בו לומדים מספר פעולות פשוטות להצלת חיים, ביניהן החייאה בתינוק, ילד ומבוגר, טיפול בחנק ועצירת שטף דם פורץ”.

ואנשים מגיעים להדרכות האלה?
“מתחילת 2015 עד היום עברו את ההדרכות יותר מ-30 אלף איש. ההדרכות בחינם”.

Share This:

2 thoughts on “צפו: הדרכת החייאה על תינוק – שתישאר לכם טוב טוב בראש

כתיבת תגובה

Top