עלייה חדה בהרעלות ילדים בישראל

ביום שבו משפחה שלמה הורעלה כתוצאה מהשארת חומר הדברה מסוכן בביתם מפרסמת המועצה לשלום הילד נתון מדאיג: עליה חדה במספר הילדים שמתים כתוצאה מהרעלה בישראל; מומחה ל’סמאללה’: “הרעלת ילדים זאת הזנחה”

IMG-20140122-WA0054
הורעלו למוות. זירת האירוע (צילום: סוכנות הידיעות חדשות 24)

שני אחים קטנים בני 3 ו-6 מועברים בשעה זו מבית החולים ‘שערי צדק’ בירושלים לבית החולים ‘שניידר’  לילדים בפתח תקווה, כשהם מונשמים על ידי מכונת “אקמו” מיוחדת המחליפה את פעולות הלב שלהם בניסיון להשיג התאוששות מסוימת שלו.

זה קורה אחרי שבשעות האחרונות נפטרו שתי אחיותיהם של הילדים הללו, באסון שהתרחש בדירתם בירושלים, כשמדביר השאיר באחד החדרים חומר הדברה פעיל ובכך הרעיל בטעות את כל בני הבית.

בעקבות האסון, מפרסמת המועצה לשלום הילד נתונים המצביעים על עליה דרמטית  בהיפגעות ילדים מהרעלות, גידול של 160% בתוך שני  עשורים.

מנתונים שפורסמו לאחרונה בשנתון החדש ילדים בישראל 2013,  בשנת 2012 נפגעו 18,537 ילדים כתוצאה מהרעלות זאת לעומת 7,149 ילדים  לפני שני עשורים (1993).

מדובר  בעליה דרמטית ומתמשכת כשרוב הנפגעים הם ילדים עד גיל 5.

מנכ”ל  המועצה לשלום הילד, ד”ר יצחק קדמן אומר כי “רוב תאונות הבית והחצר ניתנות  למניעה בקלות יחסית. עם קצת יותר מודעות, תשומת לב, זהירות ואחריות, ניתן למנוע את רוב התאונות ובכלל זה הרעלות. זאת מבלי להתייחס לאסון האחרון, שפרטיו עדיין נבדקים  ונחקרים.

ד”ר אילן גור מומחה לרפואת ילדים , לשעבר מנהל המחלקה לטיפול נמרץ פגים בביקור חולים ושערי צדק וכעת המנהל הרפואי של חברת “ביקורופא” אומר לסמאללה שהרעלה היא פשוט הזנחה.

"הרעלת ילדים זאת הזנחה" ד"ר אילן גור, מנהל רפואי ב'ביקורופא'
“הרעלת ילדים זאת הזנחה” ד”ר אילן גור, (צילום: ביקורופא)

“במקרה הספציפי של היום היה ריסוס בחדר והמדביר ביקש לא להיכנס לחדר אבל המשפחה נכנסה לחדר ושאפה את החומר הנקרא ‘אורגנו פוספטים’.

אלה חומרי הדברה זרחתיים שמשתמשים איתם גם בשדות להדברת מזיקים וגם בבתים. החומר הזה יכול לגרום להרעלה בשאיפה, בשתייה ובאכילה. הוא פועל כמו גז העצבים, הוא גורם לכך שהשרירים כל הזמן מכווצים, הוא גורם לנטרול מערכת הנשימה, חנק ומוות”.

ברגע שמישהו חושד שהייתה חשיפה לחומר הזה, הוא חייב מיד להגיע לקבל עזרה רפואית. והם אכן עשו את זה, הם פנו ל’בטרם’, ושם, לפי התסמינים, חשבו שמדובר בווירוס, אבל לא אמרו שייתכן שהם נחשפו לחומר רעיל”.

כמו לחשוף את הילדים למתקפת טילים כימית

תארי לעצמך שילדים היו באזור של הפצצה כימית בלי להיות מפונים לקבלת טיפול רפואי, זה מה שקרה לילדים הללו. במקרה כזה צריך לתת אטרופין , עירוי והנשמה, ממש כמו בלוחמה כימית. בדרך כלל האפקט של הרעל הוא בין יום לכמה ימים והם יכולים לצאת מזה.

להרעלת ילדים אפשר גם לקרוא הזנחה

אם ילד נמצא ליד תרופות בלי בקרה הוא עלול לקחת את זה וזה עלול לגרום נזק בכבד ולמות, אם היא ההורים השאירו בקבוק אקמול לידו והוא שותה את זה כמו חלב, זאת הזנחה

כל הטעויות הללו הן הזנחה וחוסר תשומת לב של ההורים.  חייבים להגיד להורים לשים לב, עליהם להיות ערניים שהילד לא יוכל להתקרב לזה, אבל אם קורה משהו חלילה, יש לפעול  מיד. להזעיק עזרה וגם להוציא אותו מהחדר, כי ייתכן שהרעל נמצא באוויר.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top