פרמדיקים: “בקרוב לא יהיה מי שיציל אתכם”

הם מצילים חיים,  מבצעים החייאות, נותנים תרופות לתוך הוריד ואפילו קובעים מוות  בניידות הטיפול הנמרץ, אבל משרד הבריאות אינו מכיר במקצוע הפרמדיק, אינו מבצע כל בקרה על פעילותם ואף אינו יודע כמה מהם פזורים במדינת ישראל; מעבר לסכנות הכרוכות בכך, פשוט נמאס להם

את ד”ר אורן ווכט זה מעצבן. הוא כבר לא יכול להסתובב עם הידיעה שבקרוב מאוד, אולי יותר קרוב משאנחנו מתארים לעצמנו, לא יהיה מי שיטפל בנו כשנזמין אמבולנס.

ווכט, פרמדיק מהמחלקה לרפואת חירום באוניברסיטת בן גוריון, רואה יום יום את האנשים שמגיעים ללמוד את המקצוע הזה, אנשים שמעניין אותם דבר אחד – להציל חיים – והוא נחרד מהמחשבה שמהר מאוד הם יבינו שזה לא רציני ולא משתלם ויעזבו את המקצוע.

50% מהפרמדיקים הבינו את זה וכבר עזבו את המקצוע בשלוש השנים האחרונות, זה יוצר מחסור אדיר בפרמדיקים, בעיקר בפריפריה וכתוצאה מכך, אמבולנסים עלולים להפוך לחברות מוניות בלי אף אחד בפנים שיכול להפעיל שוק חשמלי, לתת תרופות לווריד, להרדים, להחיות או חלילה לקבוע מוות.

ד”ר אורן ווכט, פרמדיק מהמחלקה לרפואת חירום באוניברסיטת בן גוריון (יח”צ)

“בכל העולם פרמדיק זה מקצוע” אומר ווכט, “פרמדיקים עובדים בבתי החולים, במרפאות, נשלחים לבית החולה, רק בישראל הם נשארים באמבולנס, אין עליהם פיקוח או בקרה, אין מבחן הסמכה, אין רישיון, אין הכרה בסיסית בזה שיש דבר כזה פרמדיק.אחרי שמד”א עשו את הצעד החשוב הזה והקימו את המקצוע, זה נעצר ושם זה נשאר, בידיים של מד”א. מה זה אומר? זה אומר שאני בתור פרמדיק יש לי סמכויות להכריז על מותו של אדם, אבל משרד הבריאות לא יידע מה השם שלי. משרד הבריאות לא יודע שאני אורן ווכט, פרמדיק.  אין לו רשימות של פרמדיקים, מקצוע כל כך קריטי, שקובע דיני נפשות בעצם נמצא מחוץ למעגל הרגולציה של משרד הבריאות”.

אז מה מכשיר אותך להיות פרמדיק?

“יש כמה מסלולים שבהם אפשר לעבור הכשרה לפרמדיק, יש את המסלול של מד”א, יש את המסלול הצבאי, שגם אותו מד”א מעבירים, יש מסלול עם אסף הרופא שגם אותו מד”א מעביר ויש את המסלול באוניברסיטת בן גוריון שבו לומדים לתואר ראשון ברפואת חירום וגם שם, את החלק האחרון עושים במד”א. בסופו של דבר זה או אנחנו, באוניברסיטה, או מד”א מחליטים מי יהיה פרמדיק, אבל אין בעצם סטנדרטיזציה, התכנים הנלמדים הם לא על פי מה שמשרד הבריאות מחליט, כי משרד הבריאות לא מחליט”.

לדבריו של אורן, זאת הבעיה הקטנה יותר, חוסר ההכרה במקצוע הפרמדיק מקשה על כל הנושא של תכנון  כח האדם במערכת הבריאות הישראלית. אי אפשר לדעת כמה פרמדיקים יש, כמה מהם פעילים.

“במשרד הבריאות לא יודעים למשל שעד היום הוכשרו כ-2,200 פרמדיקים מקום המדינה, שזה מעט מאוד אגב,  וכרגע פעילים רק 600 מהם.  אחוז מאוד גדול עוזב את המקצוע וזה אומר שיש להם בעיה גדולה מאוד. כשהם מדברים על מחסור בכח אדם הם כלל לא מחשיבים את הפרמדיקים”.

“זה אבסורד, הרי כמעט כל רופא שתיקחי ותשימי אותו במרחק של שעה מבית החולים, הוא לא יידע להציל חיים כמו פרמדיק. אין לידו חמש אחיות ורופא מרדים ואנשי אבטחה שמרחיקים את בני המשפחה הנסערים, אין לך את רשימת התרופות שהבן אדם מקבל, אין לך ידע על רגישויות שלו, אם הוא מחוסר הכרה, זאת בעיה, רופא לא היה מסתדר עם זה”.

כל מנהלי חדרי המיון שתשאלי אותם יגידו לך שזה פשוט בזבוז של כח אדם רפואי, בכל העולם פרמדיקים מתפקדים גם בחדר המיון רק בארץ אין לנו סמכות לעבוד ולעזור ולנצל את הידע הקליני שצברנו כדי לסייע להפחית את העומס בבתי החולים”.

יכולים לקבוע מוות, אך אין להם סמכות לעזור בבית החולים, פרמדיקים בתרגול (צילום: אורן ווכט)
יכולים לקבוע מוות, אך אין להם סמכות לעזור בבית החולים, פרמדיקים בתרגול (צילום: אורן ווכט)

אם לא מתגמלים את מד”א ולא מעודדים אותם זה אומר שאין מספיק פרמדיקים, איך זה משפיע על הציבור?

“העניין הוא מורכב מאוד, מד”א לא מקבלים את התקציבים הראויים כדי להכשיר פרמדיקים, מנכ”ל מד”א אלי בין כתב על זה טור –  רק 7% מהתקציב של מד”א ממומנים בידי המדינה וכל השאר מתרומות.

אני לא מייצג פה את מד”א, אבל אני מכיר מקרוב את ההשלכות של זה, המשמעות של מחסור כזה היא איכות השירות שניתן לאזרח. הרי אם הרבה עוזבים את המקצוע, הם לוקחים איתם את כל הניסיון הקליני שהם צברו וזה הולך למעשה לאיבוד. מי שמחליף אותם בשטח הם פרמדיקים פחות מנוסים. אף אחד לא רוצה שרופא פחות מנוסה יטפל בו? באותה מידה אף אחד לא רוצה שפרמדיק פחות מנוסה ינסה להציל את החיים שלו”

ומה לגבי התנאים?

“גם לזה יש השפעה, תראי, אנחנו לא באים לשים פלסטר וזהו, האחריות היא אדירה ופרמדיקים מרוויחים שכר מאוד מאוד נמוך, גם פרמדיק עם תואר ראשון מקבל שכר מאוד נמוך, כמעט שכר מינימום. ברוב ניידות טיפול נמרץ אין רופא. יש שם פרמדיק, האחריות המלאה היא עליו.

זה כולל הרדמה של חולים, קבלת החלטות, אין לך חמש אחיות לידך ורופא מרדים, אתה עושה את כל הדברים האלה לבד, אתה עושה פעולות מאוד מורכבות והתנאים הם מאוד קשים.

בפריפריה פרמדיקים עובדים במשמרות של 24 שעות וזה לא כמו כיבוי אש שהם עובדים 24 שעות ואחרי זה 48 שעות נחים.

פרמדיקים גם לא יוצאים לפנסיה בגיל 67, אחת השערוריות הכי גדולות, תראי אני בהרבה מקרים מגיע לשטח, עולה לקומה רביעית בלי מעלית עם 20 קילו ציוד על הגב שלי, כשאני מוריד את החולה והחולה שוקל 100 קילו, אני מוריד את ה-20 קילו ציוד ועוד 50 קילו על הגב שלי, של משקל החולה. אי אפשר לעשות את זה בגיל 67, בלתי אפשרי.

מעבר לזה, למשל מי שהולך ללמוד את המקצוע באוניברסיטה, לא מקבל עידוד מהמדינה כמו שמקצועות הסיעוד מקבלים. כשיש מחסור בפרמדיקים אף אחד לא משלם למד”א כדי להעסיק פרמדיקים בפריפריה, בעוד שעם המחסור ברופאים ואחיות מתמודדים באמצעות תגמולים ומענקים למי שהולך לפריפריה, כאן אין את זה”.

מאוד מתסכל

“פרמדיקים נמצאים בחזית הרפואה” אורן אומר, “אבל אם תשאלי את הציבור הרחב, מה זה פרמדיק, יגידו לך, הבן של השכנה שלי, בן 16 מתנדב במד”א, פרמדיק. אנשים לא מבינים בכלל מה זה, לא מבינים שחלק גדול מהפרמדיקים שהם פוגשים עשו בזה תואר ראשון באוניברסיטה, אף על פי שאין חיוב כזה, הרי אנחנו לא מוכרים בחוק, ובעוד ברוב העולם המערבי המקצוע עובר אקדמיזציה, בישראל כלום.

מצילים חיי אדם בשכר מינימום. פרמדיקים בתרגול (צילום: אורן ווכט)
מצילים חיי אדם בשכר מינימום. פרמדיקים בתרגול (צילום: אורן ווכט)

איך אנשים בכלל הולכים ללמוד את זה באוניברסיטה אם זה ככה?

“באופן אישי אני חושב שזה המקצוע הכי יפה בעולם, לא סתם למדתי אותו ולא סתם אני מלמד אותו ולא סתם אני עוסק בו. היכולות שלך לעזור לבני אדם, הקשר עם אנשים, היכולת לעזור לזולת פה אין שני לזה, באמת. מי שבא לזה מהמניעים הנכונים, רוצה לעזור לזולת אני חושב שמאוד ייהנה מזה. אחר כך תנאי ההעסקה בשוק הם מאוד בעייתיים ואני מאוד מקווה שבסוף משרד הבריאות יפעל בכיוון הזה, כי,  תראי,  היו 12 הצעות חוק  בנושא – אף אחת מהן לא עברה. אחרי 30 שנה שמנסים לקדם את זה, אנחנו שבעי הבטחות”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

משרד הבריאות נמצא בשלב מתקדם של הסדרת מעמד הפרמדיק בחקיקה. הצעת החוק גובשה על ידי המשרד בתיאום עם משרד המשפטים כאשר על פי החלטת המשרד

מעמד הפרמדיק יוסדר בחוק נפרד ועצמאי ולא במסגרת פקודת הרופאים כפי שנקבע בעבר. הצעת החוק במתכונתה החדשה תופץ  כתזכיר חוק בימים הקרובים. 

משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בפיתוח וקידום מעמדם של הפרמדיקים בישראל, לא רק בהסדרה בחקיקה ראשית כפי שמתבצע בימים אלה, אלא גם בהרחבת הסמכויות המקצועיות שלהם וזאת בין היתר, באמצעות נוהל שהוציא המשרד המאפשר לפרמדיק להכריז על מוות בלא נוכחות רופא, ולאחרונה גם במסגרת המלצות הועדה לעוזר רופא אשר בהתאם להמלצותיה יוכלו פרמדיקים לפעול במסגרות נרחבות  יותר מכפי הקיים כיום. כאשר  פעילות הפרמדיקים נכון להיום  מתבצעת בעיקרה במסגרת מערך רפואת החירום הטרום אשפוזית.

פרסום המשרד הנוגע למקצועות הבריאות בישראל כלל מקצועות  שניתן להם רישוי על פי חוק. בעתיד הקרוב,  לאחר שיוסדר בחוק  רישוי הפרמדיקים, הפרסום יכלול נתונים גם בנוגע לפרמדיקים. עם זאת, לאור החשיבות שהמשרד רואה במקצוע ובעוסקים בו ותרומתם למערכת הבריאות, הרי הנתונים על היקפי כח האדם נבדקים על ידי המשרד. נכון להיום, היקפי הפרמדיקים שסיימו לימודיהם וקיבלו תעודת פרמדיק קיימים במשרד הבריאות ומעודכנים באופן מלא. לגבי היקף העוסקים במקצוע, גם סוגיה זו נבחנה לאחרונה על ידי המשרד  ולאור חשיבות הפעילות גם לשעת חירום.

 

 

 

 

 

Share This:

18 thoughts on “פרמדיקים: “בקרוב לא יהיה מי שיציל אתכם”

 1. אינני מבין למה בכל פעם שמדברים על מקצוע הפאראמדיק יש איזה צורך כזה לנסות להגיד שהוא יותר טוב מרופא. “רופא לא היה מסתדר”. אז יודע מה? אני רופא והייתי מסתדר. וגם הייתי פאראמדיק פעם ואני יודע שבסיטואציה שתיארת יש גם פאראמדיקים שלא היו מסתדרים. ודי כבר עם רגשות הנחיתות האלה. הפאראמדיק הוא מקצוע שמכבד את עצמו מספיק ולא צריך לנסות ולפאר אותו על חשבון מקצוע הרפואה, שמה לעשות, יותר גדול, יותר מקיף ועדיין מהווה את האוטוריטה הרפואית בכל מקום בעולם ובכל סיטואציה, כולל זאת שבמתאר הקדם אשפוזי.

  1. דר אריאל היקר
   בכל מקצוע יש טובים יותר וטובים פחות אבל ללא כל ספק בעבודת השטח בא אין צורך בידע רפואי נרחב של רופא הפראמדיק יעשה בכל פעם עבודה יותר טובה מרופא וזה לא מתוך זלזול ביכולותיך אלה מתוך צורת ההכשרה שפראמדיק עובר.

  2. מר אריאל היקר..עם כל הכבוד אני רוצה לראות אותך בפצוע טראומה לבד תוך כדי קטמין אינטובציה קיבוע דיווח לטראומה…
   תמשיך לזלזל ..

  3. אריאל שלום

   אם אני זוכר אותך מימיך כפראמדיק אז אני מתפלא שאתה כועס, למרות שאני מסכים עימך לחלוטין בכל מה שכתבת.

   אורן התכוון שאנו מקצועיים בתחומנו (אלו שבאמת מקצועיים)

   ויש לנו יכולות בשטח שאין להרבה אנשי מקצוע בתחום הרפואה.

   אני מכיר היטב את אורן והוא לא התכוון לפגוע או להמעיט מהרופאים.
   לכן כפראמדיק לשעבר ורופא בהווה אני מצפה ממך לא להעלב ולקחת את העניינים בפרופורציה.

 2. אריאל אתה מחפש להראות שיש לך גדול יותר?
  אז חבל כי כנראה שלא הבנת את הכותב…
  ד״ר דיין

 3. הצורך למיסוד המקצוע חיוני. חברינו מצילי חיים!!!. חיונית סטנטדרטיזצית הלימודים, בחינות רישוי ומתן זכויות עובדים. חבל שהמרואיין לא נותן לעובדות אלו לבדן להשמע. אין מציגים נושא ראוי על ידי הצגת האחר כפחות. הצורך להציג רופא כחסר יכולת מפחית מחוזק דברי המרואיין. המשיכו בעבודתכם החיונית וקדושה… כולי תפילה שהפרמדיקים יזכו להכרה, ליווי ולתנאים להם הם ראויים. דרך צלחה

 4. אני מסכים עם זה שצריך להכיר במקצוע הרפואת חירום, אין ספק שהעוסקים במקצוע לא מתוגמלים מספיק ואין הערכה ראויה לאותם אנשים שמצילים חיים יום יום, צריך להכיר בכם בגוף רשמי עם ועד רשמי שילחם על תנאי העסקתכם ועל השכר שלכם.
  אבל בחיאת צאו מהסרט שבו אתם חיים שאין לכם תחליף ואתם הכי מומחים בעולם, עכשיו הטענה שגם רופא לא יכול לבצע את העבודה שאתם מבצעים? מה קרה לכם? אני לא מצליח להבין אם אתם סובלים משיגעון גדלות שגורם לכם להאמין שאתם המומחים הבלעדיים או רגשי נחיתות שגורמים לכם לנסות לשכנע את עצמכם ואת כולם מסביבכם שאתם מיוחדים?
  אני מאחל לכם המון בהצלחה, ומקווה שמשרד הבריאות יכיר בכם סוף סוף ויבסס את המקצוע שלכם, מספיק עם התחושות גדלות, תתמקדו בהכרה שלכם כמקצוע מציל חיים וחיוני ועם ישראל יעמוד מאחוריכם

 5. לכל הרופאים המתלהמים.. אין פה רצון לדעתי להראות כמה פארמדיק טוב מכם וכמה פארמדיק הוא ״אלוהים״ פשוט מנסים להמחיש בצורה הזו שפארמדיק בהרבה מהמקרים(ואין מה לעשות עובדות בשטח מוכיחות) יסתדר יותר בתנאים הקיימים מאשר רופא שעובד במחלקת פנימית ולא רואה מקרי טראומה למשל( וישנים עוד מס׳ דוגמאות) .. אין ספק שכל עבודות הרפואה הם חשובות בין אם אתה רופא, אח/ות או פארמדיק.שהיה בהצלחה ושנזכה לעבוד בשיתוף פעולה תמיד.

 6. ומה עם המנדבים שעושים את העבודה השחורה ?? בזמן החייאה אנחנו על הרצפה מול הגופה ומנסים להציל אותו… לנו אין זכויות ? כסף לא צריך כיאנחנו מתנדבים מתוך רצון? מה הבעיה שגוף ממשלתי יסבסד אותנו.?!? אצלי בנתניה אף אחד לא נותן למתנדבים כסף אתם יודעים על נותנים לנו פעיליות אתם יודעים ?.? * על מיחזור בקבוקים**** למה יש עיריה ויש ממשלה למה צריך להגיעה למצב כזה ?! הרי המתנדבים נותנים את הנשמה הפרמדיקים לא נשכבים ליד הגופה ומנסים לטפל זה רק אנחנו הילדים עד גיל 18 עושים את הרוב מה העשור לנו זה רק דקירה (פתיחת וריד). אז מה העיבה להביא למתנדבים קצת כסף לפעיליות לימי כיף מה מה הבעיה __

  1. מער היקר… גם אני מתנדבת במד”א, ואני מבינה את הרצון שלך לימי גיבוש כיף והעשרה(ובעיקר הערכה).. עם זאת כדאי לך לזכור שאתה מתנדב, ופירושה של התנדבות הוא-שזה ללא תשלום. אם אתה רוצה תשלום, לך לעבוד שם. וזה שאתה “נשכב ליד הגופה ” או מה שזה, ואתה נותן ומשקיע מעצמך, זה יפה מאוד וכל הכבוד לך. הסיפוק הוא תמורה גדולה בפני עצמה! תעריך את עצמך, אל תתמקד בלהרגיש מסכן ולא מוערך.ובטח שאל תשמיץ פארמדיקים שהם לא משקיעים ולא נותנים כל שביכלתם להציל חיים.זה לא נכון וילדותי להכליל כך.(חוץ מזה תשפוט כשתהיה פארמדיק ותעבוד בתנאים שהם עובדים יום יום ואז תרשה לעצמך לדבר)

  2. מער יקר, כן, גם אני הייתי בעברי מתנדבת נוער במד”א.
   עצם העובדה שאתה מתנדב אומרת שאתה נותן מעצמך בלי לבקש כסף בתמורה. נכון, פעילויות זה נחמד אבל המטרה העיקרית שלשמה אתה מגיע היא כמובן אותו הרגע שבו אתה כורע ברך ליד פצוע או חולה ועוזר בגדר סמכויותיך.
   ומה, בהחייאה הזאת כשאתה מבצע עיסויים על החזה של החולה, הפראמדיק לא נשכב על אותה הרצפה ודוחף את הפרצוף שלו לתוך הפה של החולה כדי לבצע אינטובציה?
   אני חושבת שאחד מהדברים היפים ביותר במתנדבי נוער זה הרצון לעזור בלי לחפש תמורה. גם אם זה אומר שמתלכלכים ומתעייפים ממקרים מסוימים ( ואל תגיד לי שבתכלס, אתה לא
   “נהנה” מזה.)

 7. הגיע הזמן שימחאו ובצדק בכל העולם פארמדיקים יד ביד עם מכבי האש כחלק משירותי חירום ורק בארץ כגוף מתנדבים

 8. רק חבל שמד”א כל כך מסואבים.
  גם בהכשרה וגם בעבודה שם.
  זו אחת הסיבות העיקריות של הנשירה העצומה מהמקצוע הכל כך נחוץ הזה.

 9. לכל המגיבים
  אתם נתלים בזותות ומפספסים את העיקר:
  1. למתנדב היקר, זה רק אני או שאתה משווה את עצמך לפרמדיק או רופא אחרי קורס של חודש?
  2. לרופאים- אתם מעולים ברפואת שיגרה, אין שני לכם. ברפואת חירום- כל הרופאים שאני עובד יודעים שאם יש ארוע לבבי עדיף שאני אקח את המושכות לידיין, ולא כי אני מוצלח יותר, אלא כי זה מה שאני עושה כל יום ואני מכיר את התרופות והטיפולים במסגרת החירום כמו כף היד שלי. למה לא לפרגן לאנשי מקצוע?
  3. ברור שיעשו השוואות עם רופאים ואחיות!! אז עם אתם רוצים שנשווה את עצמו? עם קופאיות???
  4. ומשרד הבריאות- דיבורים כמו חול ואין מה לאכול.

 10. חברי הרופאים כמו כל דבר בחיים גם אתם מתחלקים ל 3
  1 אלה שנגד כי לא באמת מבינים מה אנחנו הפאראמדיקים עושים ועוברים יום יום במשימות אליהם אנחנו נשלחים לא לוקחים בחשבון את השעה ביום את מזג האויר את המשפחה ההיסטרית את מיקום האירוע אהה כן שכחתי אנחינו גם צריכים לקבל החלטות רפואיות מצילות בשניות
  ובמפגש איתנו בבית החולים במיון או בחד2י הטראומה מרשים לעצמם למתוח ביקורת מזלזלת בעבודה שביצענו ב 20 דקות בדרך או בשטח.
  2 אלה שבעד כי חושבים שפאראמדיק יודע מה הוא עושה ורואים בנו אלה שכותבים את הפרק הראשון בסיפור חייו של כל מטופל עד שהוא מגיע אליהם וברוב המקרים גם יודעים לומר מילה טובה.
  3. והרופאים שיודעים להגיד בלעדיכם אחוז גדול מהחולים לא היו שורדים אנחנו מצדיעים לכם.
  מזמין כל רופא באשר הוא למשמרת של 24 שעות איתי במרחק פינוי של 45 דקות ממרכז על
  נדבר אחר כך על המקצוע
  בהצלחה לכולם

 11. אני חושב שאין צורך לחכות לישועה מאחרים, אלא פשוט צריך לפתוח אתר של פאראמדיקים ולהתארגן כולם להפגנה גדולה על קיפוחם הבלתי הגיוני ובלתי נסבל, וכן פעילות אינטנסיבית לטובת הצלחת העניין,ולא לשבת בחיבוק ידיים ולתת לזמן לשחוק את התפקיד היקר הזה שמציל נפשות ממש,וחבל שפאראמדיקים יעזבו את תפקידם עד שכבר לא תהיה אפשרות לתקן את המעוות.

 12. אם כל כך חשוב לכם תגמול נוסף ואתם רוצים שיכירו במקצוע הזה תפסיקו להתנהג כמו חלאות ולגעת במתנדבות,תהיו מקצועיים ותכבדו את המעמד.

  1. מד״א הוא אירגון רע, מונע מאגו וניצול סמכות של בעלי התפקידים, כן, כולל לגעת במתנדבות, במשתלמות ובכל מי שנזקקת לחסדי המדריך. בהצלחה!

כתיבת תגובה

Top