זהירות, פורים לפנינו!

מהקפצונים, דרך התחפושות הדליקות ועד לקלוריות של אוזני ההמן – לקראת פורים, כל הסכנות האורבות מעבר לפינה ואיך לצלוח את החג הזה בשלום

"ילדים נפגעים בפורים מידי שנה". (צילום: באדיבות דוברות מרכז שניידר לרפואת ילדים)
“ילדים נפגעים בפורים מידי שנה”. (צילום: באדיבות דוברות מרכז שניידר לרפואת ילדים)

חגיגות פורים ממש לפנינו. את אוזני ההמן כבר אפשר לראות מבצבצות על המדפים בסופר עם שלל מילויים מגרים וטעימים. התחפושות של הילדים כבר תלויות בארון והכל מוכן לחגיגה הגדולה.

אבל, מה לעשות, עם כל הבלאגן מגיעות גם הסכנות. רופאים, דיאטניות ומנהלי חדר מיון מרכזים בעבור קוראי “סמאללה” את הטיפים החשובים לפורים בטוח ובריא:

נתחיל בענייני תזונה. בכל הקשור משלוחי מנות, עדיף להכין בבית  ולשלב חטיפי בריאות תוצרת בית, סוכריות ללא סוכר, פירות ,פיצוחים ללא מלח ועוגיות תוצרת בית, כפי שמסבירה עדינה בן אהרון, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי סורוקה:

“אם כבר קניתם משלוח מנות בחוץ, העדיפו ממתקים או מזונות איכותיים עם צבעי מאכל טבעיים או ללא צבעי מאכל, ללא מיצבים ומחזקי טעם. כמובן שכדאי לקנות מנות אישיות קטנות”.

אוזן המן מכילה בין 150 ל-200 קלוריות, תלוי בסוג המילוי. הבצק, שבד”כ מכיל הרבה מרגרינה או חמאה (שומן רווי), מהווה כ-80% מהקלוריות והמילוי כ-20%:” חג פורים הוא חג של ממתקים ואוזני המן, וילדים עלולים במשך ימים רבים לאכול בעיקר ממתקים ולוותר על אכילה של מזון מזין וחשוב לגדילה תקינה”, אומרת דפנה זיו- בוסאני, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ודיאטה במרכז שניידר לרפואת ילדים:

“אפשר להסביר לילדים את חשיבות השמירה על מסגרת תזונה נכונה ולשים את הגבול במקום המתאים. להגביל את אכילת הממתקים לאחד או שניים לאחר ארוחה מזינה וטובה ולא לסיים את הכל בבת אחת”.

דגש מיוחד חייבים לשים חולי סוכרת, שבין המתוקים לאלכוהול עלולים לצאת מאיזון ולסכן את עצמם: גם אוזני המן ללא סוכר מכילים פחמימות (אוזן המן אחת מכילה 15 גרם פחמימות), שתיית אלכוהול עלולה לגרום לירידת סוכר מיידית או מאוחרת.

ובכלל, בכל הקשור לאלכוהול עדלאידע, שימו לב: אלכוהול מאוד משמין…

כל הקלוריות נמצאות בבצק. אוזני המן. (Shutterstock)
כל הקלוריות נמצאות בבצק. אוזני המן. (Shutterstock)

לא פחות מסוכן בפורים, הוא כל עניין הבטיחות של התחפושות, האיפור והצעצועים, מספר ד”ר יחזקאל ויסמן, מנהל המיון במרכז שניידר: “מידי חג פורים מגיעים אלינו ילדים ובני נוער שסובלים מפציעות ופגיעות האופייניות לחג. אני מממליץ מאוד להימנע ממשחק בקפצונים מכל סוג שהוא, למנוע גישה של ילדים מתחת לגיל 7 למשלוחי מנות המכילים דברי מאכל קטנים ופיצוחים, לרכוש תחפושות בעלות תו תקן בלבד ואיפור שיש לו אישור ממשרד הבריאות ולהיזהר מאוד עם בקבוקיי ספריי וקצף”.

“בטרם” סורוקה מוסיפים עוד כמה דגשים קטנים לקטנטנים:

– תו תקן 562 על כל תחפושת.

– תחפושת המתאימה לגדול הילד, כדי למנוע נפילה.

-הימנעות מחומרים דליקים כמו צמר גפן,נוצות או נייר בתחפושת.

-מסיכות ללא חוטים ושרוכים שעלולים להיכרך סביב צוארו של הילד.

-פתחי עיניים רחבים במסכה על מנת שלא להגביל את שדה הראייה.

– מסכה שלא מגבילה נשימה, זאת אומרת לא צמודה מידי, ולא מתחת לגיל שמונה.

אם כבר נפגעתם, מה לעשות?

נפגעתם מקפצונים? – יש לשטוף את המקום במי ברז, לחבוש את האיזור הפגוע להגיע במהירות למיון.

גרד על העור בגלל איפור/מגע של ספריי בעין – לשטוף את המקום במים ולפנות לעזרה רפואית.

אז שיהיה לנו פורים שמח ,טעים, בריא ובעיקר…בטוח!

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top