מחקר: קעקועים מרובים משפרים את מערכת החיסון

מחקר שנערך באוניברסיטת אלבמה בארצות הברית מצא שכאשר עושים קעקוע אחד זה מחליש את הגוף, אבל אם ממשיכים ועושים הרבה קעקועים – זה מחזק את המערכת החיסונית “הדיו הופך ממזיק למעין ‘חדר כושר’ למערכת החיסון” אומר אחד החוקרים

"קעקועים הם כמו חדר כושר למערכת החיסון" (shutterstock)
“קעקועים הם כמו חדר כושר למערכת החיסון” (shutterstock)

בדור הזה לפעמים נדמה שכל אדם שני שהולך ברחוב מקועקע, גם אם לא רואים את הקעקוע, הוא קיים, זאת כבר הנורמה. מכוני הקעקועים הם לא מוסד רפואי רישמי ולכן אין מעקב ורישום סטטיסטי של כמות המקועקעים בישראל, אבל לפי  אנשים ישראל – המדריך לחברה הישראלית (של מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית), כ-75% מהמקועקעים בישראל הם בני 17-27, שיעור הנשים והגברים בקטגוריה זו כמעט זהה וכ-15% מהמקועקעים הם בני 27-40.

מחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי American Journal of Human Biology. מגלה כי אנשים אלה עשויים להיות בריאים יותר. כן, מה שקראתם.

חוקרים מאוניברסיטת אלבמה הראו שבעוד שקעקוע אחד יכול להחליש את הגוף לזמן קצר אחרי החדרת הדיו לעור, ככל שמוסיפים עוד ועוד קעקועים זה דווקא מחזק את המערכת החיסונית.

המדען הראשי של המחקר הזה, כריסטופר לין, ציין כי הדרך בה הגוף הגיב קעקוע זהה לאופן שבו הגוף מגיב לפעילות גופנית בפעם הראשונה.
“אחרי תגובת הסטרס (לחץ) מהזרקת הדיו, הגוף חוזר לאיזון”, אמר לין “עם זאת, אם ממשיכים לגרום לגוף לסטרס באותו האופן, באמצעות עוד ועוד קעקועים, הגוף מסתגל והופך פחות רגיש למצבים מן הסוג הזה”.
החוקרים נטלו דגימות רוק מאנשים שהגיעו למכוני קעקועים, גברים ונשים, אף על פי שהיו יותר נשים שהסכימו להשתתף במחקר, כך שהתוצאות שלו עשויות להיות יותר רלוונטיות עבור נשים.

עשיתם יותר מקעקוע אחד? ספר להם במה הם זוכים

ההטבות כוללות מערכת חיסונית חזקה יותר, כמו גם עמידות גבוהה יותר בפני זיהום, עלייה ברמות הנוגדנים עם כל קעקוע לאחר הראשון. לין הוסיף כי הנתונים שנאספו יכולים להיות תוצאה של שני גורמים:
“ראשית, מי שעושה קעקוע בפעם הראשונה, מגיע לסיטואציה נרגש ומודאג יותר, מטבע הדברים, והדבר עשוי להיות בעל השפעה על הדיכוי החיסוני שלו” אמר לין.
“הסבר נוסף הוא כי אנשים עם ‘ניסיון קעקועי’ גבוה עשויים להיות בעלי דיכוי חיסוני מופחת לאחר קעקוע, בדומה לספורטאי צמרת שרגילים “להלחיץ את הגוף שלהם” בפעילות גופנית מאומצת על בסיס קבוע ולאורך זמן”.

אבל אם אתם חושבים על דרכים לחיזוק המערכת החיסונית, אולי עדיף שתניחו לקעקועים ותתמקדו יותר בתזונה. לחצו כאן לכמה כתבות שיכולות להועיל לכם מאוד

קיראו גם:

נא להירגע, שפעת חזירים היא שפעת ויש חיסון

החיסון לשפעת לא עובד? זה כנראה בגלל הסטטינים

מדענים: נמצא חיסון מפני אלרגיה לאגוזים ובוטנים

תחנות טיפת חלב: קומדיה של טעויות או הרס שיטתי?

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top