וועדת הפנים אישרה: תוחזר הפלרת המים

לבקשת שר הבריאות יעקב ליצמן, דנה היום (ד) וועדת הפנים של הכנסת בהחלטתו להחזיר את הפלואור למי השתיה בישראל, לאחר שהשרה הקודמת, גרמן, החליטה להפסיק את ההפלרה. בדיון הוצגו עמדותיהם של אזרחים ונציגי ארגונים נגד ההפלרה “מדובר בכפיית טיפול על האוכלוסייה” ומנגד, רופאים ואנשי מקצוע שקבעו שמדובר “בדרך הקלה והיעילה ביותר למנוע עששת בקרב ילדים”. אחרי דיון סוער הצביעו הח”כים בעד ההפלרה.

הפלרת המים "הדרך היעילה והזולה למניעת עששת בילדים"? או "הכנסת רעלים בכפייה למי השתייה"? (shutterstock)
הפלרת המים “הדרך היעילה והזולה למניעת עששת בילדים”? או “הכנסת רעלים בכפייה למי השתייה”? (shutterstock)

וועדת הפנים של הכנסת סיימה היום (ד) דיון סוער שבסופו אישרה ברוב של 11 חכ”ים מול 3 את החזרת הפלואור למי השתיה בישראל.

מנתגדי ההפלרה הציגו טענות לא פחות ממפחידות לגבי הפלרת המים.

“המים הם לא הפלטפורמה להסעת תרופות. חומצה פלורציסטית היא פסולת של ייצור ואין שום סיבה להוסיף אותה למים, בצורה מעובדת, או לא”.

“ישבה וועדה בהנחיית משרד הבריאות, וועדת אבנר עדין, ועסקה בנושא של פלואור במים והחליטה חד משמעית שאין הפלרה. יש גם את הנושא של יעילות ההפלרה. נדמה לי שהוכח שאין יעילות חד משמעית בנושא ההפלרה. בדומה למגנזיום, כשממליצים מאוד להוסיף מגנזיום לשתייה, אני באופן אישי  מעדיף שאנשים יקבלו מגנזיום באמצעות כדורים”.

מיכל רוזן מארגון “איזון חוזר” להפצת ההשכלה הבריאותית בישראל אמרה: “הנושא הוא נושא בעל חשיבות לאומית שנוגע למיליוני אנשים. בואו נסתכל מהי ההפלרה באמת, הכנסה של רעלים למים. יש לי פה דיאליזה שאומרת שמכניסים לנו חומרים רעילים למים. אולי הרמה שבה מכניסים לנו את זה למים ידועה, אבל הרמה שבה כל אחד מאיתנו מקבל את הקוקטיילים האלה לגוף – לא ידועה. אלה חומרים שנמצאים בפקודת הסמים המסוכנים, צריך לטמון אותם באדמה, כל מי שעובר על החוק של הטמנת החומרים האלה עובר על חוק החומרים המסוכנים ואתם רוצים לתת את זה במי השתייה?”

רוזן הוסיפה ואמרה: “האבסורד הוא שמנסים לקשור בין החומרים האלה לבין טיפול בבעיית העששת, הלמ”ס מצאה שחלה עלייה ברמות העששת דווקא במקומות בהם הוסיפו את החומרים האלה למים. בשנים שבהן ההפלרה לא נכפתה על הציבור חלה ירידה בעששת. ב2014 רק 37% אחוזים מהילדים חופשיים מעששת. אתם מבינים מה המשמעות של הנושא?

בהולנד ההפלרה הוצאה אל מחוץ לחוק, בדנמרק גרמניה בריטניה 60% חופשיים מעששת בעוד שאצלנו מפלירים ורק 37% חופשיים מעששת. ההפרלה היא הרעלה המונית ולא מרפאת את הילדים, אתם מרעילים את עצמכם ואת כל הציבור, אנחנו אזרחים עם משפחות ואחנו מודאגים”.

ד”ר דניאל מישורי מבית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב אמר: “אין לי שום חשדות לגבי אנשי משרד הבריאות, אבל אני אגיד כך – אני קצת מזועזע כאשר מחלוקת מדעית מוכחשת, זה חוסר יושר אינטלקטואלי. אנחנו רוצים לעשות את הטוב לבריאות ולחקלאות ולמים ולקרקע. עכשיו יש נתונים לגבי הבריאות לגבי המים והקרקע, אין כמעט נתונים. קומץ המחקרים שהיו גילו ממצאים מדאיגים, הם גילו שזהמשאיר חומרים פעילים בשורשים ובעלים של עגבניות”.

“זאת כפיית טיפול בניגוד לאתיקה הרפואית. ובאתיקה הרפואית אמור להיות קודם כל אל תגרום לנזק ובטיעונים שיש כאן זה עלול לגרום לנזק”.

גרמן: “זאת כפייה, נגד פוליו לא העזנו לחסן בכפייה”

"כשהייתי שרת בריאות לא העלנו בדעתנו לכפות חיסון נגד פוליו, אז למה כופים את ההפלרה?" (יח"צ)
“כשהייתי שרת בריאות לא העלנו בדעתנו לכפות חיסון נגד פוליו, אז למה כופים את ההפלרה?” (יח”צ)

שרת הבריאות לשעבר, ח”כ יעל גרמן (יש עתיד) ישבה בוועדה טעונה מאוד. אנשי משרד הבריאות טענו כנגדה שהיא קיבלה את ההחלטה על הפסקת ההפלרה בניגוד לעמדת אנשי המקצוע. ” לא אני החלטתי לבטל את הפלרת המים, וועדה מקצועית החליטה” אמרה גרמן והוסיפה, “אין עוד מדינה שמחייבת הפלרת המים למעט ארצות הברית. למה? אנחנו רוצים במדינת ישראל רוצים לחייב את התושבים להכניס פלואור למים, אני רק רוצה להגיד שזה לא יכול להיות שהמדינה תכריח את התושבים לקבל חומר שיש עליו ויכוח. בוודאי שיש אוכלוסיות שנפגעות ויש דרכים לטפל בהן, יש על כך ויכוח, האם כשנגלה שיש אוכלוסייה שחסר לה ויטמיןם C נכריח את כולם לקחת ויטמין C? אני הייתי שרת הבריאות כשהיה איום של מגיפת הפוליו, לרגע לא חשבנו להכריח את הציבור להתחסן. ותאמינו לי שמדובר במחלה גרועה מעששת”.

את דבריה סיימה גרמן במכה מתחת לחגורה של מי שהיה כפוף לה במשרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור והאשימה אותו בשקרים “צר לי איתמר שאני אומרת לך את זה. אבל אמרת דברים לא נכונים. אני חושבת שצריך לדחות את כל הדיון כדי שכולם יוכלו לראות את המחקרים שמדברים עליהם, שלא תומכים בהפלרה”.

פרופ’ גרוטו השיב – “את מאשימה אותי בשקר? המחקרים האלה הם טעות סופר, אנחנו מחזיקים בנתוני אמת. ערים שבהן הפלירו את המים לעומת ערים שבהן לא הפלירו – רואים בבירור שהעששת נמנעה שם בהרבה”.

רופאים: “אנחנו בעד ההפלרה, כל הנתונים מצביעים על הטבה בבריאות הציבור”

נציג איגוד רופאי בריאות הציבור אמר בדיון: “אנחנו רופאים הומניים כלליים שמתמחים בבריאות הציבור זאת גם עמדת ההסתדרות הרפואית, גם ראש שרותי בריאות הציבור הוא מומחה כזה. איגוד רופאי בריאות הציבור תומך  בהפלרה של המים במינונים שאנחנו מדברים עליהם, אין גוף אחד בתחום בריאות הציבור שלא שקל את כל הנזקים ולא המליץ על הפלרה. הבעיה היא שבמישור האתי, יש פה דברים לא נכונים. התייחסו להפלרה כאל תרופה וזה לא נכון. אין היו מים טבעיים, אנחנו מכניסים הרבה דברים למים כדי להגן על בריאות הציבור, דברים כמו כלור למשל. אין היום מים טבעיים. הפלואור זאת לא תרופה זה חומר שנכנס למים כדי להגן על בריאות הציבור. כל הגופים שעוסקים בבריאות הציבור  כל ההמלצות אומרות שמבחינה אתית לבוא ולשים חומר שהוא גם יעיל וגם זול וגם מצמצם פערים – זה מומלץ. תשאלו את הציבור את כל האוכלוסיות המוחלשות שאנחנו מדברים איתן – כולם רוצים את הפלואור במים”.

פרופ’ אלי סומך מאיגוד רופאי הילדים בישראל אמר: “רופאי הילדים מאמינים בהפלרה, אנחנו חסידים גדולים של עידוד ההתחסנות ואנחנו רואים את התוצאות של העששת יום יום במרפאות. אנחנו לא יכולים להשלים עם האבסורד שנעשה פה, בניסיון למנוע את האמצעי הבדוק והטוב ביותר למניעת עששת. עששת היא מחלה, היא לא גורמת רק לכאבים, כל שנה מתאשפזים 500 ילדים בגלל סיבוכי עששת. אנחנו רואים את הפערים האלה בעיקר כשיש הפלרה, זה מצטמצם.

פרופ’ סומך הוסיף ש”בישראל מרבית התושבים מקבלים מים מותפלים, אין בהם בכלל פלואוריד. אני חושב שההחלטה צריכה להיות על פי הספרות המקצועית וזה מה שמנחה אותנו וזה שמה שמביא אותנו לתמוך בהפלרה”.

קיראו גם:

קרינה בביה”ס: “משרד הבריאות מטעה הציבור”

ארגון הבריאות העולמי: כימיקל המצוי במוצצים “עלול לסרטן”

משרד הבריאות לרופאים: הזהירו חולי אפילפסיה מטאבלטים

מומחה ריאות מרגיע: “אין הרבה מקרים של חשיפות מאסיביות לברום”

האזינו: כך מוכרים לכם ביטוחי בריאות?

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top