האוצר: “לפנים משורת הדין” – חודשו המענקים לרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה

משרדי הבריאות והאוצר מודיעים היום (ה) כי אף על פי שמסגרת העלות למענקים לרופאים במקצועות במצוקה, שסוכם עליה בהסכם הרופאים ב-2011, נוצלה עד תום – החליטו בממשלה לחדש את המענקים הללו ולהקצות לטובת העניין 75 מיליון שקלים בשנה הקרובה. או במילים אחרות: “חברים, תגידו תודה. לנו זה עולה יותר”.

כשמקצוע מוגדר "במצוקה" אין הכוונה לרופאים שעוסקים בו, אלא  אלינו, האזרחים. המענקים נועדו להשאיר רופאים במקצועות הללו (shutterstock)
כשמקצוע מוגדר “במצוקה” אין הכוונה לרופאים שעוסקים בו, אלא אלינו, האזרחים. המענקים נועדו להשאיר רופאים במקצועות הללו (shutterstock)

בשנת 2011, המדינה (ובכלל זה, בעיקר אגף התקציבים והממונה על השכר באוצר) עשתה מהלך חכם מאוד. דרישות השכר של הרופאים במסגרת הסכם הרופאים לא עצרו בשכר נטו. הם דרשו גם מענקים לרופאים מתמחים. באוצר החליטו שאם זה כך, אפשר לנצל את המומנטום ולהתנות את הענקת המענקים למתמחים ש”יעזרו” למערכת הבריאות בישראל לצאת מהבוץ שהיא שוקעת בו.

מי שיבחר להתמחות במקצוע שהעתיד שלו לוט בערפל ורוב הסיכויים שבשנים הקרובות לא יהיו בארץ רופאים שיעסקו בו – כמו רופאי פגיות למשל – יקבל מענק מהמדינה. מי שיבחר לעבור לגור ולעבוד בפריפריה, איפה שקשה להשיג רופאים טובים, גם הוא יקבל מענק. עבור הרופאים זה היה שדרוג, הזדמנות כלכלית לא מבוטלת בכלל וזה אכן השפיע על הליך קבלת ההחלטות שלהם.

רופאים רבים החליטו להתמחות בתחום שלא חשבו עליו קודם ובלבד שיוכלו להתחיל את החיים עם סכום כסף נאה, שהם לא מחוייבים להחזיר. רופאים אחרים עשו את המהלך ועברו לפריפריה. בתי החולים והציבור בפריפריה התחילו להנות מרפואה טובה יותר והרופאים נהנו מהמענקים, כולם הרוויחו. אבל מה שקרה זה שנגמר הכסף ואיתו נגמר גם התמריץ לרופאים להמשיך להגיע למקומות שבהם זקוקים להם הכי הרבה.

בכתבה מיוחדת שעשינו כאן ב’סמאללה’ לציון 5 שנים להסכם הרופאים בעקבות מחקר שהראה שרבים מהם נוטים להיכנס לדיכאונות, אמר לנו רופא שהיה אז מתמחה והיום הוא מומחה בגריאטריה שקיבל את המענק עבור המעבר למקצוע במצוקה. כך אמר לנו ד”ר רוני אוליבן “הנושא הזה של המענקים, הוא סוג של פתרון חד פעמי באותם המקומות הבאמת יותר קשים. זה כסף שהיה ואכן קיבלנו במשך שנתיים שלוש, אותו אבל זה כסף שנגמר, כבר לא מקבלים אותו יותר. כלומר, מי שהיום הולך להתמחות בגריאטריה לא יקבל מה שאני קיבלתי. זה לא פותר את הבעיה”.

אז עכשיו-  הידד! המדינה מחזירה את המענקים 

בהודעה של משרדי הבריאות והאוצר נכתב כי “המענקים מיועדים לחיזוק הפריפריה ולחיזוק המקצועות במצוקה ומקצועות בחסר. המענקים יחולקו למומחים שיעברו לעבוד בפריפריה, למתמחים שיתחילו התמחות במקצועות במצוקה במרכז ובפריפריה ולמתמחים בפריפריה שיתחילו התמחות במקצועות שיוגדרו ע”י מנהלי בתי חולים כמקצועות בחסר. בנוסף, יחולקו מענקים חריגים בהתאם לצרכי המערכת”. לצד ההודעה מצורף גם קובץ של אגף השכר באוצר שמפרט את גובה המענקים וחלוקתם. המסמך הזה נפתח במשפט המקומם הבא: “לפנים משורת הדין”.

למה זה מקומם אתם שואלים? כי פספסו את כל הרעיון שהוצג כאן מלכתחילה. המענקים מיועדים לטיפול בנו, האזרחים. למתן מענה רפואי טוב יותר בפריפריה, בפגיות, בטיפול בקשישים. זה לא משהו שהמדינה יכולה להגיד עליו “לפנים משורת הדין”.

אנחנו משלמים מס בריאות, מגיע לנו בזכות ולא בחסד. המענקים הללו הם האמצעי לדאוג שנקבל. שלא נמתין הרבה בתור, שיהיה מי שיטפל בנו. אז אם נגמר ומכניסים את היד לכיס ונותנים עוד זה יופי וכך צריך להיות. זה לא לפנים משורת הדין.

ואלה שמות: המקצועות והאזורים שבהם מקבלים מענק

המענקים יחולקו לפי הקטגוריות הבאות: 

מענקים למתמחים במקצועות במצוקה במרכז ובפריפריה – מי שיעבוד במקצוע במצוקה במרכז יקבל מענק של 120- 130 אלף שקל, מי שיעבור למקצוע כזה בפריפריה יקבל מענק של 200-216 אלף שקל

 

מענקים למתמחים בפריפריה במקצועות שיוגדרו על ידי מנהל בית החולים : בתי החולים שבהם יקבלו המנהלים את המענקים לחלוקה למתמחים שיעבדו במקצועות שמוגדרים “בחסר מקומי” הם –

פוריה בטבריה, זיו בצפת, נצרתיים בנצרת, העמק בעפולה, ברזילי באשקלון, בית-החולים נהריה ובית-החולים סורוקה בבאר שבע.

מענקים למומחים שיעברו לעבוד בפריפריה – מנהל מחלקה או מנהל מכון או מנהל יחידה ומומחה שיעבור לעבוד בבתי החולים בפריפריה יקבל מענק בגובה 500 אלף שקל

כמו כן יינתנו מענקים לפי צרכי המערכת, שייקבעו בוועדת חריגים.

קיראו גם:

5 שנים להסכם הרופאים: איפה המתמחים ששבתו?

חשיפה: מה מתבשל בהסכם בין ההסתדרות לקופ”ח מאוחדת

סוף לסיפור – המדינה חתמה על הסכם הדסה

איך אומרים בסינית – “זו מערכת הבריאות הקורסת שלנו”?

סורוקה: שנתיים בתור לניתוח

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top