זן חדש וקטלני: זינוק בהידבקות בשפעת העופות

זינוק במספר הדיווחים על הופעתו של הזן החדש והקטלני של שפעת העופות; ארגון הבריאות העולמי: “יש לשמור על ערנות, ייתכן שהזן החדש כאן כדי להישאר”

זינוק בדיווחים על שפעת העופות בסין (אילוסטרציה)
זינוק בדיווחים על שפעת העופות בסין (אילוסטרציה)

מדיווחים בתקשורת העולמית עולה שנרשם רק קומץ של אנשים שנדבק בווירוס מאז יוני, אך בחודש האחרון חלה עלייה דרמטית בשיעור הנדבקים וגורמי בריאות דיווחו על  73 מקרים חדשים עד כה בחודש זה. הזן החדש של נגיף שפעת העופות (H7N9) עשה את הקפיצה מהדבקה של תרנגולות וברווזים מקומיים בסין, להדבקה של בני אדם בסוף חודש מארס 2013. בתוך חודש, 126 מקרי הידבקות  ו-24 מקרי מוות דווחו אז.

הקפיצה האחרונה לוקחת את המספר הכולל של מקרי ההידבקות ל-219, כולל 55 מקרי מוות, אולם חוץ מכמה מקרים בחוגי משפחות קרובים, הווירוס לא הצליח להתפשט מאדם לאדם.

גרגורי הרטל, דובר ארגון הבריאות העולמי (WHO), אמר לכלי תקשורת בינלאומיים שזני וירוס השפעת.

הופצובקלות רבה יותר בחודשי החורף הקרים “החישוב שלנו תמיד היה שאנחנו צריכים לשמור על ערנות ולעקוב בקפידה אחר התפתחות השפעת בעולם בעיקר  בחורף”.

“עלינו לעמוד על המשמר, אך עד כה לא נראה שהווירוס עבר מוטציה בכל דרך”, הוא אומר. “תיירים רבים מכל העולם צפויים להגיע לסין לקראת השנה הסינית החדשה, הם ישהו במקומות הומי אדם וייסעו בצפיפות  ברכבות ובאוטובוסים שבהם נהוג להסיע גם תרנגולות, הדבר הזה מסכן את אוכלוסיית העולם בשל ההיתכנות הגבוהה של העברת הנגיף מאדם. לאדם בכל העולם”.

פרופ ‘ ג’ון מקאולי , מנהל היחידה לטיפול בשפעת של ארגון הבריאות העולמי בלונדון, אמר לחדשות BBC ” אני מודאג  כל הזמן משפעת העופות, זה נגיף קטלני מאוד והתמותה ממנו היא בשיעור של אחד מכל שלושה , כך שזה בהחלט מהווה איום”. לדבריו “מגוון הזנים של הנגיף התפשט בנוסף גם  למחוז גואנגדונג , מדרום וממזרח עוד יותר מאשר בעבר והחורף לא יכול להוות ההסבר כולו, במיוחד במחוזות הדרומיים הקרובים יותר לקו המשווה”.

פרופ’ מקאולי אומר שייתכן שהעלייה במספר המקרים קשורה בעלייה בחשיפה לעופות לקראת השנה הסינית החדשה בשווקים בסין ומתריע “אולי הם צריכים לשקול מחדש את סגירת השווקים”.

ממשרד הבריאות נמסר

גם במשרד הבריאות הישראלי עוקבים אחר המצב. ההדבקה קשורה  למגע הדוק של הנדבקים עם עופות, לכן אין חשש משמעותי להידבקות מטיילים.  לא נדבקו מטיילים גם בשפעת העופות ה”ישנה” (H5N1).

ישנן הנחיות כלליות למטיילים לסין ולמזרח הכל האמור לכללי היגיינה ותברואת מזון.

Share This:

כתיבת תגובה

Top