“רוצה שישראלים ישנו אורח חיים”

בשקט בשקט, מתחת לאף שלנו, הפך גיא גיאור ממסעדן ופליט ריאליטי (חתיך לכל הדעות), לשחקן משמעותי בבריאות הציבור בישראל, כאחד מייסדי עמותת “מהיום” לקידום אורח בריא. איך זה קרה?

בראיון מיוחד לרגל הצטרפותו לצוות כותבי הטורים של ‘סמאללה’ גיאור חושף צד שלא הכרתם.

את גיא גיאור אני תופסת במקום הכי רחוק מהדימוי התקשורתי שלו, הקומה ה-17 במגדלי עזריאלי, כותב מכתב נוקב על מגפת הסכרת ללא פחות מאשר שרת הבריאות יעל גרמן, תוך כדי הצצה בלו״ז כדי לבדוק מתי יש לו זמן לאכול. אין לו.  אבל זה לא מונע ממנו לדבר על הדבר החשוב באמת, בריאות.

בא לשנות, גיאור (צילום: יח"צ)
בא לשנות, גיאור (צילום: יח”צ)

עם כל הכבוד למדורי הרכילות, גיאור מצטרף לצוות כותבי הטורים של ‘סמאללה’ והגיע הזמן שיספק תשובות רציניות.

מה לך ולבריאות הציבור?

אחרי ‘הישרדות’ פנה אלי עובד יחזקאל, אחרי שסיים את תפקידו כמזכיר הממשלה, הוא רצה לעסוק בבריאות ושמע דברים שאמרתי בתכנית על בריאות.  התחלנו לדבר על מה אפשר לעשות כדי להילחם במגפת הסכרת. אמא של עובד היא סכרתית ופרופ’ רז הציל את אותה ממוות וודאי, אני מהצד שלי, סבא שלי נפטר מסכרת וזה נגע לשנינו והכל התחיל מחלום משותף על שינוי.

העסקים מצליחים, למה להכניס ראש בריא למיטה חולה?

זה הגיע מהנטורופתיה. במקור אני מגיע מהרקע של מסעדנות, זה מה שעשיתי מהרגע שיצאתי מהצבא, במקביל לזה גם התחלתי לימודים.

זה היה אמור להיות בהתחלה ממשל ומנהל עסקים ואחר כך, זה היה אמור להיות וטרינריה אבל בסופו של דבר זה הגיע לנטורופתיה כי אני היפראקטיבי, קשה לי לעשות דברים שלא מעניינים אותי, אני חייב לעשות דברים שאני אוהב.

הייתי מסיים ללמוד בסביבות חמש- שבע בערב, הולך לעבודה בעשר ומסיים את העבודה בסביבות שלוש ארבע, תמיד הייתי הולך לישון אחרי הזריחה.

רגע, כשאתה מדבר איתי על 10-3 אתה מתכוון ללילה?

לילה, לילה. תמיד אמרתי, אין לי בעיה לעבוד קשה בשביל להתפתח ולהרגיש שאני עושה מספיק בשביל לייצר לעצמי את הסביבה שטוב לי איתה ונוח לי איתה ולייצר לעצמי את איכות החיים הזאת, אבל מצד שני, היה לי חשוב מאוד ללמוד משהו שאני אוהב כי ידעתי שאחרת זה לא יימשך.

אז לא באמת עניין אותך ללמוד מנהל עסקים?

מנהל עסקים זה תחום כללי, רציתי משהו יותר פרקטי. תחום המסעדנות והברים הוא תחום שמתמצה בעיקר בפרטים הקטנים, אם אתה לא נמצא בפרטים הקטנים אתה כנראה הולך להפסיד בגדול. ומשם  מגיעה הפרקטיקה האמיתית והניסיון האמיתי לנהל. היה לי ברור שאני לא חייב ללמוד משהו שאני הולך לעסוק בו, אבל זה כן חייב להיות משהו שיתרום לי.

וככה, אחרי טיול בהודו,  זה הפך להיות מממשל ומנהל עסקים למשהו שקשור לבריאות והגעתי לנטורופתיה דרך רופא מומחה ברפואה סינית מאוד בכיר, בעקבות שיחה איתו, הלכתי ליום מיון ונרשמתי ללימודים.

הנטורופתיה, תמיד היה בה משהו שיש בו הרבה מאוד היגיון מבחינתי, הרפואה המערבית, שגם היא תמיד עניינה אותי, מטפלת בעיקר בחולי.

הנטורופתיה מדברת על מה שאתה עושה בתקופה שאתה בריא.

זה גם איך לטפל במחלות אבל גם איך לשמור על אורח חיים בריא,  לומדים על תזונה על צמחי מרפא, לומדים על סטרס, לומדים על טכניקות הרגעה, הרבה מאוד דברים שברפואה המערבית איבדו מהמשמעות שלהם, איבדו כיוון לחלוטין.

אני זוכר שדיברתי אז עם אבא שלי, שבהתחלה נגנב שאני עוזב את מנהל העסקים לטובת הנטורופתיה, ואמרתי לו שלדעתי דווקא השיח הולך יותר ויותר לשם.

אין תרופה לאורח חיים

את ההגשמה הזאת באמת מצאתי לפני ארבע שנים כשפגשתי את עובד יחזקאל ואת איתמר רז, היום אני בעצם עובד עם עובד במשרד שהוא הקים אותו שנקרא ת.א.ר.א, זה משרד לייעוץ אסטרטגי לניהול  פרוייקטים וייעוץ רגולציה לעסקים, ומי שהגה את החזון של הפורום לאורח חיים בריא זה פרופ’ איתמר רז יו”ר המועצה הלאומית לסכרת ומנהל המחלקה לסכרת בבית החולים הדסה עין-כרם, אחד הרופאים המוערכים בעולם בתחום הזה.

מה ששבה אותי כנטורופת, שניסה הרבה פעמים להסביר לרופאים את החשיבות של אורח החיים, היה פתאום לפגוש רופא בכיר, פרופסור מוערך שבא ואומר “חבר’ה, המחלות שקוטלות הכי הרבה אנשים בעולם המערבי -סרטן, סכרת, מחלות לב וכלי דם -הן כולן תוצאות של אורח חיים”

ואין תרופה לאורח חיים. זה שדה התנהגותי תרבותי חינוכי וככה צריך להתייחס אליו.

ומשם ייסדנו את הפורום לאורח חיים בריא, שהיה גוף קטן בהתחלה.

עשינו הרבה מאוד שיעורי בית, בכלל, עובד הוא איש של פרקטיקות ומתודות ועשינו הרבה מאוד מחקרים כדי לבדוק למה כל התכניות הלאומיות לבריאות בעולם כושלות, כשהן מנסות לטפל בהשמנה ובסכרת. למדנו מודל פיני אחד שהיה מאוד מוצלח, רק שפינלנד ממוקמת בראש המדינות הבריאות בעולם כך שקשה מאוד לצפות שישראל תגיע לשם מיד.

וככה תווינו את התכנית של הפורום שעובדת תחת הרשויות המוניציפליות בישראל ובשיתוף איתן. הרשויות הללו מעורבות בכל תחומי החיים של הציבור מטיפות החלב, גני הילדים, בתי הספר, הצבא, מתנסים, מרכזים קהילתיים, בתי אבות, כל המקומות האלה, אנחנו עובדים עם אותם המסרים בתכנית שנקראת חמשת הדגלים. אנחנו מציבים יעדים ברי השגה לאותה השנה.

אשדוד, שיש לה ראש עיר שהוא רופא, הייתה עיר הפיילוט שלנו. ד”ר לסרי הוא אדם מדהים, היכולת שלו לשים מטרה וללכת להשיג אותה היא מדהימה, ועשינו שם מהפכה.

בקרוב ייערך הכינוס הרביעי של עמותת “מהיום” לקידום אורח חיים בריא בישראל.

מה אתם בעצם רוצים לעשות? מהפכה בבריאות?

המטרה שלנו היא להכין תכנית לאומית, להביא את כל הנתונים שצריך ולעשות את כל המחקרים והמבחנים שצריך ולהגיש את זה למדינה, כדי שתשתמש בזה כדי לשנות את המצב. אנחנו חושבים שמעבר לאחריות שיש לאנשים על הבריאות של עצמם, המדינה צריכה לספק להם את התשתיות והתנאים לעשות את זה.

יש הרבה ערים עם בעיות תקציביות, ושם המדינה צריכה להתערב כדי לאפשר לתושבים לקבל החלטה ולחיות חיים בריאים. כשאין מגרשים פנויים אתה לא עושה ספורט, כשאין טיילת יפה אתה לא רץ בים, המטרה שלנו היא לשנות את זה.

Share This:

2 thoughts on ““רוצה שישראלים ישנו אורח חיים”

כתיבת תגובה

Top