מחסור במלאכים: אין מי שיטפל בהורים המזדקנים בישראל

“שמעתי שאצל האסקימוסים, מה קורה כשמישהו מזדקן והופך לסיעודי, הם שולחים אותם למות בקרח. אצלינו אין קרח, אבל שולחים את הקשישים למקומות מרוחקים מהעין ולא באמת מתעניינים במצבם” אמר ח”כ דב חנין בוועדת הכנסת בדיון בוועדת הכנסת שעסק היום (ג) במחסור החמור בעובדים סיעודיים במחלקות הסיעודיות ובבתי האבות הסיעודיים. “המשמעות היא שאנחנו מעסיקים עובדים שלא ראוי שיעבדו עם קשישים. דמיינו מה קורה לקשיש שמטופל כך” אמר יו”ר איגוד בתי האבות

מה המשמעות של "תשליכני לעת זיקנה?" תן למישהו שלא רוצה לטפל בי, לעשות את זה במשמרות של 16 שעות ביממה (shutterstock)
מה המשמעות של “תשליכני לעת זיקנה?” תן למישהו שלא רוצה לטפל בי, לעשות את זה במשמרות של 16 שעות ביממה (shutterstock)

בדיון קצרצר שהתקיים היום (ג) בוועדת הכנסת שוב הוצגה במלוא הדרה (או בחלקית הדרה לפחות) בעיית הטיפול בקשישים במדינת ישראל.

מדובר בנושא דחוף כי אין מי שיטפל בהורים המזדקנים של כולנו, או לפחות של אלה שמאושפזים בבתי האבות ולא מקבלים טיפול על ידי עובד זר בביתם, אבל מכיוון שהוועדות עסוקות נורא בדברים חשובים יותר (שכבודם במקומם אכן מונח) לקחה על עצמה וועדת הכנסת לקדם את הנושא הזה.

ח”כ רועי פולקמן (כולנו) מיוזמי ההצעה לדיון הציג את הבעיה והפתרון הזמני שהוא וחברי כנסת נוספים מבקשים לספק לה:

“כ- 27 אלף זקנים סיעודיים נזקקים לטיפול לא מקבלים טיפול ראוי כי אין עובדים. בניגוד למצב בבתים, שבהם הקשיש מקבל היתר להעסיק עובד זר שיטפל בו, לבתי האבות לא נתנו בכלל היתרים להביא עובדים זרים ונכון שאנחנו בעד עבודה ישראלית, אבל תודה לאל  -מצב האבטלה בארץ הוא אפס, זה אומר שכשהאבטלה היא מאוד נמוכה, חייבים לבחון בוודאי לתקופה את האפשרות להביא עובדים זרים לעבודה בבתי האבות הסיעודיים. חייבים לתת היתרים מיידיים לעובדים זרים במחלקות הסיעודיים, אפשר בהוראת שעה, חייבים לדאוג לזה באופן דחוף”.

יו”ר הוועדה, ח”כ דוד ביטן (ליכוד) אמר “אני מסכים, כשמטפלים בקשיש בבית נותנים לו היתר לעובד זר שיטפל בו, אבל בבתי האבות האלה אין מי שיעבוד ואין עובדים ישראלים שמוכנים לעשות את העבודה הזאת ומצד שני אנשים זקוקים לטיפול צמוד”.

ח”כ דב חנין (הרשימה המשותפת): “הטיפול בקשישים הוא סוגייה מוזנחת. שמעתי שאצל האסקימוסים, מה קורה כשמישהו מזדקן והופך לסיעודי, הם שולחים אותם למות בקרח. אצלינו אין קרח, אבל שולחים את הקשישים למקומות מרוחקים מהעין ולא באמת מתעניינים במצבם. נוח לחברה הישראלית לעצום את העין ולא לראות מה קורה עם הקשישים האלה.

הטיפול חייב להתחיל מזה שהמדינה תיתן טיפול סיעודי לכולם. הרפורמה בסיעוד היא משהו ששר הבריאות ליצמן תומך בו, גם האוצר תומך. אם לא ננצל את המומנטום ונעשה עם זה משהו, זה יהיה חבל מאוד. בעלות סבירה מאוד של העלאת מס הבריאות שכולנו משלמים, אפשר לחסוך לציבור בישראל הרבה מאוד כסף בטיפול בקשישים שלהם.

“למה לחקלאות מביאים עובדים זרים ולקשישים לא?”

המצוקה שאף אחד לא רוצה לראות, זיקנה בישראל (shutterstock)
המצוקה שאף אחד לא רוצה לראות, זיקנה בישראל (shutterstock)

ח”כ חנין הוסיף ואמר “בעניין העובדים הזרים, צריך להיזהר עם העניין הזה. זאת סוגייה חברתית מאוד בעייתית. אנחנו מייבאים אנשים הם מגיעם לכאן מקימים משפחות ואז הם הופכים לבעיה של המדינה שלא תיכננה שהם יישארו פה. אני חושב שיש פתרון טוב יותר יש כל כך הרבה מבקשי מקלט בישראל שמסתובבים ברחובות בחוסר מעש. אם רק יכשירו אותם זה יפתור את הבעיה. במקום לייבא אנשים חדשים”.

ח”כ יואב קיש (ליכוד) שמע על קבלת מבקשי המקלט בישראל ומיד הגיב- “אני חושב שיש הבדל בין מישהו שמגיע עם רישיון עבודה ל- 5 שנים ושהוא מוכשר לזה, לבין לתת את העבודה לאנשים שמבקשים מקלט. יש גם הבדל בין האריתראים לבין הפיליפינים. הפיליפינים באים מתרבות שמקדשת את הטיפול הסיעודי בזקן. הם יותר מוכשרים לזה..”

“אין מגזר אחד בחברה הישראלית שמעוניין לטפל בקשישים”

נשאלת השאלה, מי אנחנו שנתיימר לדבר על אוכלוסיות העולם “אלה מטפלים בקשישים ואלה פחות” אם אנחנו בעצמנו לא מוכנים להתקרב לקשישים ולטפל בהם. רוני עוזרי, יו”ר א.ב.א, איגוד בתי האבות והדיור המוגן בישראל  הציג את הבעיה באופן הטוב ביותר כשאמר בוועדה ” כיום ישנם 21 אלף קשישים סיעודיים וקשישים במחלקות לתשושי נפש. אני בתחום 26 שנה, אני לא זוכר תקופה קשה כל כך. אף אחד לא רוצה לעבוד בזה.

זאת עבודה פיזית קשה, נפשית קשה, כתוצאה מהמחסור אנשי םשלא ראויים לעבוד עם קשישים עובדים בזה. אנחנו נאלצים להעסיק אותם הרבה מעבר למותר בחוק. איך בן אדם עובד בתום 16 שעות רצוף? תחשבו על עובד שצריך לרחוץ את הקשיש, להאכיל אותו להחליף, אחרי 8 שעות הוא עוד בסדר, מה קורה לו אחרי 16 שעות. איזה טיפול מקבל הקשיש? אנחנו מחזיקים עובדים לא ראויים, מפטרים אותם רק כדי שמנהל אחר שאין לו עובדים יקבל אותם לעבודה במקום אחר”.

“ניסינו לעניין חיילים משוחררים, הם מעדיפים לתדלק, פנינו למגזרים שבהם יש אבטלה גדולה יותר, הצענו הכשרה סיעודית למגזר החרדי – אנשים לא מוכנים לבוא לעבוד עם קשישים. הם מוכנים לעשות להם הפעלות ולספק להם חברה, לא מוכנים לעשות את העבודה הקשה. פנינו למגזר הערבי והאתיופי, הבעיה היא הסעות ונגישות לאותם עובדים. לפני הרבה שנים כשניהלתי בתי אבות בירושלים, ממזרח ירושלים היו מוכנים לבוא לעבוד, היום הם לא מוכנים. יש להם תעסוקה אחרת שם, הם כבר לא זקוקים לזה”.

ומה הם מבקשים בבתי האבות? עוזרי ממשיך “אנחנו מבקשים בשלב הראשון בין 2000-2500 עובדים גג בשלב הראשון להביא 5000 עובדים, לא אחד לכל קשיש . רק חירום”.

ח”כ ביטן: “אתם תיתנו להם לינה?”

עוזרי: “לא..”

ח”כ ביטן: “אז איפה הם יגורו? אתם מייבאים אותם” (מאוחר יותר ח”כ ביטן תיקן את עצמו ואמר שלא “מייבאים” בני אדם, אלא מביאים אותם כעובדים)

עוזרי: “המדינה נותנת חבילה..?”

ח”כ ביטן הבהיר: “אם אתם תקבלו עובדים, זה באחריותכם”.

הקלישאה: הבאת עובדים זרים תעלה את האבטלה

אין עובדים סיעודיים. למה? כי המדינה חוששת מזרים (shutterstock)
אין עובדים סיעודיים. למה? כי המדינה חוששת מזרים (shutterstock)

עכשיו נשאלת כרגיל השאלה. למי להפנות אצבע מאשימה? מבחינת משרדי הממשלה – כל מי שהוא לא הם.

צפי הלל דיאמנט, הממונה על יישום הסטנדרטים בגריאטריה במשרד הבריאות: “הפתרון שהוצע על ידי אב”א (בתי האבות), הוא הפתרון הנכון מבחינתנו, אבל אנחנו לא מקבלים את זה. פנינו בבקשה למשרד הפנים. אנחנו דורשים שהמטפלים שמייבאים מחו”ל יעברו הכשרה לפני שנותנים להם לעבוד עם קשישים. המודל הוא שצריכה להיות הכשרה בסיסית. ניתן גם להכשיר אותם בארצות מוצאם כולל ללמד אותם לדבר עברית בסיסית. פניתי לחיילים משוחררים עשינו את זה עבודה מועדפת. אבל חיילים מעדיפים לתדלק ולא לטפל בקשישים.

“חשוב לציין”, הוסיפה הלל דיאמנט, “יש בעיה שהחברה שלנו מקדשת את הצעירים ולא מתייחסת לקשישים. כולנו נגיע הרי למצב הזה יום אחד. אנשים היו מסיימים את חייהם פעם בגיל 70, היום הם חיים בגיל 70 חיים מלאים וצעירים. תוחלת החיים עולה, בתוך 15 שנה, בגלל העלייה בתוחלת החיים יהיו יותר ממיליון קשישים וזה מצריך הכשרת עוד ועוד עובדים שיטפלו בהם”.

גלית מבורך, מנהלת השרות לאזרחים ותיקים במשרד הרווחה אמרה – “צריך לחשוב על פיילוט, משהו מדורג. זה לא בשלוף, צריך להבין יותר טוב את הצורך ואת המספרים. צריך לקחת את כל הנושא של טיפול בקשישים ולטפל בו באופן הוליסטי ולא רק הנושא שהובא כאן, גם הרפורמה של ליצמן . גם העניין של מטפלים סיעודיים בקהילה. אנשים שמגיעים לטפל בקשיש שתהיה דרך לוודא שהם מטפלים כמו שצריך בבתי המטופלים”.

ח”כ ביטן פנה לנציג האוצר ושאל: “למה אתם מאשרים עובדים זרים בחקלאות ולקשישים אתם לא מאשרים?” נציג האוצר השיב שהוא עוסק בתחום הבריאות ולא בחקלאות אבל בגדול – “זה יגרום לאבטלה”.

עו”ד שושנה שוורץ ממשרד הפנים גם היא חוששת: “אנחנו חוששים מהעניין של הבאת עובדים זרים באופן זמני, כי ידוע שאחרי 5 שנים נקבל בקשות להשאיר אותם,  כי הם כאלה עובדים טובים. וחוץ מזה אנחנו חוששים מהעניין של מגוריהם של הקשישים.. שזה לא ייפול על המדינה”.

ח”כ ביטן סיכם את הדיון בהחלטה לאפשר ליוזמי הדיון למצוא פתרון לנושא ובתוך חודש ימים להציג אותו לוועדה:

“אנחנו מתרשמים מכך שיש בעיה, לא מקבלים את עמדת האוצר. אני מבקש מרועי (ח”כ פולקמן, מיוזמי הדיון) שבתוך חודש ימים, תרכז את הנושא הזה, ובתוך חודש ימים תמצאו פתרון לנושא הזה. אם צריך הכשרה ולינה ובד בבד תמריצים לישראלים וכו’ אבל בעוד חודש תביאו את העניין הזה אלינו אנחנו נקיים דיון דחוף בפגרה ואם צריך החלטת ממשלה אז החלטת ממשלה. אולי נלך בהתחלה על פיילוט של 500-600 עובדים וכו אנחנו לא רוצים מציאת בעיה ביצירת בעיהשבית האבות ייספק להם מגורים”.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top