מחקר: בדיקה גילתה מום בעובר? הוא עדיין יכול להפתח לתינוק בריא לגמרי

פרופסורית מקיימבריג’ בריטניה, שילדה את בנה בגיל 44 לאחר שבדיקה גנטית הצביעה על סיכוי גדול שייפתח מומים מולדים והוא נולד בריא, החליטה לחקור את הנושא לעומק המחקר שלה גילה דבר מדהים – מתברר שעוברים עם מומים עשויים בהחלט להתפתח לתינוקות בריאים לחלוטין.

אולי הוא ייולד בריא? לא תתנו לו הזדמנות? (shutterstock)
אולי הוא ייולד בריא? לא תתנו לו הזדמנות? (shutterstock)

יש לא מעט מדענים שסבורים שאם היו נותנים לדור שלנו לבחור את צבע העיניים, השיער או העור של התינוק, אנשים היו עושים את זה בלי שום בעיה ובלי לחשוב על ההשלכות, העיקר שיהיה מושלם, כמו שבוחרים סמארטפון או נעליים.

אנשים רבים בכל העולם המערבי עושים בדיקות גנטיות לא מעטות בזמן ההריון כדי לברר אם יש איזשהו מום בעובר, כדי לדעת אם להפיל אותו בטרם יוולד פגום. יש כמובן סוגייה מוסרית שלמה סביב העניין הזה, בין אנשים שחושבים שתינוק הוא ברכה בכל מצב ושאין לנו זכות לבחור בשבילו אם להיוולד או לא, לעומת אלה שחושבים שלא מביאים ילד לעולם בכל מצב, בעיקר לא לעולם כמו שלנו, שאנשים עושים שיימינג בפייסבוק אחד לשני בגלל שכמעט אף אחד לא מסוגל לקבל את השונה ממנו.

ובכל זאת, איפה עובר הקו האדום? אם הרופאים אומרים שיש לעובר מומים איומים שיהפכו את חייו ואת חיי הוריו לגהנום ולא ישאירו לו הרבה חיים לחיות? ואם רק חסרה לו יד? ומה עם תסמונת דאון?

הורים שבחרו להביא את התינוקות שלהם לעולם, למרות המומים יעידו שלא היו עושים את זה אחרת. שהילד שנולד להם הוא כל עולמם, לא פחות מילדים שנולדים בריאים, להיפך, הם יגידו שהקושי רק חישל אותם והפך אותם ואת שאר בני המשפחה לאוהבי ומחבקי השונה והאחר. אז למה להפיל?

האישה שסירבה להיכנע למציאות וניצחה אותה

פרופ' מגדלנה זרניקה, המחקר בהשראת בנה שנולד בריא למרות הבדיקות בהריון
פרופ’ מגדלנה זרניקה, המחקר בהשראת בנה שנולד בריא למרות הבדיקות בהריון (צילום: יח”צ, אוניברסיטת קיימבריג’, בריטניה)

עכשיו יש גם טיעון מדעי חזק מאוד לצד המתנגדים להפלות. מחקר חדש מגלה שעובר עם מומים עדיין עשוי להתפתח לתינוק בריא. את המחקר יזמה פרופסור מגדלנה זרניקה

-גווץ מאוניברסיטת קיימבריג’ בבריטניה, לאחר שילדה ילד בריא לחלוטין בגיל 44, למרות בדיקה שהראתה שיש סיכוי גבוה שהוא ייוולד עם מומים.

החוקרים גילו כי גילוי מוקדם של תאים חריגים בעובר אינם בהכרח סימן לכך שהתינוק ייוולד עם מום מולד כמו תסמונת דאון למשל.
פרופ’ מגדלנה זרניקה – גווץ, שהמחקר נכתב בהשראת סיפור חייה, הייתה בהריון  עם הילד השני שלה כשהרופאים אמרו לה שנמצאו תאים “לא- נורמלים” בשליה שלה. היא החליטה להמשיך את ההריון עד שנולד לה בן בריא.

המחקר, שפורסם בכתב העת Nature Communications, מראה כי תאים חריגים בוטלו והוחלפו על ידי תאים בריאים, ובכך “תיקנו” – ובמקרים רבים לחלוטין – את העובר.
החוקרים פיתחו מודל בקרב עכברים – שבו כמה תאים בעובר, מכילים חריגות במספר הכרומוזומים בתא.
בדרך כלל, כל תא בעובר האנושי צריך להכיל 23 זוגות של כרומוזומים – 22 זוגות של כרומוזומים “רגילים” וזוג אחד של כרומוזומי מין, לפעמים ישנם עוברים שחלק מהתאים שלהם נושאים מספר עותקים של כרומוזומים, מה שעלול להוביל להפרעה התפתחותית. לדוגמא, ילדים שנולדו עם שלושה עותקים של כרומוזום 21 יפתחו תסמונת דאון.
נשים בהריון – במיוחד אמהות מבוגרות, להן יש סיכון מוגבר ללדת תינוקות עם מומים מולדים – נשלחות באופן כמעט שגרתי לבדיקות גנטיות כדי כדי להעריך את הסבירות של מומים גנטיים בעובר.
בין השבועות ה -11 וה -14 של ההריון, אמהות לעתיד מקבלות הצעה לבדיקת סיסי שליה (CVS), בדיקה הכרוכה בהסרת תאי שיליה לטובת בדיקה והערכה שלהם.
מאוחר יותר בהריון, הן נשלחות לבדיקת מי שפיר, הכרוכה בבדיקת מי השפיר המקיפים את העובר. זוהי בדיקה אמינה יותר, אבל היא בדרך כלל מתבצעת בשבועות 15 עד 20 של ההריון, כאשר העובר מפותח יותר.

מה אנחנו יודעים? לא מספיק כדי להפסיק הריון

בדיקת  ה- CVS של פרופ’ זרניקה-גווץ, המחברת הראשית של המחקר, הראתה כי לפחות רבע מכלל תאי השליה שמחברת בינה ובין התינוק המתהווה שלה – היו לא נורמלים. כאשר היא דיברה עם גנטיקאים על ההשלכות האפשריות, היא גילתה כי למדע ידוע מעט מאוד על  גורל העוברים המכילים תאים חריגים כאלה, פשוט לא ידעו עד אז אם ההתפתחות של העובר מתגברת במהלך ההריון על החריגות הללו או שהתינוק נולד עם מום. או לפחות לא ידעו מספיק בשביל שפרופ’ זרניקה-גווץ תסכים להפיל את עוברה.  למרבה המזל, בנה של מגדלנה, סיימון, נולד בריא לגמריי.

פרופ’ זרניקה-גווץ אמרה לטלגרף הבריטי: “אני יודעת איזה מזל היה לי וכמה שמחה הרגשתי כאשר סיימון נולד בריא, נשים הרות רבות נאלצות לעשות  בחירה קשה לגבי המשך ההריון שלהן, בהסתמך עלבדיקה שאת תוצאותיה הן כלל לא מבינות. מה זה אומר אם רבע מהתאים בשיליה נושאים פגם גנטי? כמה זה סביר שהילד יוולד עם תאים עם חריגות כזו בגלל זה?  זאת השאלה שרצינו לענות עליה. אם מחשיבים את העובדה שגיל האמא הממוצעת הולך וגדל עם הדורות ונשים בוחרות להביא ילדים לעולם בגילאים שהבדיקות הללו ימשיכו להראות חריגות – זאת שאלה שתהפוך עם הזמן לחשובה יותר ויותר”.

קיראו גם:

בני ציון: הצילו עוברית שסבלה מסיבוך נדיר

מחקר: אכילת טונה בזמן ההריון חיונית למוח התינוק

איך להתמודד עם הריון בסיכון? לחשוב חיובי

מנסה להישאר רזה בהריון? הילד עלול ללקות בהשמנה

בריטניה: שוקלים לאסור בחוק שתיית אלכוהול בהריון

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top