תדהמה: תאומים בויאטנאם התגלו כבעלי אבות שונים

דיווחים מקומיים בוויאטנאם וב-BBC הבריטי מאשרים שבדיקה גנטית גילתה שזוג תאומים לא זהים שנולדו בוויאטנאם נוצרו משני אבות שונים. איך זה ייתכן? מתברר שזה אפשרי, כשהביצית של האישה מופרית פעמיים, בתוך פרק זמן קצר, על ידי שני גברים שונים. האם מדובר בבשורה עבור זוגות חד מיניים שרוצים להביא לעולם אחים משני אבות שונים?

תאומים משני אבות שונים? מתברר שזה אפשרי (shutterstock)
תאומים משני אבות שונים? מתברר שזה אפשרי (shutterstock)

התאומים עברו בדיקת DNA לאחר שהמשפחה שמה לב לכך שהם נראים שונים לגמריי זה מזה. התופעה, המכונה superfecundation heteropaternal, היא נדירה כל כך, עד שידוע רק על עוד כמה מקרים דומים.
מומחים מסבירים שזה יכול להתרחש כאשר הביצית של האישה מופרית על ידי שני גברים, בתוך פרק זמן קצר.
פרופ’ לי דינהי לואונג, נשיא האגודה הגנטית המבוססת על האנוי בוויאטנאם, הארגון שערך את בדיקת ה-  DNA, אמר ש”התוצאות היו  נכונות ב- 100% , מדובר במקרה נדיר ביותר”.
לדבריו,  בראיון ל BBC,  “יש פחות מ -10 מקרים ידועים של תאומים עם אבות שונים בעולם. אולי יש מקרים אחרים,  אבל ההורים או התאומים לא היו מודעים לכך, או לא רוצים להכריז על זה בפומבי”.
פרופ’ לואונג סירב למסור פרטים נוספים בגלל החיסיון הרפואי של המשפחה, אבל מקורות חדשותיים בוויאטנאם החלו לדווח על המקרה מוקדם יותר החודש, ואמרו כי קרובי המשפחה שמו לב לכך שאחד התאומים נראה “שונה במידה ניכרת” מהוריו ומאחיו.

אז מה זאת התופעה הזאת? והאם מדובר בבשורה לזוגות חד מיניים?

לידת תאומים משני אבות שונים מתאפשרת כאשר האישה מייצרת ביציות מרובות (יותר מאחת) בתקופת ביוץ אחת והן מופרות על ידי גברים שונים, בתוך כמה ימים.
זה יכול לקרות גם אם האישה מבייצת פעמיים בתוך פרק זמן קצר ושתי הביציות מופרות על ידי גברים שונים. באופן טבעי זה בדרך כלל לא מתאפשר, אבל כשהמדע החל להתערב בפוריות האנושית באמצעות טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית, ייתכן שנשים שמקבלות טיפול הורמונלי עשויות לבייץ יותר.

הטיפולים הללו הן הדרך היחידה ממילא של זוגות הומוסקסואליים להביא ילדים לעולם,  באמצעות פונדקאית.

אז האם ייתכן שאפשר לרתום את הידע הזה כדי לסייע להם להביא לעולם ילדים משני אבות שונים בהריון אחד?

על כך אין עדיין תשובה בספרות המקצועית.
המקרים המדווחים הם נדירים מאוד – המקרה האחרון שדווח היה בשנת 2015 בניו ג’רזי והוא נחשב למקרה השלישי הידוע שהתרחש אי פעם בארצות הברית.

התקשורת הטורקית דיווחה על מקרה דומה בשנת 2010 בו היו מעורבים שני בנים תאומים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top