“שרת הבריאות מזלזלת בכנסת”

בכנסת כועסים על גרמן על שבחרה יבואן לקנאביס בלי לעבור דרך חקיקה. יו”ר וועדת הבריאות, חיים כץ אמר  ש “שרת הבריאות מזלזלת בכנסת ומפחדת מחברות התרופות”, ח”כ משה פייגלין שהעלה את הנושא, טוען שמבדיקה שערך מתברר שחברת ‘שראל’, לכאורה נגועה בניגודי עניינים; גרמן: “האשמות מנותקות מהמציאות”

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום (ד’) דיון סוער בסוגיית הסדרת הקנאביס הרפואי בישראל. וועדת ההיגוי הממשלתית לנושא השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים קבעה שחברת ‘שראל’ תהיה הייבואנית הבלעדית של הקנאביס בישראל, תרכוש ותפיץ באופן בלעדי את הצמח הנחשק.

יו”ר הוועדה ח”כ חיים כץ, כעס על שיטת העבודה של גרמן, שבה היא מעדיפה לעבוד לבד, במקום לעשות דברים בצורה מסודרת בחקיקה בכנסת ואמר ש”שרת הבריאות מזלזלת בכנסת”.

"גרמן מזלזלת בכנסת" ח"כ כץ (צילום: יח"צ)
“גרמן מזלזלת בכנסת” ח”כ כץ (צילום: יח”צ)

גם את ח”כ משה פייגלין (ליכוד ביתנו) זה הטריד, והוא ערך בימים האחרונים בדיקה מקיפה על חברת ‘שראל’ בעקבותיה פרסם הודעה לעיתונות שהתנהלות החברה מעלה חשד לפלילים לכאורה.

“דיברתי עם גורמים רבים במערכת הבריאות, עם ספקים ואנשי רכש בבתי חולים ממשלתיים, על ההתנהלות של חברת שראל. התמונה שעלתה מדבריהם מעלה חשד לפלילים”, מסר ח”כ פייגלין לוועדת הבריאות של הכנסת.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר, הציג ח”כ פייגלין מצגת שכותרתה: “הקשר הפסול בין משרד הבריאות לחברת שראל”  ובה נתונים קשים על החברה, שקיבלה  לפני כשבועיים פטור נוסף ממכרז בהיקף של 1.8 מיליארד שקלים. בין השאר הוא הציג נתונים מד”וח שנערך בכנסת נכתב כי המחירים שגובה החברה גבוהים בשיעור ניכר ממחירים שגובות חברות מתחרות, ולכן בתי החולים הגדולים מעדיפים שלא להשתמש בשירותיה. הוא טען עוד כי גם בתי החולים שאינם מעוניים להשתמש בשירותי ‘שראל’, נאלצים לשלם לה עמלה.

כך, למשל,  על פי בדיקת ח”כ פייגלין, בדצמבר 2012 בית החולים שיבא קנה מוניטורים לפגים בהיקף של מיליון דולר דרך ספק חיצוני, אך נאלץ לבצע את העסקה דרך ‘שראל’ ולשלם לה עמלה  של 50 אלף דולר.

ח”כ פייגלין התייחס גם למעמדה המשפטי הבעייתי  של החברה, שהוקמה בהחלטת הממשלה ונמצאת בבעלות עמותה שהקימו בתי החולים הציבוריים. “שראל היא גוף פרטי שמקבל פטור ממכרז כאילו הוא גוף ציבורי, כי הוא הוקם על ידי משרד הבריאות, אבל הוא אינו מפוקח כי הוא גוף פרטי. כל המצב הזה נועד לבלבל. זה גוף בלתי חוקי בעליל. אין בספר החוקים התייחסות לדבר שכזה”.

הוא הציג את רשימת הדירקטורים בחברה, שחלקם חברים בדירקטוריונים של חברות הפועלות בתחומי הבריאות, דבר המעמיד אותם בניגוד עניינים, כדבריו.

באותו דיון הגיב מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו לח”כ פייגלין ואמר ש”לעשות מצגת שכזו ולייחס לי חשדות שכאלה, זה מיותר. גם אני רץ למרחקים ארוכים. זו לא הדרך. לא להוציא פייסבוקר יום לפני ולכתוב דברים, אלא לשאול אותי. אני בשבוע שעבר הייתי בכנס גדול בבאר שבע שמחכים לי, סיום אירוע הפוליו. ביקשתי לשקול לדחות. אפשר היה ליום למחרת. לראשונה אני יודע וקרואה שבוצעה הארכה למכרז, לא ידעתי זאת. אתה מוזמן לפנות למבקר המדינה שיבדוק אותי, אני דובר אמת. המדיניות הכוללת שלנו במערכת הבריאות לרכש תרופות ואמצעי מכשור רפואי היא לייצר יתרון לגודל, לייצר תהליך רכש שמחזק את הרוכשים. אנחנו רוצים במערכת הבריאות הציבורית להקטין עלויות, שתצליח לעמוד בפני עצמה. אם לא היה הגוף הזה, היו אומרים שהמדינה יוצרת בזבזנות”.

untitled (13)
“האשמות מנותקות מהמציאות”. שרת הבריאות יעל גרמן (צילום: יח”צ)

בדיון שהתקיים היום בוועדה הציג מנכ”ל ‘שראל’, אבי בוסקילה, מצגת בתגובה לזו של ח”כ פייגלין ואמר שחברת ‘שראל’ איננה חברה פרטית, להיפך, היא כל כך ציבורית עד שהכפיפה עצמה לביקורת של מבקר המדינה. בוסקילה הוסיף ש'”שראל’ אינה בעלת מונופול, היא פשוט גרמה להורדה משמעותית של המחירים בשוק, למעשה, היא שוברת מונופול ולכן יש לה אוייבים”.

הוועדה, כאמור, שבה לדון בנושא היום ויו”ר הוועדה ח”כ חיים כץ הביע תרעומת על התנהלות משרד הבריאות והיושבת בראשו, השרה יעל גרמן, בעת קבלת ההחלטה לתת ל’שראל’ להיות יבואנית בלעדית של קנאביס.

כץ אמר ש “שרת הבריאות גרמן מזלזלת בכנסת, והיא דילגה עליה ועל חקיקה שהגשנו בתחום הסדרת השימוש בקנאביס. נדמה לה שהיא יכולה להנחית עלינו ולעשות כרצונה”.

גם יוסי שגב, מנהל מרכז חלוקה בבית החולים אברבנאל הביע פליאה על ההחלטה ואמר “איך אחרי כל כך הרבה שנים של חלוקה ולמידה, בא משרד הבריאות ומחליט להעביר את כל הפרויקט ל’שראל’ ומתעלם מכל מה שהיה עד היום? יש פה העדפה ברורה ללא מכרז של חברה פרטית אחת על פני חברה פרטית אחרת” .

ח”כ תמר זנדברג (מרצ) התייחסה לחשש של משרד הבריאות והמשטרה מפני “זליגה של חומרים” לשוק השחור, שלא למטרות רפואיות ואמרה שהחוות לגידול הקנאביס “מוגנות כמו כלא אלקטרז, על איזו זליגה אתם מדברים? לא נתקלתי בנתונים על כתבי אישום שהוגשו בנושא. במקום ללכת בדרך המלך ולהקנות ידע והשכלה לרופאים בתחום הקנאביס, משרד הבריאות מתייחס לנושא כאל תפוח אדמה לוהט”.

"חשש לניגוד עניינים בחברה שנבחרה לספק קנאביס לישראלים" ח"כ פייגלין (צילום: יח"צ)
“חשש לניגוד עניינים בחברה שנבחרה לספק קנאביס לישראלים” ח”כ פייגלין (יח”צ)

יו”ר הוועדה כץ תמך בעמדתה ואמר  “אם הייתה זליגה, היו כבר מזמן סוגרים את אותה חברה ומגישים כתבי אישום. החשש האמיתי של השרה הוא מפני חברות התרופות”.

מלשכת השרה גרמן, נמסר: “אין טעם אפילו להגיב להאשמות כל כך מנותקות מהמציאות, שרת הבריאות, יחד עם המשרד פועלים לקידום בריאות אזרחי המדינה ויתכבדו נא כל חברי הכנסת הלוחמים למען הקנאביס הרפואי לקדם הצעת חוק בכנסת ולא לעשות סיבוב על גב הרופאים”

Share This:

כתיבת תגובה

Top