רוצים לחיות יותר? אתם צריכים טבע ליד הבית

תמיד ידעתם את זה אבל עכשיו יש גם את המחקר שמוכיח את זה: העצים, השיחים והצמחים מחוץ לבית שלכם עשויים לספק לכם יותר מסתם נוף יפה – מתברר שחיים בטבע או בסמוך לשטחים ירוקים משפרים את תוחלת החיים ותורמים לבריאות הנפש. גרים בעיר? השקיעו בטיולים בפארק.

מרשם מרופא? לפתוח את הדלת ולנשום את הנוף (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
מרשם מרופא? לפתוח את הדלת ולנשום את הנוף (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

כמה מכם מצאו את עצמם אומרים לפחות פעם אחת את המשפטים הללו:  “אם רק היתה עבודה בפריפריה”, “אם רק היה בכל מושב סופר שפתוח 24/7”, “אם זה לא היה כזה חור מזמן הייתי עובר/ת לגור בכפר”?

לא לחינם זה חלום של הרבה אנשים. גם עירוניים מושבעים יודעים טוב מאוד לחפש את הנדל”ן הכי קרוב לפארק או לים כדי לנשום קצת אוויר ונוף, הרבה הרבה נוף.

זה חשוב לא רק בשביל ה”שופוני, תראו איפה אני גר”, זה חשוב גם לבריאות.

חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, יחד עם חוקרים מבית החולים לנשים בריגהאם שבארצות הברית  בדקו יותר מ – 108 אלף נשים שהשתתפו במחקר אמריקני רחב היקף
הם השוו סיכון למוות עם כמות הצמחיה ובעלי החיים ליד הבתים של הנשים הללו  ומצאו כי נשים שגרו באזורים הירוקים היו בעלות שיעור תמותה נמוך יותר ב- 12% מאשר נשים המתגוררות בשטחים פחות ירוקים.

רמות הצמחייה השונות  נקבעו באמצעות צילומי לווין מעונות ושנים שונות.
“הופתענו לגלות שמדובר בהבדל של 12% בשיעורי התמותה”, אמר ל-CNN פיטר ג’יימס, מחבר המחקר ועמית מחקר במחלקה לאפידמיולוגיה של בית הספר צ’אן בהרווארד.

“אנחנו יודעים כבר כי צמחייה יכולה לעזור למתן את השפעת שינויי האקלים. אבל המחקר שלנו מצביע על התרחבות התועלת הפוטנציאלית הזאת גם  לבריאות.”
צוות המחקר סבור כי הממצאים יהיו דומים אם יבדקו גם גברים.

איך ירק יכול להאריך לכם את החיים?

כשנכנסים לרזולוציות של גורמי מוות ספציפיים, ניתן לראות שהנשים שגרו באזורים ירוקים יותר היו בעלות שיעור נמוך יותר ב 41% למות ממחלת כליות,  34% נמוך יותר למות ממחלות בדרכי הנשימה ושיעורהתמותה מסרטן היה נמוך ב- 13% מאשר אצל נשים המתגוררות באזורים עם פחות צמחייה.
מן המחקר עולה כי ישנם מספר גורמים שעשויים לשחק תפקיד בהפחתת שיעורי התמותה, כולל בריאות נפש משופרת, אשר נמדדה באמצעות רמות של דיכאון והחוקרים סבורים שהשיפור הזה בבריאות הנפש מסביר לפחות 30% מההבדלים בשיעורי התמותה .

הזדמנויות מוגברות למעורבות חברתית, פעילות גופנית מוגברת וחשיפה נמוכה לזיהום אוויר יכולים גם הם להיות בעלי השפעה מכרעת על תוחלת החיים, על פי המחקר.

אף על פי שמחקרים קודמים בחנו את היתרונות הבריאותיים של חשיפה לטבע, המחקר החדש הזה הוא הראשון שבחן את הקשר בין שיעורי תמותה וכמות הצמחייה הירוקה ליד הבית בכל האזורים בארצות הברית, במשך מספר שנים .
החוקרים בדקו וניתחו את מצבן הסוציו-אקונומי של הנשים שנחקרו יחד עם גורמי תמותה אפשריים אחרים כמו עישון ובעיות בריאותיות, על מנת לבודד את הקשר למגורים ליד הטבע

טבע מגיע בצורות רבות

החוקר ג’יימס הדגיש כי התוצאות של המחקר לא תומכות בטענה שאנשים צריכים לעבור רחוק אל מחוץ לעיר על מנת לחיות חיים ארוכים, אלא פשוט שכל צמחייה הגדלה באזור המגורים שלהם יכולה לסייע בהורדת התמותה.

“אני רוצה לציין כי 84% מהמשתתפות במחקר חיו באזורים עירוניים”, אמר. “אנחנו לא אומרים שאתה צריך לחיות ליד פארק, אבל הממצאים בהחלט עשויים להשפיע על עיצוב בתים  ותכנון שכונות. “קובעי מדיניות, מתכננים ואדריכלים ייתכן שיעשו שימוש בכלי הזה כדי ליצור יותר מקומות בריאים לחיות בהם”, אמר ג’יימס.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top