מחקר: אמהות משקרות לגבי העובדה שהן ישנות עם התינוק

מחקר בריטי חדש מגלה שכמעט מחצית מהאמהות שנוהגות לישון עם התינוק שלהן משקרות לגבי העובדה הזאת מחשש שמא ישפטו אותן, בגלל החשש מפני מוות בעריסה

לישון עם התינוק, הרגל שנאסר בכל העולם בגלל החשש ממוות בעריסה (shutterstock)
לישון עם התינוק, הרגל שנאסר בכל העולם בגלל החשש ממוות בעריסה (shutterstock)

סקר שנערך בבריטניה מגלה שאמהות טריות חוששות שישפטו אותן לרעה ובשל כך כמעט מחצית מהנשאלות השיבו שהן משקרות לרופא המטפל כשהן מדברות איתו על סידורי השינה של התינוק שלהן.

בסקר השתתפו מאות נשים בריטיות והתברר ש- 46% מאלה שנוהגות לישון עם התינוק באותה המיטה שיקרו לאנשי מקצוע (רופאים, אחיות ועוד) כשנשאלו על הרגלי השינה של התינוק.

החוקרים מזהירים מכך שאמהות שמשקרות לרופא המטפל עשויות להחמיץ ייעוץ חיוני ממומחי בריאות על איך אפשר דווקא כן לישון עם התינוק בבטחה.

משטרת השינה: למה נכנסים להורים למיטה?

המחקר הצית מחדש בבריטניה ויכוח ישן ומתמשך ביןם מומחי הורות לגבי סידורי השינה של משפחות עם ילדים קטנים.
כמחצית מכלל האמהות נוהגות לישון עם התינוק שלהן בשלב כלשהו בתקופת הינקות של התינוק, כך התגלה במחקר, ונשים רבות מהן חולקות מיטה עם התינוק, בעיקר בתקופת ההנקה ולצורך סיוע לתהליך ההיקשרות (“בונדינג”) בין האם לתינוק.
יחד עם זאת, מומחים רבים (שלפיהם נקבעה המדיניות המומלצת בכל העולם המערבי) אומרים ששינה עם תינוק בן פחות מ- 6 חודשים עשוייה להגביר את הסיכון לתסמונת ה”מוות בעריסה”.

צפו: כך מרדימים תינוק באמצעות נייר טישו (מתוך: הטלגרף הבריטי)

 

אם היו יכולים, במשרד הבריאות וברשויות הבריאות בעולם המערבי, היו נכנסים עם ההנחיות שלהם לתוך המיטה של כולנו כדי לוודא את יישום ההנחיות אבל הייעוץ הרשמי אינו אומר לנשים שלא לקחת את התינוקות שלהן איתן למיטה. הוא כן אומר להן “שימו לב: המקום הבטוח ביותר לשינה עבור התינוק שלכן ב-6 החודשים הראשונים הוא בעריסה בחדר ההורים.
הסקר החדש נערך על ידי אתר חדשות ההורות Gentle Parenting (אתר שבו כותבים מומחים להורות), שהמייסדת שלו, שרה אוקוול-סמית’, מפרסמת בימים  אלה ספר חדש “למה השינה של תינוקך חשובה?”

משרד הבריאות ממליץ להשכיב תינוקות על הגב, בעריסה שלהם (shutterstock)
משרד הבריאות ממליץ להשכיב תינוקות על הגב, בעריסה שלהם (shutterstock)

בספר טוענת אוקוול-סמית’ כי כי לישון באותה המיטה עם התינוק זה למעשה אפילו טוב יותר מאשר לתת לו לישון בעריסה משום שבאופן הזה “כל אחד מקבל מצליח לישון טוב יותר ומדובר בהרגל בטוח אם הוא נעשה בצורה נכונה”.

בראיון לסאנדי טיימס אמרה אוקוול-סמית’ כי בבריטניה (ובעולם המערבי בכלל) “לא מוצאת חן בעינינו המחשבה על שינה משותפת עם התינוק משום שאנחנו חוששים שזה מייצר ילדים תלותיים, אבל כל המחקרים בנושא תומכים בעובדה שאמהות והתינוקות שלהן ישנים טוב יותר כשהם ישנים יחד”.

החשש: מוות בעריסה

מוות בעריסה זה אחד מסוגי המיתות שפשוט נשארים עד היום בגדר תעלומה מסתורית, “אף אחד לא יודע מה הרג את התינוק בשנתו”, המשפט מהודעות הביפר של ‘איחוד הצלה’ ומד”א למרבה הצער, חוזר על עצמו פעם אחר פעם.
ד”ר אפרת ברון-הרלב סגנית מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים היטיבה לא להגדיר את התופעה כשאמרה ש”מותו בעריסה הוא שם שניתן לתופעה נדירה בה מתרחש מוות פתאומי ובלתי מוסבר של תינוק מתחת לגיל שנה, תוך כדי שינה”.

למרות מחקרים רבים הנערכים בנושא, עדיין לא ברור לחלוטין מהו הגורם הישיר למוות בעריסה, אבל (וזה אבל גדול) מהמחקרים ומהניסיון המצטבר, עולה שישנם מספר אמצעים שניתן לנקוט על מנת  להפחית את הסיכון למוות בעריסה.

בגדול, המשמעות העולה מכלל ההמלצות של משרד הבריאות, בתי החולים וארגוני ההצלה, איחוד הצלה ומד”א היא שתינוק שסיבת המוות שלו היא ‘מוות בעריסה’, למעשה מת מסוג מסוים של חנק, בין אם זה שינה על הבטן שלא מאפשרת לו לנשום, בין אם זה חדר לא מאוורר, או פריט לבוש שמסתבך וחונק אותו, או אפילו אחד ההורים שנרדם עליו מבלי לשים לב, אז ההמלצה העיקרית להורים היא- שימו לב:

1) בכל מצב: תינוק בריא יש להשכיב רק על הגב. בין אם מדובר בשנת לילה או שנת יום.

2) אין להשכיב את התינוק בכובע, יש להלבישו בבגדים שישמרו על חום הגוף, אך לא יכסו את הפנים.

3) יש להקפיד על טמפרטורה מתאימה בחדר: 22-24 מעלות צלזיוס.

4) יש להימנע מחימום יתר או מקור.

5) אם זה לא ברור מאליו, נכתוב זאת בכל מקרה – יש להימנע לחלוטין מעישון בסביבת התינוק.

6) יש להימנע משמוש בחומרי ריסוס, דאודורנטים וחומרים נדיפים בסביבת התינוק.

7) המזרן במיטת התינוק – צריך להיות קשיח ושימו לב, מגני מיטה  אינם מומלצים.

8) יש להמנע משימוש במצעי מיטה רכים ובכריות רכות.

9) אסור שהתינוק ישן במיטת ההורים, עם ההורים. קרו לא מעט מקרים שבהם התינוק נחנק במהלך השינה לאחר שאחד ההורים נשכב עליו בטעות בלי לשים לב.

10) אין לחבר את המוצץ בשרשרת או בחיבור אחר לתינוק או לבגדיו.

 קיראו גם:

בילינסון: ההורים לא רצו להיפרד מהתינוקת – האחות סירבה לטפל

שישה מקרי מוות בעריסה בארבעה ימים

מוות בעריסה: בשניידר נלחמים על חייו של תינוק

פעוט כבן ארבעה חודשים לא התעורר משנתו בפעוטון

רחובות: נקבע מותה של בת 4 חודשים אצל המטפלת

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top