המבצע יוצא לדרך: “קרובים מתמיד לסיום הפוליו בעולם”

בעולם החליטו למגר את הפוליו ולהחליף את החיסון. יותר מ-150 מדינות החלו לעבור לחיסון פוליו חדש בשגרת החיסונים לילדים. החיסון החדש ימנע הידבקות בשני הזנים הנותרים של נגיף הפוליו והצפי הוא שהמחלה תמוגר לחלוטין במדינות שבהן יעשו כן.

מחליפים את החיסון? נגיף הפוליו (shtterstock)
מחליפים את החיסון? נגיף הפוליו (shtterstock)

האם אנו קרובים לעידן חדש בעולם, ללא מחלת שיתוק הילדים פוליו? נראה שכן.

מאות מדינות יעברו לחיסון חדש וממוקד שמטרתו לסיים סופית את ההידבקות בנגיף.

אחרי שבשנת 2015 היו רק 74 מקרים של המחלה המשתקת, השנה חלו בה עד כה רק 10. כל המקרים היו באפגניסטן ובפקיסטן. באפריקה,אין כבר פוליו למעלה משנה. 

החלפת חיסון מזה שמשתמשים בו בהצלחה  במשך יותר מ -30 שנה היא מבצע  לוגיסטי ענק: אלפי בני אדם צפויים לפקח באמצעות צגים  על המעבר ב -155 מדינות במהלך השבועיים הקרובים.

עיקר האפקט יהיה  במדינות מתפתחות, אך גם מדינות מפותחות כמו  רוסיה ומקסיקו ישתתפו במעבר.

גם החיסון החדש  יינתן בצורה של טיפות בפה, על מנת לחסוך הכשרה מחודשת של עובדי מערכת הבריאות.

החיסון החדש  כבר לא כולל גרסה מוחלשת של נגיף פוליו מסוג 2, שחוסל סופית בשנת 1999.

“מוטציות נדירות”

ד”ר סטפן כוכי, מהמרכז  האמריקאי לבקרת מחלות (CDC), מסביר: “החיסון הנוכחי מכיל וירוס מוחלש הנלחם בשלושה סוגים של פוליו. אבל אנחנו לא צריכים את הרכיב הנלחם בפוליו מסוג 2, שכבר אינו קיים בעולם.

תכנון המעבר  המסובך מחיסון לחיסון כלל התמודדות עם מאגר עולמי של 100 מיליון מנות חיסון  רק נגד פוליו סוג 2, שנוצרו כפוליסת ביטוח במקרה של פריצת מגיפה.

ארגון הבריאות העולמי הכחיש דיווחים בתקשורת ולפיהם מיליונים של מנות חיסון ישן יושמדו  על ידי שריפה או באמצעים אחרים שיאושרו.

מישל זפרן, האחראי למבצע “חיסול הפוליו”:”נצטרך כמובן להשמיד כמות מסוימת, אבל זה יהיה כמה בקבוקונים, לא משאיות מלאות בחיסון.

זה תוכנן בקפידה בגלל הכמות העצומה של משאבים, ולכן המדינות בהן השתמשו בחיסון הישן יצמצמו למינימום את כמות השאריות.

אנחנו קרובים מתמיד לסיום הפוליו בעולם, וזו הסיבה לכך שאנו מסוגלים להתקדם עם מבצע המעבר  הגדול , המהיר והמסונכרן הזה מחיסון לחיסון”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top