אושר בכנסת: ילדים חולי סוכרת יקבלו קיצבה עד גיל 18

בשורות טובות: וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ד) תקנות חדשות המרחיבות את קיצבת הילדים חולי הסוכרת מגיל 12 (עד אז מקבלים קיצבה) עד גיל 18 ובלי קשר למצבו הרפואי של הילד

ילדים לא מפסיקים להיות חולים בסכרת בגיל 12, הורחבו התקנות וילדים סכרתיים יקבלו קיצבה עד גיל 18 (shutterstock)
ילדים לא מפסיקים להיות חולים בסכרת בגיל 12, הורחבו התקנות וילדים סכרתיים יקבלו קיצבה עד גיל 18 (shutterstock)

בשורה להורים לילדים חולי סוכרת: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ד) תקנות של המוסד לביטוח לאומי בעקבות הצעת חוק של חבר הכנסת יואב בן-צור (ש”ס), לפיהן הורים לילדים חולי סוכרת עד גיל 18 יקבלו גמלה חודשית מהמוסד לביטוח לאומי, בניגוד למצב הרווח כיום, שבו הגמלה מביטוח לאומי נעצרת כשהילד מגיע לגיל 12

מוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת נמסר שהקצבה החודשית, בגובה 1,095 שקלים, תינתן ללא קשר למצב המחלה ולאיזון המטבולי של הילד החולה, החל מ-1 במאי, השנה.

ח”כ בן צור אמר “אנחנו שליחי מצווה. אני מודה לאנשי המוסד לביטוח הלאומי שעמדו בהבטחתם ועמלו למען התקנת התקנות”.

סוכרת נעורים (Type 1 Diabetes Mellitus) נגרמת עקב הרס התאים בלבלב (תאי בתא) המייצרים אינסולין. סוכרת זו – המאופיינת בחסר מוחלט של אינסולין – היא הסוג השכיח בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים אבל היא יכולה להופיע בכל גיל.

מדובר במחלה אוטואימונית, שבה מערכת החיסון העצמית של הגוף – שבדרך כלל מגינה עליו מזיהומים חיצוניים – פועלת נגד תאי הגוף עצמם. בסוכרת זו נוצר תהליך דלקתי כרוני, הגורם להרס תאי בתא שמייצרים את האינסולין בלבלב, עד להיווצרות חסר באינסולין ותלות מוחלטת באספקתו ממקור חיצוני לגוף.

בניגוד לסוכרת של מבוגרים, סוכרת מסוג 2, הנגרמת בעיקר בגלל אורח חיים לא בריא, סוכרת נעורים היא מחלה מולדת בדרך כלל והיא מצריכה מטבע הדברים הוצאות מרובות, מעבר לאלה של הורים לילדים בריאים. זאת הסיבה שבגללה הורים לילדים חולי סוכרת מקבלים גימלה מביטוח לאומי וכאמור כעת, הם יקבלו אותה עד גיל 18.

צפו בסרטון של הפורום לאורח חיים בריא – כמה סוכר הילד שלכם צורך עד גיל 18?

מהאגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) בישראל נמסר:  “אנו מברכים את המוסד לביטוח לאומי בראשותו של  פרופ’ מור-יוסף, חברי ועדת העבודה הרווחה והבריאות על ההחלטה לאשר את התקנות החדשות שיאפשרו להורים לילדים סוכרתיים לקבל גמלה חודשית ממוסד הביטוח הלאומי עד גיל 18. כמו כן, האגודה מברכת את ח”כ יואב בן צור וקבוצת “מתוקים אחרי גיל 10″ אשר הובילו את המהלך החשוב. היוזמה צפויה להקל על ההורים בטיפול בילדיהם המאובחנים בסוכרת נעורים, שהינה מחלה אוטואימונית כרונית הדורשת טיפול באינסולין לאורך כל חייהם ומחייבת מעקב יומיומי ואינטנסיבי אחר איזון ערכי הסוכר בגופם. אנו שמחים לגלות כי קיימת נכונות ופתיחות כלפי ציבור הסוכרתיים והוריהם, והבנה עמוקה כי מוטל על ההורים עומס טיפולי רב גם לאחר גיל 12 אשר הצריך פתרון”.

קיראו גם:

הארווארד ו-MIT: קרובים למציאת תרופה לסוכרת

ומה הם? עז? – משלוחי מנות לסוכרתיים

מור יוסף: הסוכרת עולה לנו מיליארד שקל בשנה

“לקבל כלייה להשתלה זה כמו לזכות בלוטו”

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top