חשיפה: משרד הבריאות בודק – האם בדיקת MRI מסוכנת למושתלי קוצב?

לחצן המצוקה של סמאללה: אמא לנער חולה אפילפסיה פנתה אלינו עם בעיה רצינית שעשויה להשפיע על חייהם של כל מושתלי הקוצבים בארץ. הפניה הועברה גם למשרד הבריאות שבודק האם הבדיקות במכשיר MRI מסכנות את חייהם של מושתלי הקוצבים שנבדקים בהם ואם כן, איזו חלופה לספק להם? אם אתם מכירים מישהו שיש לו קוצב, במיוחד קוצב וגאלי שמשתילים לחולי אפילפסיה – אתם חייבים להעביר לו את הכתבה הזאת

בלי MRI איך ידעו מה עם הגידול? עם MRI הוא עלול למות (shutterstock)
בלי MRI איך ידעו מה עם הגידול? עם MRI הוא עלול למות (shutterstock)

זאת לא הפעם הראשונה שש’ (שמה יישאר שמור במערכת) פונה אלינו ללחצן המצוקה של סמאללה. בפעם הקודמת זה הסתיים בשינוי ההנחיות לכלל הרופאים בארץ ובעולם הממליצים לחולי אפילפסיה על השתלת קוצב וגאלי מהסוג שמושתל בגופו של  בנה ת’.

אז – התברר לנו באמצעות הפניה שלה – שמי שמושתל לו הקוצב הזה (כמה מאות חולים בארץ) צריך להתרחק מרחק “סביר” מטאבלטים וטלפונים ניידים. כעת מתברר שהקוצב הזה גם מסכן את חייו של ת’, בכל פעם שהוא נבדק במכשיר MRI ולמרבה הצער, הוא צריך בדיקה דחופה שתבדוק גידול שנמצא בגוף שלו.

היינו אומרים שהבחירה שעומדת בפני ההורים הזויה -לבחור בין בדיקה שמסכנת את חייו במכשיר MRI, לבין בדיקת CT שהיא לא הבדיקה האידיאלית כי רואים פחות טוב ונתונים לסכנת קרינה מיותרת או לחלופין התעלמות מחשד לגידול סרטני המצריך את הבדיקה בדחיפות –  אבל למעשה אין להם בחירה. כל בית חולים בארץ שהם פנו אליו מסרב לבדוק את ת’ במכשיר ה MRI, למרות ההפניה הדחופה.

מאות חולי אפילפסיה לא יודעים שהם בסכנה

אז מה בעצם קרה? ת’ הוא חולה אפילפסיה הסובל כבר שנים מהתקפים קשים. אחד הפתרונות הזמינים ביותר כיום למחלה שלו הוא השתלת קוצב וגאלי בגוף. קוצב ששולח פולסים חשמליים למוח שמטרתם להסדיר את ההתקפים שלו ובכך להציל אותו במידה רבה ולאפשר לו חיים פחות או יותר נורמליים.

הקוצב הזה נמצא בסל התרופות והוא מוצע על ידי הרופאים לחולים רבים, מאות כבר עברו ניתוח להשתלת הקוצב הזה בגוף. אלא שאז החלו להתברר הבעיות. הקוצב הזה לא מתפקד טוב בסביבה של קרינה אלקטרומגנטית, למעשה הוא משתגע בסביבה כזאת.

הקוצב הוגאלי מושתל סביב עצב הווגוס ושולח פולסים למוח, על מנת לשלוט בהתקפי האפילפסיה (shutterstock)
הקוצב הוגאלי מושתל סביב עצב הווגוס ושולח פולסים למוח, על מנת לשלוט בהתקפי האפילפסיה (shutterstock)

במקרה הזה כל מה שצריך לעשות זה “רק” להתרחק (מחרק “סביר” ולא אידיאלי) מטאבלטים וטלפונים ניידים לכל החיים. לא משהו יותר מידי בעייתי בימינו נכון?

אז זה רק קצה הקרחון. כעת מתברר שיצרני מכשירי ה MRI מזהירים מפורשות את הרופאים ואת המחלקות לניהול סיכונים בבתי החולים שאסור לערוך בדיקת MRI למושתלי הקוצבים הללו, למעט באזורים מאוד ספציפיים בגוף, אבל אסור בתכלית האיסור לעשות בדיקת MRI מוח לדוגמא.

למה? כי הקוצב מכיל סליל שמתחמם בעת הבדיקה ומכיוון שהוא יושב על עצב הווגוס, המשפיע על המוח, הלב והריאות  וזה עלול להרוג את המטופל. מבדיקה שערכה ש’ בעצמה מתברר שבחלק מן המקרים ניתן לעשות את הבדיקה אבל לשמור על עירנות המטופל, שאמור ליידע את הטכנאי אם הוא מרגיש שחם לו באזור הכתף.

“נהדר”, היא אומרת לסמאללה, “בבדיקה האחרונה שלו הוא בכלל היה מורדם”.

הוריו של ת’ לא הבינו בהתחלה איך ייתכן שעד עתה עשו לבנם בדיקות MRI וכל שנדרש זה כיבוי של הסוללה של הקוצב ועכשיו פתאום השתנו ההנחיות. אז בתל-השומר הושיבו אותם והסבירו להם את הסכנה ואת ההשלכות של בדיקה כזאת עם קוצב.

הם נדהמו. “זה אומר שכל הזמן הזה, עשינו לו בדיקות שסיכנו את החיים שלו ועכשיו, מה עושים? מה עם כל החולים האחרים שמסכנים את החיים שלהם בלי ידיעתם?”

אז מה קרה בעצם? היצרן שינה את ההוראות?

“לא זה לא היצרן, היצרן נשאר עם אותן הוראות. דיברנו עם היבואן של הקוצב והוא אומר שמבחינתו אין בעיה לעשות MRI. אבל מבחינת יצרני ה-MRI, המכשירים החדשים, אם אין להם (ואין להם)  תוספת מסויימת , אין בהם הגנה לבעלי קוצבים ואסור לעשות את הבדיקה עם הקוצב”.

אז מה עשיתם?

“בהתחלה לא קיבלנו את זה, אבל אחר כך התחלנו ממש לפחד מהבדיקה. עכשיו אנחנו מחפשים MRI שמאפשר את הבדיקה. פנינו לאיכילוב, שניידר, הדסה, סורוקה…”

ומה נאמר לכם?

בכולם לא מאפשרים את הבדיקה. בחלקם לא מכירים בכלל את הקוצב, וזה בעיני אפילו יותר בעייתי ומסוכן. בסורוקה למשל השיחה היתה כך – שאלתי אם יש אפשרות לעשות אצלם בדיקת MRI מוח וצוואר למושתל קוצב וגאלי, שמו אותי על המתנה והלכו לברר מה זה בכלל קוצב וגאלי, מישהי העבירה אותי למישהי שהעבירה אותי לעוד מישהי ואז הם אמרו שישלחו כל מיני טפסים למרפאת קוצבים שלהם כדי שאלה יעשו בדיקה אם זה אפשרי ושם יחליטו..הם לא יודעים מה לעשות. אף אחד לא יודע”

וזה רק בקוצבים של חולי אפילפסיה?

“אני לא יודעת מה קורה עם קוצבי לב, כי הרי זה אמור לעבור באותו האופן, בשניהם יש סליל שמתחמם.. בכל מקרה הם לא יודעים”.

משרד הבריאות בודק: האם ליידע את החולים ואת הרופאים שיש כאן בעיה חמורה והאם לעצור את בדיקות ה MRI לחולים הללו?

הוראות יצרן ה-MRI ששלח פרופ' קונן לליצמן "האזור המסומן באפור – אסור בשום פנים ואופן לסריקה בשום MRI שהוא בעולם", הוא כתב. (צילום: באדיבות המשפחה)
הוראות יצרן ה-MRI ששלח פרופ’ קונן לליצמן “האזור המסומן באפור – אסור בשום פנים ואופן לסריקה בשום MRI שהוא בעולם”, הוא כתב. (צילום: באדיבות המשפחה)

אז ש’ פנתה גם למשרד הבריאות. אבל מניסיונה, דברים זזים רק דרך לשכת שר הבריאות ליצמן, אז היא פנתה לעוזר שלו. ליצמן שלח מכתב לתל-השומר שמבקש לברר את הסוגייה. הוא נענה במכתב מפרופ’ אלי קונן שבו הוא מסביר בדיוק את הבעיה ומצרף למכתב את הוראות היצרן של מכשיר ה MRI.

וכך כותב פרופ’ קונן:

1.    האזור המסומן באפור – אסור בשום פנים ואופן לסריקה בשום MRI שהוא בעולם.

2.    האזורים הירוקים (ראש+ בטן+ רגליים) מותר לסרוק במכשירי MRI בהם הסליל שעל גוף הנבדק מסוגל לשלוח גל RF וגם לקבל גל RF. זה נקראTransmit/receive .

3.    במכשירים ישנים הסלילים על גוף החולה גם שידרו, אבל בכל המכשירים החדשים שמיוצרים כבר מזה 15 שנה – הסלילים האלה כבר לא משדרים את גל ה-RF (בגלל מגבלות פיזיקליות שהגל שהם משדרים לא הומוגני ופוגע באיכות התמונה). לכן כיום בכל המכשירים החדשים בשוק ה-RF נשלח מקירות המכשיר: זה RF חזק שמסוכן לחולה כשיש לו סטימולטור כזה כמו לבחור שלנו.

4.    למכשיר הפיליפס שלנו יש רק שני סלילים המסוגלים לבצע שידור – בראש ובברך. רק לבדיקות ראש וברך אצלנו מותר להכניסו. לשאר הבדיקות כל עוד יש לו את הסטימולטור הזה אסור להכניסו.

5.    המשפחה מציינת במכתבה ש”בננו עבר מעל ער בדיקות MRI עם הקוצב באיכילוב ותל השומר”. בדקתי את הנושא במערכת ה-PACS של שיבא ונדהמתי לגלות שבכל השנים האחרונות גם האם וגם האב הצהירו בטופס המתכון הצהרה שקרית  שאין לו סטימולטור (מצ”ב העתק של אחד מהתצהירים האלה). במקרים נדירים כאלה שהורים משקרים ומטעים את הצוות שוב ושוב (אולי גם באיכילוב) – אין לצוות המטפל ב-MRI שום יכולת לנחש מראש שלילד יש סטימולטור. מדובר בהורים שסיכנו (במודע או שלא במודע) את בריאות בנם. למעשה איננו יודעים אם המכשיר פועל כשורה אחרי כל בדיקה כזאת כי איננו יודעים אם נבדק לאחר כל בדיקת MRI…

“על הדרך”, כדי להסביר למה עד עכשיו כן בדקו את ת’ בתל השומר ועכשיו מסרבים,  האשים פרופ’ קונן  בפני השר ליצמן את הוריו של ת’ בהצהרת בריאות כוזבת שהגישו לבית החולים. הוא צירף את טופס הצהרת הבריאות של מ’ אביו של ת’ שהצטרף לבדיקת ה MRI שלו כהורה מלווה והצהיר שהוא אינו מושתל קוצב. פרופ’ קונן הציג את הטופס הזה לשר ליצמן כהצהרה שקרית של ההורים שלכאורה הסתירו מבית החולים את עובדת היותו של ת’ מושתל קוצב וגאלי, על מנת לעשות לו את הבדיקה.

“זה ממש קומם אותנו” אומרת ש’ לסמאללה, “מה אנחנו מפגרים? למה שנשקר? מה יש לנו להרוויח? שאנחנו נסכן את החיים של הבן שלנו בבדיקה הזאת אם היינו יודעים לא היינו מוכנים שהוא יעשה את הבדיקה”.

עניין הבדיקה בבדיקה

אז העוזר של ליצמן בודק ובודק והבדיקה שהיתה דחופה כבר לפני פסח, הולכת והופכת דחופה יותר ויותר ואי אפשר לבדוק את ת’ ולדעת מה עם הגידול שלו.

ש’ פנתה לסמאללה ואנחנו פנינו למשרד הבריאות, שם העבירו תפוח האדמה הלוהט ממחלקה למחלקה כדי לברר מה לעשות וכיצד להנחות את הרופאים והחולים שזקוקים לבדיקת MRI.

עברו מאז 8 ימים, אנחנו עדיין ממתינים לתגובה.

במשרד הבריאות בודקים. תודה על הבדיקה, הגיע הזמן ליידע את הציבור (shutterstock)
במשרד הבריאות בודקים. תודה על הבדיקה, הגיע הזמן ליידע את הציבור (shutterstock)

פנינו גם לבית החולים שיבא בתל השומר כדי לקבל תגובה על ההאשמות של פרופ’ קונן כלפי הוריו של ת’. שם מתברר שפועלים מהר יותר. פרופ’ קונן בדק את העניין ושלח מכתב גם לעוזרו של השר ליצמן ובו הוא מבקש להעביר להורים את התנצלותו הכנה:

חיים שלום,

בהמשך להתכתבויות הנ”ל עמכם לגבי הילד, אני מבין שההורים נעלבו מקביעתי שהם הטעו אותנו בדיווח על טופס המתכות לפני כניסה לבדיקות MRI אצלנו בשים האחרונות.

טענתם הייתה ששלחנו לכם את טופסי המתכות שלהם כהורים מלווים ולא של בנם. 

בדקנו שוב את הרשומות במחשב שלנו ומצאתי שטענתם צודקת:

הם אכן מלאו טופס גם בשם הבן ושם ציינו בצורה נכונה ואמתית את דבר המצאו של קוצב.

יש אף בדיקה שלנו לגבי הקוצב אז שהראתה שאפשר לבצע את הבדיקה. איננו יודעים כרגע ממתי שונו ההנחיות  שהפכו את הבדיקה עם הקוצב לבעייתית לחלקים רבים בגוף, אבל לעניין חתימתם אני מבקש להעביר את התנצלותי הכנה להורים על ההאשמה  לא נכונה ומוטעית לגבי מילוי הטופס.

לא הייתה כוונת זדון להכפיש את שמם ולהוסיף להם סבל מיותר שלא מגיע להם.

מכיוון שאין לי את כתובתם לפני אבקש:

א. להוסיף את מכתבי הנוכחי לתיקם במשרד הבריאות כדי למנוע את הכתמת שמם וכבודם.

ב. להעביר אליהם את מכתבי זה עם התנצלותי העמוקה על האשמתם במילוי מוטעה של הטפסים לפני הבדיקות בשנים עברו. 

כל הנ”ל לא משנה את מהות קביעתנו שיש מגבלה של ביצוע בדיקת MRI  למרבית חלקי הגוף של ת’ בנוכחות קוצב זה.

 אז הרופא התנצל באצילות בהחלט ראויה ובמשרד הבריאות בודקים במרץ שגם הוא ראוי לציון אבל בינתיים, אף אחד לא מיידע את הציבור. אז אם אתם חולי אפילפסיה מושתלי קוצב וגאלי, או מכירים מישהו כזה, כדאי לכם לדעת או לנסות לברר לגבי בדיקות MRI, לפני שאתם נבדקים.

אנחנו כאן בסמאללה נמשיך לעקוב.

קיראו גם:

משרד הבריאות לרופאים: הזהירו חולי אפילפסיה מטאבלטים

“שמש נצחית בראש צלול” – גרסת המציאות: ניתן לאמן את המוח לשכוח

הסוף לחשיפה לקרינה? בדיקת דם תחליף את הצורך בבדיקת CT מוח

מתוק לא: למה כל מה ש”דיאט” לא עובד על המוח?

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top