אסתמה: אל תתלוננו על זיהום האוויר אם אתם מעשנים

לרגל יום האסתמה הבינלאומי שוחחנו עם מומחה לרפואת ריאות כדי לברר מה קורה כשלא מטפלים באסתמה, אם אין לה תרופה, איך המחלה בכל זאת עוברת? האם עישון קנאביס רפואי מזיק לריאות ומה אפשר לעשות חוץ מ”לשאוף” לטוב? רמז: הפסיקו לעשן, רוצו וחישבו ברצינות על מעבר דירה

אסתמה. חשוב לאבחן ולטפל (shutterstock)
אסתמה. חשוב לאבחן ולטפל (shutterstock)

מרוב שהטיפול במחלת האסתמה התקדם והביא תוצאות טובות יש לה תדמית של מחלת ילדים תמימה ולא מזיקה.

ואכן, על פי נתונים שמתפרסמים כעת מתברר שהטיפול (בעיקר באמצעות משאפים) עוזר. בישראל מדובר אפילו בשיעורי תמותה נמוכים באופן דרמטי ביחס ליתר מדינות העולם המערבי, אבל אל תתבלבלו. מדובר במחלת ריאות לכל דבר והיא אכן יכולה להחמיר אם לא מטפלים בה – עד כדי נזק בלתי הפיך.

פרופ’ צבי פרידלנדר מהאיגוד הישראלי לרפואת ריאות, הוא גם רופא בכיר במכון הריאה הדסה ומנהל מרכז הדסה ל – COPD ונזקי עישון והוא הסביר לנו כמה דברים על המחלה הזאת, שכדאי גם לכם לדעת:

פרופ’ פרידלנדר, אנחנו יודעים היום שלא מעט מהנזקים לריאות שלנו נגרמים מעישון וזיהום אוויר שבין היתר משמשים גם מעין “טריגר” לאסתמה. אם מנטרלים את הגורמים הללו אפשר להחלים מהמחלה?

“זאת שאלה טובה. הריפוי של אסתמה זה משהו שאנחנו לא יודעים לעשות. יחד עם זאת, אסתמה היא מחלה שחולפת, היא לא מחלה לכל החיים. אבל אין איזו תרופה שאפשר היום לתת למטופל והוא יקום בבוקר בלי אסתמה”.

כשמגיע אליך מטופל שהמחלה חלפה לו, אתה יודע לשים את האצבע על הסיבה לכך?

“זה הרבה פעמים עניין של גיל, כלומר החולה מפתח אסתמה בילדות וכשהוא מגיע לגיל ההתבגרות האסתמה חולפת. אגב, לפעמים היא חוזרת אחר כך, בסביבות גילאי 30-40 היא חוזרת”.

אז מה הסיבה שזה קורה בילדות?

“קני הנשימה קטנים בילדות, אז לגוף יותר קשה להתמודד עם כל מיני גורמים ונוצר קוצר נשימה. כשגדלים, קני הנשימה גדלים ומתרחבים וקל יותר לנשום”.

אוקיי, אבל בעצם לא מדובר במחלה קשה, נכון? קוצר נשימה זה אמנם דבר שהוא מאוד לא נעים, אבל זה גורם לנזק ממשי?

“כן, יש עוד הרבה מחקר בשאלה הזאת. זה בעצם גורם לכך שבשלב מסוים מרוב שהחולה סובל מקשיי נשימה יש איזה שהוא עיצוב מחדש של דרכי הנשימה שלו, שינוי כרוני של דרכי האוויר בגוף שלו. כשחולים באסתמה משמעותית לא מטופלים והם כל הזמן חסוים, דרכי האויר שלהם מעבות את השריר שלהן והחלל נהיה קטן יותר ונוצרים שינויים שהם למעשה לא הפיכים, המשאפים כבר לא יעזרו במצב כזה”.

בקרוב: תרופה תבטל את התא שגורם לאסתמה

לצאת להפגנות על זיהום האוויר ליד הבית ולעשן? מה ההיגיון? (shutterstock)
לצאת להפגנות על זיהום האוויר ליד הבית ולעשן? מה ההיגיון? (shutterstock)

אז מה עושים?

“אז קודם כל זאת אחת הסיבות שבגללן צריך לטפל באסתמה כבר בשלבים המוקדמים. בכלל, חשוב מאוד לאבחן אסתמה ולא להסיק באופן אוטומטי שמדובר באסתמה. לא כל קוצר נשימה הוא אסתמה וחוסר אבחון נכון עלול לגרום לטיפול לא נכון, או לטיפול מיותר.

בשלב הזה שאנחנו מדברים עליו, החולים האלה כבר יותר מזכירים חולי COPD חולים שסובלים מנזקי העישון. אז אפשר לתת להם את אותו הטיפול”.

אי אפשר לטפל בבעיה עצמה? אין איזה ניתוח שאפשר לעשות?

“לא באמצעות המשאפים הקיימים כיום ולא, אין ניתוח, יש כל מיני טיפולים חדשים ניסיוניים שעדיין לא הוכחה היעילות שלהם ויש תרופות חדשות שהן בשלבים שונים. אחת שכבר אושרה  וניתנת לחולי COPD ולחולי אסתמה קשים, אבל עדיין לא הוכנסה לסל ועוד תרופה שנמצאת עדיין בשלבי ניסוי ועדיין לא אושרה לטיפול אבל היא כבר הוכיחה יעילות”.

מה היא עושה?

“יש תא מסוים שאחראי על האלרגיה וגם על האסתמה והוא עושה את התהליך הדלקתי של האסתמה, אז התרופה הזאת מבטלת את התא הזה. פוגעת בקולטנים שלו ומבטלת את הפעילות הביולוגית שלו”.

וזה התפקיד היחיד שלו? זה לא פוגע בתפקודים אחרים כשמבטלים תא כזה?

“אין לו הרבה תפקידים, התפקיד המקורי שלו זה מלחמה בפרזיטים, מכיוון שפרזיטים זאת לא בעיה נפוצה כיום כפי שהיתה לפני אלפי שנים אז אומרים, אפשר לוותר עליו אם הוא גורם לקשיי נשימה. זה לא מרפא את האסתמה, אבל זה עובד, זה מפחית את הצורך בסטרואידים ומפחית את ההתקפים. אחת התרופות הללו כבר תוגש כנראה לוועדת הסל ב- 2017”.

“מי שמתלונן על זיהום אוויר שלא יעשן”

"פעילות גופנית מפתחת את הריאות ומומלצת מאוד לחולי אסתמה", פרופ' צבי פרידלנדר (צילום: יח"צ)
“פעילות גופנית מפתחת את הריאות ומומלצת מאוד לחולי אסתמה”, פרופ’ צבי פרידלנדר (צילום: יח”צ)

לפני 20-30 שנה אסתמה היתה מחלה שאפשר למות ממנה. אנשים היו מתאשפזים במצב קשה בבתי החולים עם התקפי אסתמה חמורים, עד כדי מוות. הטיפול במשאפים ממש שיפר את המצב וכיום יש מעט מאוד מקרים כאלה.

אתה בתור רופא יכול להמליץ לחולה לטפל בעצמו באמצעות שינוי באורח החיים שלו או ממש שינוי בחיים עצמם? אתה יכול להגיד למישהו לעבור דירה למקום פחות מזוהם כדי להקל על הסימפטומים של המחלה?

“זאת בעיה, כי קשה לקשור באופן ישיר בין הזיהום הסביבתי ובין האסתמה. אם מישהו בא ואומר לי למשל, עברתי דירה ויש שם עובש בקירות ומאז קשה לי לשלוט במחלה ויש לי התקפים אני יכול להסיק מזה שלרטיבות בקירות יש קשר ישיר להחמרה ולהגיד לו לצאת מהדירה אבל בדרך כלל אני לא יכול להגיד למישהו שהוא גר באזור עם זיהום אוויר מוגבר ולכן הוא חולה”.

אתה לא יכול לקשור בין זיהום אוויר לאסתמה?

“אם השאלה היא אם זיהום אוויר יכול להחמיר אסתמה? בהחלט כן. באזורים של זיהום אוויר גבוה ישנה עלייה בהתקפי האסתמה. אבל להמליץ לעבור דירה? תראי,  הדבר הנכון לעשות בשביל מישהו שסובל מאסתמה, סדר הפעולות הנכון עבורו הוא כזה:

1) להפסיק לעשן

2) להפסיק לעשן

3) לנסות להימנע ככל הניתן מהגורם האלרגני המגרה את קוצר הנשימה. לכל אחד זה משהו אחר, יש כאלה שרגישים לאבק, אחרים לבעלי חיים, לאבקנים, ויש כאלה שרגישים לזיהום האוויר. צריך להתרחק מהגורמים הללו”.

התרופות לא עוזרות? מומלץ לעבור דירה למקום פחות מזוהם (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
התרופות לא עוזרות? מומלץ לעבור דירה למקום פחות מזוהם (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

מה עם פשוט לקנות מסנן אוויר?

“היעילות של מסנני האוויר האלה לא הוכחה. צריך לברר מה הוא הגורם שהוא אלרגי אליו, לפעמים אנחנו שולחים לבדיקת אלרגיה, אבל יש אנשים שרגישים לכל מיני דברים שלא מוצאים או בודקים בבדיקת אלרגיה. היה לי מישהו שהתברר שהוא רגיש לעץ הזית שמתחת לבית שלו.

לא תמיד אפשר למצוא את הגורם הבעייתי, אבל מישהו שגר לדוגמא במקום מסויים ש..אני לא רוצה לנקוב בשמות ספציפיים..”

חיפה למשל?

“זה את אמרת, אבל כן, מישהו שגר במקום עם זיהום אוויר נורא גבוה, או עובד במפעל מזהם – אז שינוי בעניין הזה מאוד מומלץ ויש עוד דבר מומלץ מאוד – פעילות גופנית”.

פעילות גופנית? זה קשה פסיכולוגית למי שסובל מקוצר נשימה לא?

“זאת טעות של הרבה אנשים שחושבים שאסור לעשות פעילות גופנית עם אסתמה אבל זה לא נכון, פעילות גופנית מפתחת את הריאות ומקלה על המחלה. הכוונה לפעילות אירובית כמובן.

יש משהו שיכול לעזור לחולי אסתמה לעשות פעילות גופנית – לפני האימון – לקחת שאיפה מהמשאף. זה מרחיב את הסימפונות למשך זמן קצר של שעה ויכול לסייע להם להתמודד עם האימון”.

שהמילה "רפואי" לא תבלבל אתכם, עישון זה עישון והנזק לריאות נגרם גם בעישון קנאביס (shutterstock)
שהמילה “רפואי” לא תבלבל אתכם, עישון זה עישון והנזק לריאות נגרם גם בעישון קנאביס (shutterstock)

מה לגבי קנאביס רפואי?

“עישון של קנאביס הוא עישון. הוא יכול לגרום לנזקים. קודם כל קנאביס מעורבב בטבק ברוב הפעמים. לגבי מטופלי קנאביס רפואי, אנחנו ממליצים למי מהם שחולה ריאות לקחת את הקנאביס בטיפות או בעוגיות”.

אז למה לא להמליץ לכולם לקחת רנאביס בטיפות או בעוגיות?

“אני חושב שצריך, אבל אני לא בקיא ביעילות של דרך הנטילה הזאת אז אני לא יכול לתת לך תשובה על זה. אבל סיגריות זה דבר מזיק מאוד יש בזה המון  רעלים. הרבה אנשים פוחדים מזיהום אוויר אבל עישון זה זיהום אוויר שאתה מכניס ישירות לתוך הגוף שלך. זה  נכון שאם תעמדי ליד אוטובוס ותנשמי את הזיהום שלו זה לא יהיה טוב. אבל הרבה יותר גרוע להכניס רעלים כאלה לגוף באופן ישיר כמה פעמים ביום במשך שנים”.

קיראו גם:

נוסף על כל הצרות: זיהום האוויר גם משמין

ארגון הבריאות העולמי: נזקי הסביבה הורגים 12.6 מיליון בשנה

יותר מ-1,600 ישראלים מתים מוקדם בגלל זיהום אויר

רוצים לחיות יותר? אתם צריכים טבע ליד הבית

הצביעו בטוויטר: האם איכילוב יהפוך לנקי מעישון?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top