ארגון הבריאות העולמי: נזקי הסביבה הורגים 12.6 מיליון בשנה

מחקר של ארגון הבריאות העולמי (WHO) קובע שגורמים סביבתיים הקשורים בנזקים שהאנושות גורמת, אחראיים לאחד מכל ארבעה מקרי מוות מיותרים. אי-איכות הסביבה תורם ליותר מ -100 מחלות,  זיהום האוויר אחראי לרבע ממקרי השבץ בעולם ול -19% ממקרי הסרטן.

לא מנת חלקם של משוגעים חובבי תאוריות קונספירציה, העובדות מדברות על מיליוני מקרי מוות בשנה, זיהום האויר (shutterstock)
לא מנת חלקם של משוגעים חובבי תאוריות קונספירציה, העובדות מדברות על מיליוני מקרי מוות בשנה, זיהום האויר (shutterstock)

אם עדיין נדמה לכם שנושאים סביבתיים הם עניינים לא חשובים ששמורים לטיפולם המסור של “גיקים” מארגונים ללא מטרות רווח ועם יותר מידי זמן חופשי, אולי הגיע הזמן לארגן מחדש את סדר העדיפויות שלכם. זה קשור אליכם, זה קשור לכולם.

כמעט אחד מכל ארבעה מקרי מוות בעולם נקשר בסביבה מזוהמת וניתן היה למנוע אותם, כך קובע מחקר חדש של ה – WHO ארגון הבריאות העולמי, למעשה מדובר במחקר הגדול ביותר שמוכיח שנזקי הסביבה הורגים מאז שנת 2006.

המחקר מצביע כעת על כך שסיכונים סביבתיים “תורמים” ליותר מ -100 פציעות ומחלות מהמסוכנות ביותר בעולם, והורג 12.6 מיליון בני אדם בשנה – כמעט אחד מכל ארבעה או 23% מכלל מקרי המוות.

מתוכם, שני שלישים או 8.2 מליון ממקרי המוות ממחלות לא מידבקות בשנה, כגון שבץ, סרטן ומחלות לב, נקשרים כעת בסיכונים הסביבתיים והמחקר מגלה גם שחלה עלייה ניכרת באותם מקרי מוות בעשור האחרון.

אז אנחנו יודעים לחסן את הילדים שלנו ולבודד חולים שאנחנו רק חושדים שיש להם מחלה מידבקת, אבל בעוד מספר מקרי המוות ממחלות זיהומיות, כמו שלשול ומלריה ירד מאז 2006, מספר מקרי המוות ממחלות המושפעות מזיהום האוויר בתוך הבתים ומחוץ להם, וכן משינויי האקלים וחשיפה לכימיקלים סינתטיים –  גדל, נכתב בדו”ח של ארגון הבריאות העולמי.

כל הטוב במקום אחד. מי שגר בסביבה מזוהמת חשוף למחלות ולמוות בטרם עת (shutterstock)
מי שגר בסביבה מזוהמת חשוף למחלות ולמוות בטרם עת (shutterstock)

שני “רוצחי הסביבה” (גורמי מוות המשוייכים על ידי ארגון הבריאות העולמי לנזקי הסביבה) הגלובליים הגדולים ביותר הם שבץ (עם 2.5 מיליון מקרי מוות בשנה), מחלות לב (עם 2.3 מיליון מקרי מוות בשנה שנה) ופציעות לא מכוונות כגון תאונות דרכים (ההורגות 1.7 מיליון בני אדם בשנה).

תחלואת סרטן המקושרת לסביבה הורגת -1.7 מיליון בני אדם בשנה, מחלות בדרכי הנשימה – 1.4 מיליון ומחלות מעי ומערכת העיכול – 846,000.

“סביבה בריאה היא היסוד לאוכלוסיה בריאה”, אומרת מרגרט צ’אן, מנכ”לית ארגון הבריאות העולמי. “אם מדינות לא ינקטו בפעולות כדי להפוך סביבות שבהן אנשים חיים ועובדים לבריאות יותר, אנשים ימשיכו להיות חולים ולמות צעירים מדי”.

 

קיראו גם:

וועדת הפנים אישרה: תוחזר הפלרת המים

נוסף על כל הצרות: זיהום האוויר גם משמין

מומחה ריאות מרגיע: “אין הרבה מקרים של חשיפות מאסיביות לברום”

“אזורים חמים” של תחלואת יתר בתוך חיפה

הזיהום בחיפה: ליצמן נפגש עם גבאי – “נסגור מפעלים”

קרינה בביה”ס: “משרד הבריאות מטעה הציבור”

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top