תחיית המתים? מדענים קיבלו אישור לבצע ניסוי שיחזיר מתים לחיים

בעולם מדברים על העלאת תוחלת החיים האנושית אבל חזרה מן המתים היתה שמורה תמיד לנבואות המבשרות על אחרית הימים. כעת מתברר שמדענים מבקשים לנסות גם את זה: ניסוי פורץ דרך המבקש לבדוק אם אפשר לחדש את מוחם של אנשים מתים, זכה לאישור אתי של רשויות הבריאות האמריקניות.

לא סוף הסיפור? (shutterstock)
לא סוף הסיפור? (shutterstock)

חברת ביוטכנולוגיה בארה”ב קיבלה הרשאה אתית לגייס 20 חולים אשר הוכרזו כמתים מוות קליני מפציעה מוחית טראומטית, כדי לבדוק אם חלקים של מערכת העצבים המרכזית שלהם ניתנים להחייאה.

המדענים ישתמשו בשילוב של טיפולים, הכוללים הזרקת  תאי גזע וקוקטייל של פפטידים למוח וכן פריסת לייזרים וטכניקות גירוי עצב אשר הוכחו ככאלה שמצליחות “להוציא” אנשים מתרדמת.

המשתתפים בניסוי יהיו אנשים שהוכרזו כמתים קלינית כתוצאה מפגיעת ראש קשה והם יוחזקו בחיים רק באמצעות מכונות ההנשמה. אותם מקרים שכיום מתייחסים אליהם כאל הדילמה הקשה ביותר של בני המשפחות, הנדרשים להחליט אם לנתק ממכונת ההנשמה ולהכריז סופית על מוות, או שמא להחזיק את יקיריהם ב”חיים”, עד שימותו מוות מוחי.

ההמדענים מתכוונים לקפח ולעקוב אחר המתים שלהם במשך כמה חודשים, תוך שימוש בציוד הדמיה מוחית כדי לחפש סימנים של התחדשות תאים, במיוחד בחוט השדרה העליון – באזור הנמוך ביותר של גזע המוח השולט בנשימה העצמאית ובפעימות הלב.

צוות החוקרים סבור כי תאי גזע המוח יוכלו למחוק את ההיסטוריה של עצמם ו”לעשות restart”, להתחיל לחיות מחדש, בהתבסס על הרקמה המקיפה אותם – תהליך שכבר נצפה בבעלי חיים כמו סלמנדרות שיכולות להצמיח מחדש איברים.

תאי המוח יחיו מחדש? (shutterstock)
תאי המוח יחיו מחדש? (shutterstock)

ד”ר איירה פסטור, מנכ”ל החברה שתערוך את הניסוי אמר לטלגרף הבריטי: “מדובר בניסוי הראשון מסוגו ובצעד נוסף לעבר מציאות שבה ניתן יהיה לבטל את המוות עוד בימינו אנו”.

הצלחת הניסוי – מכשול בפני תרומת איברים?

החוקרים מבינים שיש כאן סוגייה מוסרית – אתית שנוגעת לנבדקים הפוטנציאליים שלהם. מדובר באנשים שמחוברים למכונת הנשמה ועל פי חוקי העולם, שבקרוב יכונה “העולם הישן” או ה”רפואה בתקופת הטרום- החייאת- מתים שלה”, יש אנשים שרק ממתינים לניתוק המכשירים על מנת לקצור את האיברים של המת להשתלה.

כאן נכנסים אלה הטוענים שאדם לא מת עד שלא נרשם מוות לבבי, כמו הדתיים למשל, המתנגדים לתרומת איברים או לניתוק ממכונות הנשמה ומאמינים שיש לתת לזמן, לטבע ולאל לעשות את שלהם ולקבוע את זמן המוות הנכון עבור כל אדם, כל התערבות לפני כן – שווה כהריגה.

כעת, אם הניסוי יצליח והחוקרים יצליחו להחזיר לחיים מתים קליניים, זה יטיל צל על כל מערך תרומת האיברים המסורתי משום שטענת הדתיים עשוייה להתברר כנכונה וניתוק ממכונת ההנשמה במקרים של מוות קליני עשוי להיחשב בעתיד להריגה של ממש.

זאת הסיבה שד”ר פסטור הוסיף ואמר “קיבלנו אתמול (ג) את האישור עבור 20 הנבדקים הראשונים שלנו ואנחנו מקווים להתחיל בגיוס חולים מידי – אנחנו עובדים עם בית החולים כעת כדי לזהות משפחות שאינן מעוניינות לתרום את איברי יקיריהן מסיבות דתיות או רפואיות”.

אם יצליחו להחזיר אנשים ממוות קליני, זה עשוי לשנות את כל ההסתכלות על תרומת איברים (shutterstock)
אם יצליחו להחזיר אנשים ממוות קליני, זה עשוי לשנות את כל ההסתכלות על תרומת איברים (shutterstock)

“כדי לבצע כזה יוזמה מורכבת, אנחנו מאחדים כלי רפואה רגנרטיבית ביולוגיים עם מכשירים רפואיים קיימים אחרים המשמשים בדרך כלל לגירוי של מערכת העצבים המרכזית, בחולים עם הפרעות חמורות אחרות של התודעה,  כלומר חולים שאינם בהכרה מלאה.  אנו מקווים לראות תוצאות בתוך חודשיים עד שלושה חודשים”. 

הפרויקט המכונה ReAnima רק קיבל אתמול גישה להמשך הניסוי מדירקטוריון הסקירה המוסדית במכונים הלאומיים לבריאות בארה”ב ובהודו, וצוות החוקרים מתכנן להתחיל בגיוס חולים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top