לחצן מצוקה: “למה נשים בגיל 74 צריכות לשלם עבור ממוגרפיה?”

נטע פילוסוף עמדה בתור בקופת החולים ‘מכבי’ כשראתה איך אישה בת 74 מתבשרת שמעכשיו היא צריכה לשלם עבור בדיקת הסקר מצילת החיים לגילוי מוקדם של סרטן השד. “איך נשים שמתקיימות מקיצבת זיקנה יכולות לשלם 139 שקל עבור בדיקה שאני מקבלת בחינם?” שאלה את ‘סמאללה’. מכבי: “אלה הנחיות משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי”.

"בעייני זאת זילות בחיים של אנשים מבוגרים" (shutterstock)
“בעייני זאת זילות בחיים של אנשים מבוגרים” (shutterstock)

כשהקמנו את ‘סמאללה‘ חשבנו לעצמנו בדיוק על מקרים מהסוג הזה.

כל כך הרבה אנשים נמצאים באינטראקציה כזו או אחרת עם מערכת הבריאות וזה בכלל לא משנה בני כמה הם, מה המעמד הסוציו-אקונומי שלהם, מאיזו עדה הם או אם הם מצביעים כך או אחרת.

בתור כתבות בריאות אנחנו יודעות היטב מה קורה מאחורי הקלעים. אתם מגיעים לקופת החולים או לבית החולים ונתקלים בעוולה או בסיטואציה שנדמית לכם כעוולה ואין לכם את היכולת לא להתלונן, לא להתגונן ולא לברר אם אכן מדובר בעוולה. זה לא שאין באמת למי לפנות, יש נציבות תלונות הציבור, אבל למי יש כוח?

אנשים חולים או במצב שבו בן משפחה שלהם חולה הם אנשים מוחלשים וטרודים כל כך “אין לי כוח להילחם” הוא משפט שגור אצלם. והם יכולים להיות מאוד לוחמניים ושוחרי צדק בחיי היום יום שלהם, אבל כשחולים רוצים רק לקבל טיפול שירגיע וללכת הביתה לישון. לחצן המצוקה של סמאללה הוא בדיוק הכלי הנכון לטיפול במקרים מן הסוג הזה. מכיוון שבדרך כלל, כשלמישהו יש שאלה והמערכת הקורסת והשחוקה עסוקה בלכבות שריפות מכדי לענות לו – דווקא כלי תקשורת או עיתונאי יכול לסייע לו. עיתונאים בדרך כלל מקבלים את התשובות מהר יותר.

אז נטע פילוסוף שאלה אותנו – למה דווקא נשים בגיל 74 נדרשות לשלם עבור בדיקת המעקב ממוגרפיה, בעוד צעירות מהן מקבלות את הבדיקה בחינם?

בשיחה עם ‘סמאללה’ היא סיפרה – “אני הלכתי לבדיקת שד, כל חצי שנה אני הולכת לרופאת נשים לבדיקת שד. נכנסה אישה מבוגרת ועמדה ליד המזכירה וגם אני עמדתי ליד המזכירה כי התור שלי להיכנס כמעט הגיע והיא אמרה שם “אני ממש בשוק, אני לא ידעתי שכשאגיע לגיל 74 אני אצטרך לשלם על ממוגרפיה 139 שקלים”.

אז כולם התחילו לדבר על זה כל הנשים שישבו שם בהמתנה יחד עם המזכירה והיא אמרה שהיא עושה את הבדיקה הזאת כל שנתיים באופן שיגרתי ועכשיו כשהיא בת 74 פתאום ביקשו ממנה כסף.

מישהי אמרה לה ‘זה לא נורא, זה לא כל כך הרבה’ אבל היא ענתה “לכאורה זה לא הרבה, אבל כשאת מתפרנסת רק מקצבת זקנה, אז כל סכום הוא משמעותי בתקציב שלך”.

פילוסוף הוסיפה “אז שאלתי אותה אם היא ניסתה לברר, אולי זה לא נכון, אולי נותנים הנחה, אבל היא אמרה שהיא שאלה מישהו אבל אין לה כוח, היא כבר מבוגרת, אין לה כוח להתעסק עם זה.

אז צלצלתי ל’מכבי’ ושאלתי, הם אמרו שזה עולה כסף מגיל 74.

חברה שלי ב’כללית’ התקשרה ואמרו לה שבכלל זה לא עולה כסף וקיבלתי תשובה ממכבי שבהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, זאת ההשתתפות העצמית בבדיקה מגיל כזה. אז שאלתי אותה למה ב’כללית’ יכולים לספוג את זה. לא קיבלתי תשובה”.

התקשרנו ל’מכבי’ כדי לברר את הסוגייה וזוהי תגובתם:

מכבי פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות (לפיהן, בדיקת ממוגרפיה ניתנת אחת לשנתיים, בגילאי 50-74 מומלצת לנשים באוכלוסייה שאינן בסיכון מוגבר).

 גם ארגון הבריאות העולמי מגביל את גיל הסקירה באמצעות ממוגרפיה ומתייחס לסיכונים של אבחון יתר וטיפול יתר בקבוצת גיל 70-75 

חשוב להבהיר:

גם בקופת החולים ‘כללית’ המדיניות היא זהה לזו שב’מכבי’ ובירור קצר באתר של ה’כללית’ יכול להראות את זה בבירור, אבל גם אם לעיתים יש שרות מסויים שקופת חולים אחת נותנת והשנייה לא, צריך לבדוק.

ייתכן שמדובר בזכות מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי שיש לכבדה, אבל ייתכן מאוד גם שקופה אחת החליטה לתת את השירות הזה לפנים משורת הדין ללקוחות שלה וזה לא אומר שהקופה שאינה מספקת את השרות עוברת על החוק או על זכויות החולה, זה רק אומר שסדר העדיפויות שלה שונה.

אם גם לכם יש שאלה או תלונה על מערכת הבריאות – פנו אלינו ללחצן המצוקה של סמאללה

קיראו גם:

לחצן מצוקה: “איך אפשר להתעלם מבכי של תינוקת?”

בילינסון: ההורים לא רצו להיפרד מהתינוקת – האחות סירבה לטפל

בעקבות פניית סמאללה: מאוחדת תחזיר השרות לילדים נכים

רמב”ם למטופלת: “אישור לקנאביס? שלמי כסף”

קופ”ח למבוטח: “אנחנו התרשלנו – אתה תשלם”

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top