אפקט הפלצבו: אפשר לגרום למוח לחשוב שישנתם טוב

מחקר חדש מגלה ש”אפקט הפלצבו” במסגרתו לא משנים שום דבר פיזי אצל החולה אבל גורמים למוח להאמין שנעשתה פעולה לצורך ריפוי, יכול לא רק לרפא, אלא גם לגרום למוח לחשוב שהגוף ישן שינה טובה ובכך להביא לביצועים טובים יותר שלו

חוקרים במכללת קולורדו שבארצות הברית,  מצאו שכשם שניתן לשפר את בריאותם של חולים באמצעות מתן כדורים שאינם מכילים חומרים פעילים, כך ניתן גם להערים על המוח, לגרום לו להאמין שהוא ישן טוב וכך לייצר את אותו האפקט כמו שנת לילה טובה אמיתית.

המשתתפים במחקרם התבקשו לדרג עד כמה עמוק הם ישנו בלילה שלפני, בסולם של 1-10.

לגרום למוח לחשוב שהוא ישן, ( אילוסטרציה)
לגרום למוח לחשוב שהוא ישן, ( אילוסטרציה)

החוקרים אמרו למשתתפים שבאמצעות טכניקה חדשה, שאינו קיימת למעשה , אפשר למדוד את איכות השינה שלהם מליל אמש, באמצעות חיישנים שנאמרו להם  שבאמצעותם אפשר למדוד את הדופק שלהם, קצב לב, ותדירות גלי המוח.

זה היה , למעשה, שקר, אבל הרי קשה שלא להאמין למדענים כשהם  עומדים מולך עם חלוק לבן וארשת פנים חמורה.

בשלב הבא, המשתתפים  חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות.

לקבוצה אחת אמרו שהשינה שלהם בליל אמש הייתה עמוקה מעל הממוצע בלילה שלפני , בכמעט 30% מיתר הנבדקים, נאמר להם שזה סימן לכך שהם היו  ערניים מבחינה מנטלית והמוח שלהם מתפקד טוב יותר.

לקבוצת הנחקרים השנייה נאמר ההיפך, שהשינה שלהם הייתה עמוקה פחות בשיעור של 16% מתחת לממוצע הנחקרים.

לאחר מכן, שתי הקבוצות קיבלו הרצאה על האופן שבו המוח מתפקד טוב יותר לאחר שהגוף ישן כמו שצריך.

לכל המשתתפים נאמר שמחקרים הוכיחו שאדם ממוצע ישן בממוצע 25% של שינה טובה ועמוקה (REM) ושמי שישן פחות מ 20% של שינה כזאת, מושפע מאוד מכך לאחר מכן והוא חווה ירידה בתפקוד הזיכרון וביכולות הלמידה שלו.

כל המשתתפים קיבלו מבחן אשר העריך את תשומת הלב שלהם לפרטים ואת מהירות העיבוד השמיעתי שלהם, המיומנויות המושפעות ביותר ממניעת שינה.

המשתתפים שנאמר להם כי הם חוו מתחת איכות שינה בממוצע, נטו לבצע גרוע במבחן , לא משנה כמה טוב הם הרגישו שהם  ישנו במקור, ואילו אלה שנאמר להם שאיכות השינה שלהם הייתה טובה,  ביצעו את המבחן טוב יותר, בלי לייחס חשיבות לרמת העייפות שלהם.

החוקרים סבורים, שהמידע השקרי שהוחדר לתודעת הנחקרים הוא שגרם לשינוי בביצועיהם הקוגניטיביים, בדיוק כפי שפועלות כיום תרופות “פלצבו” הגורמות לחולה להאמין שהוא מקבל תכשיר מרפא, ובזכות האמונה הזאת בלבד הוא מחלים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top