בצפון מתים יותר תינוקות. למה מה קרה?

אחרי שבתי החולים בישראל חטפו מכה קשה בכל הקשור לתדמית השיוויונית שלהם, מנסים כעת דווקא בגליל – שבו גרים בשכנות כבר שנים יהודים וערבים – לקדם את הנושא הכל כך חשוב הזה של שיוויון בבריאות. עם תכנייה עמוסה בכוונות טובות ורעיונות אמיתיים לפתרון מצוקת מערכת הבריאות בצפון – הם יוצאים לדרך

הדרך לשיוויון בבריאות מתחילה בצפון?(shutterstock)
הדרך לשיוויון בבריאות מתחילה בצפון?(shutterstock)

אם עדיין לא שמעתם עליהם כדאי שתדעו. בגליל יש ארגון גג של ארגונים חברתיים ששם לעצמו מטרה אחת – לשפר את הבריאות באזור. קוראים לו הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל.

יום בהיר אחד (או לא כל כך בהיר, תלי איך מסתכלים על זה) קמו קבוצה של אנשים ממקצועות הבריאות והחליטו שהגיע הזמן לייצר לובי רציני שיפסיק את האבסורד הזה, לפיו כל מי שלא גר במרכז הארץ חי פחות שנים, בגלל חוסר שיוויון בשרותי הבריאות.

“אין מציאות שלא ניתן לשנותה”

כך הם מעידים על עצמם: “אנו, חברות וחברי הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל, חיים את המציאות שמאחורי הנתונים היבשים והסטטיסטיקות. אנו פורום של למעלה מ-200 תושבות ותושבי הגליל העוסקים במקצועות הרפואה והבריאות, החינוך והחברה המייצגים את מגוון האוכלוסיות וסוגי ההתיישבות השונים בגליל. גיוון זה מייצר את ההיכרות המעמיקה שלנו עם סוגיות שונות המשפיעות על מצב הבריאות שלנו.

מה שעוד מחבר ביננו היא הידיעה שאין מציאות שלא ניתן לשנותה. הנחות היסוד שלנו הן כי פערי הבריאות נוצרו כתוצאה ממגוון רחב של סיבות, ועל כן הפעילות לצמצומם צריכה להיות במספר רבדים וכי אי השוויון בבריאות הוא מצב שניתן למנוע ולתקן.

אנו מאמינים שהידע נמצא גם בשטח, בידי הפעילים, וחברינו פועלים מתוך היכרות אישית עם האזור וצרכיו. הייחוד של פעילות הפורום הוא ביכולת לעבוד עם שחקנים ממשחק רחב של זירות פעולה ולפתח ידע חדש הנוצר לגבי דרכים להובלת שינוי חיובי. הפורום פתוח בפני כל מי שרוצה לפעול לקידום שינוי ומשתף פעולה עם כל מי שעוסק בקידום מצב הבריאות בגליל” .

ואם כבר חולמים, אז למה לא בגדול? בפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל אומרים “בעינינו, אנו רואים את הגליל מוביל ארצי ועולמי במצב הבריאות של תושביו ללא הבדל מיקום גיאוגרפי, לאום, מגדר, גיל וישוב ואת איכות ואורח החיים בו כמודל לחיקוי ומקור משיכה כלל עולמי. בחזוננו תושבי ותושבות הגליל ייהנו משירותי מערכת בריאות איכותיים, בידיי מיטב אנשי ונשות המקצוע, זמינים וברי השגה לכל אדם בטווח מרחק וזמן מוגדרים ומדידים”.

לא עושים כנס בשביל הקפה, הבורקסים ושיחות החולין

החליטו לעשות מעשה, כנס הגליל לשוויון בבריאות (צילום: באדיבות ארגון שתי"ל)
החליטו לעשות מעשה, כנס הגליל לשוויון בבריאות (צילום: באדיבות ארגון שתי”ל)

הכנס שמתקיים ממש עכשיו (ד) בשפרעם, הוא הכנס השני שהם מרימים בגליל וגוררים לצפון הרחוק בכירים רבים במערכת הבריאות וגם חברי כנסת.

השנה הם עוסקים בפתרונות חדשניים לשיפור מצב מערכת הבריאות בצפון. וכשאומרים פתרונות מתכוונים לכך. הם ערכו מחקר רציני שבסופו גיבשו שורה של צעדים פרקטיים לשיפור הרפואה הצפון והם יציגו אותם לאנשי משרד הבריאות ולחברי הכנסת שיגיעו.

בין המשתתפים והדוברים בכנס ייקחו חלק חברי הכנסת – אלי אלאלוף (כולנו) יו”ר וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר (יש עתיד), אילן גילאון (מרץ) דב חנין וד”ר עבדאללה אבו מערוף (חד”ש).

שר הבריאות יעקב ליצמן היה אמור להיות אורח הכבוד בכנס אבל ברגע האחרון הוא נשלח לייצג את ישראל בכנס בינלאומי בצרפת, אז הוא לא הגיע, אבל שלח איגרת ברכה.

משתתפים בכינוס הזה גם ראשי ערים ורשויות מקומיות – צפת, שפרעם, משגב ועוד, מנהלי בתי החולים מן האיזור, מנהלים ממשרד הבריאות והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, ואנשי רפואה ואקדמיה. 

מה רוצים לתקן למשל? תוחלת חיים ירודה ותמותת תינוקות

נתוני השנה האחרונה מראים כי הגליל עדיין נותר מאחור במדדי הבריאות של התושבים שלו – בפרט במדדי תוחלת החיים ותמותת תינוקות.

הסבר אחד לפערים בין המרכז לפריפריה טמון בכמות ואיכות השירותים הניתנים בגליל. המדדים המרכזיים בתחום הזה מודדים את מספר הרופאים והאחיות ביחס למספר הנפשות במרחב, ואת מספר מיטות האשפוז ועובדי העזר הרפואיים לנפש. הגליל למעשה מקבל רק חצי מהשירותים הרפואיים שהתושבים שלו זקוקים להם.

תינוקות בצפון מתים יותר (shutterstock)
תינוקות בצפון מתים יותר (shutterstock)

וזה לא שהממשלה לא עושה כלום. היא בעיקר עושה וועדות ומתכננת תכניות ממשלתיות. וועדת גרוטו (ע”ש היושב בראשה, פרופ’ איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות) סיימה מזמן את עבודתה אבל המסקנות שלה עדיין לא פורסמו. זאת היתה וועדה מיוחדת שהוקמה כדי לבחון את מצב הבריאות בצפון ואיך לפתור את הבעיות שם.

המסקנות ייכנסו לפרק הבריאות של התוכנית הממשלתית לחיזוק הצפון אשר נכתבת בימים אלו בהובלת המשרד לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, במסגרת תקציב של כ-20 מיליארד ש”ח.

כמה מהכסף יושקע בבריאות כשכידוע לצפון יש שלל בעיות מכל מיני סוגים ומינים? לא ברור.

בנוסף יעסוק הכנס בסוגיות כמו השפעת הרפורמה בבריאות הנפש על החברה הערבית והחברה הכללית בצפון, שיקום שירותי השיקום הרפואי בצפון, השלכותיה של וועדת גרוטו (הוועדה להרחבת שירותי הרפואה בצפון) על קידום שירותי הבריאות, ובתוכניות לקידום הבריאות ברמה המקומית.

שותפים נוספים לארגון הכנס הינם הארגונים החברתיים שתי”ל, אגודת הגליל, ג’ויינט ישראל אלכ”א – המכון למנהיגות וממשל, וגופים מוניצפיליים – עיריית שפרעם, אשכול ישובי בית הכרם, אשכול גליל מערבי ואשכול גליל מזרחי.

למה זה חשוב? כי הזנחת הפריפריה משפיעה על הבריאות של כולנו

בצפון הכי צריכים את המיטות ויש הכי פחות (shutterstock)
בצפון הכי צריכים את המיטות ויש הכי פחות (shutterstock)

גם אם אין לכם עניין בנושאים חברתיים ובשיוויון חברתי, הדברים האלה נוגעים אליכם.

שיהיה ברור, גם אם אתם גרים במרכז, אתם כבר עכשיו יכולים להרגיש את הקשיים של מערכת הבריאות. כשהפריפריה מוזנחת זה יוצר יותר עומס עבודה על המערכות במרכז, כי מי שרוצה לחיות פשוט עוזב הכל ומגיע למרכז. בסופו של דבר זה משפיע על כולם, לא רק על מי שאין לו כסף.

נג’מה עבאס – ממארגנות הכנס, אחות אחראית בקהילה וחברת וועדת הבריאות בעריית שפרעם מדגימה את מצוקת הצוותים בשטח: “התקנים הקיימים בצפון עבור אחיות או רופאים אינם הולמים את הדרישות למימוש תוכניות העבודה. אי אפשר במחצית התקנים לקיים עבודה מעמיקה ועקבית במדדי איכות שנקבעו ע”י משרד הבריאות.

עבודות שנעשו בשטח מראות את זה, למשל אם אני לוקחת 100 חולי סוכרת ומזמינה אותם למרפאה באופן סדיר ומשקיעה בהם הזמן הנחוץ להדרכה, אני יכולה לגרום לכך שהיענות שלהם לטיפול תהיה גבוהה יותר ומחלת הסוכרת אצל אותם חולים תהיה מאוזנת יותר. כיום חולי הסכרת לא מקבלים טיפול מספיק והסבל שלהם מהמחלה הוא רב יותר”.

והנה כמה נתונים לקינוח למחשבה:

תוחלת החיים בצפון נמוכה בשנתיים מתוחלת החיים במרכז, ובחתך יישובי ההבדל עולה עד כדי שבע שנים. 

משנת 2010 חלה עלייה בשיעור תמותת תינוקות במחוז הצפון – למה תינוקות צריכים למות יותר בצפון?

שיעור הרופאים המועסקים במחוז הצפון הוא הנמוך ביותר בארץ ועומד על כ-2.3 רופאים (ל-1,000 נפש), לעומת כ-4.7 באזור תל-אביב.

שיעור האחיות המועסקות ושיעור המועסקים בכוחות עזר רפואי, נמוכים גם כן באופן משמעותי מהנתונים המקבילים באזור המרכז ותל-אביב – 4.4 אחיות מועסקות ו-2.2 מועסקים במקצועות עזר רפואי (ל-1,000 נפש) במחוז הצפון לעומת 6.1 ו-4.6 במחוז תל-אביב;

שיעור המיטות לאשפוז נמוך גם כן באופן משמעותי מהנתונים המקבילים בשאר המחוזות ועומד במחוז הצפון על כ-1.6 מיטות לאשפוז כללי (ל-1,000 נפש) לעומת כ-2.5 במחוז ירושלים וכ-2.05 במחוז תל-אביב.

האבסורד הוא שדווקא בצפון צריכים את המיטות הללו הכי הרבה כי שיעור האשפוז ושיעור ימי האשפוז הם הגבוהים ביותר באזור הצפון מכל אזורי הארץ וגבוהים בכ-19% מהשיעור הארצי;

קיים חוסר מהותי בשירותי שיקום מכל הסוגים במחוז הצפון. כך לדוגמה, במחוז הצפון 0.009 מיטות לשיקום כללי (לא התבלבלנו בכמות האפסים) ל-100,000 נפש, לעומת 0.22 במחוז תל-אביב ו-0.1 בממוצע הארצי. כלומר, במחוז תל-אביב פי 24 (!!!) מיטות שיקום מאשר במחוז הצפון.

במחוז הצפון קיים חוסר מוחלט במסגרות שיקום לילדים, ואלו קיימות רק באלין בירושלים, בתל השומר ובבית לוינשטיין ברעננה. קל לראות כי מסגרת שיקום ילדים הצפונית ביותר בארץ הינה למעשה במרכז הארץ.

קיים במחוז הצפון עודף תחלואה ברור בסכרת וסיכון יתר מובהק לתחלואה בסרטן.

אבל אם אתם יהודים, הייאוש נעשה יותר נוח

חולים יותר, מתים יותר, מגיעים פחות לקבל טיפול (shutterstock)
חולים יותר, מתים יותר, מגיעים פחות לקבל טיפול (shutterstock)

יותר ממחצית מתושבי הצפון הם ערבים והחיים שלהם, ניחשתם נכון, לא תותים:

תוחלת החיים באוכלוסייה הערבית נמוכה ב-3 שנים בממוצע מבאוכלוסייה היהודית; בשנת 2014 חלה ירידה של למעלה משנה בתוחלת החיים של גברים ערבים מ-78.0 ל-76.9, לעומת עלייה בתוחלת החיים של גברים יהודים מ-80.7 ל-80.9 באותה תקופה;

קיימת תחלואה רבה במחלות כרוניות (שיעורים גבוהים יותר של סרטן ריאות, סכרת ומחלות לב) וכן שיעורים גבוהים יותר של תמותת תינוקות;

האוריינות הבריאותית באוכלוסייה הערבית נמוכה יותר ובפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל אומרים שיש צורך רב יותר בשירותי בריאות, אך יש פחות שימוש בהם.

כן, זה מעצבן נורא לשמוע על בתי חולים שמפרידים בין יולדות ערביות ויהודיות. אבל מעצבן יותר לראות דווקא אזור שלם שבו יש דו-קיום בין העמים ובכל זאת ה”סירה האחת” שכולם מנסים להיאחז בה, היא בריאות ירודה וחוסר שיוויון מוחלט בין המרכז לפריפריה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top