עין התא: מדענים הצליחו לרפא קטרקט באמצעות תאי גזע

הסוף לניתוחי קטרקט? מדענים מגלים כעת שניתן לרפא את מחלת הקטרקט – גורם העיוורון העיקרי בעולם המערבי – באמצעות תאי הגזע של החולה עצמו. התאים שלנו יכולים לגדל מחדש עדשה בריאה. אז למה לא לתת להם לעבוד בשבילנו?

תאי הגזע שלנו יכולים לרפא את גורם העיוורון העיקרי במערב (shutterstock)
תאי הגזע שלנו יכולים לרפא את גורם העיוורון העיקרי במערב (shutterstock)

מדענים הצליחו להוכיח שתאי הגזע של חולים בקטרקט יכולים לגדל מחדש עבורם עדשה בריאה ולהחזיר להם את מאור העיניים בתוך שלושה חודשים בלבד.

במחקר שתואר “מדהים”, ופורסם בכתב העת הרפואי Nature, הצליחו החוקרים לשקם את העיוורון המולד של 12 תינוקות שנולדו עם קטרקט מולד, על ידי הסרת העדשה הפגומה שלהם ותיקון הנזק באמצעות תאי גזע.

זה יכול לסלול את הדרך עבור מיליוני אנשים מבוגרים בעולם שראייתם נפגעה עם השנים בגלל קטרקט וניתן כעת לשחזר אותה באמצעות התאים שלהם עצמם.

קטרקט: כשרואים עכור

קָ‏טָ‏רָ‏קְט היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות של עדשת העין. המחלה הזאת היא אחת הסיבות העיקריות לירידה בראייה בעולם המערבי ולגורם העיוורון העיקרי במדינות מתפתחות.

תקווה לקשישים בכל העולם, התרופה לעיוורון נמצאת כבר אצלם בגוף (shutterstock)
תקווה לקשישים בכל העולם, התרופה לעיוורון נמצאת כבר אצלם בגוף (shutterstock)

נכון לעכשיו, מטפלים בקטרקט באמצעות החדרת עדשת פלסטיק מלאכותית לתוך העין, אבל זה יכול לגרום לזיהומים, דלקות ושיבושים בראייה. לתינוקות הסיכונים של הניתוח הם אפילו יותר גדולים כי העין עדיין בשלב ההתפתחותי שלה.
אבל באמצעות המדענים וטכנולוגיה חדשה באוניברסיטת קליפורניה שבסן דייגו, נראה כי מחלת קטרקט בדרך לריפוי צורך להשתלה. עכשיו הם מתכננים להתחיל לעבוד על קטרקט  לקשישים אשר מתרחש כאשר, עם העלייה בגיל גושי החלבון שמצטברים בעין, יוצרים אפקט ערפול.

“המטרה הסופית של מחקר תאי הגזע היא להדליק את פוטנציאל ההתחדשות שיש בתאי הגזע של החולה עצמו ולרתום אותם לתיקון רקמות או איברים עד לכדי ריפוי המחלה”, אמר ד”ר קאנג ג’אנג, מנהל המחלקה לגנטיקת עיניים ומייסד המכון לרפואת הגנום בבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה, סן דייגו.”אנו מאמינים כי הגישה החדשה שלנו תגרום לשינוי פרדיגמת ניתוחי הקטרקט ועשויה להציע למטופלים אפשרות טיפול בטוחה טובה יותר בעתיד”.

 

קיראו גם: 

דלקת בעין? אולי זה בכלל קשור לאגן

משקה יקר: ערבב מתנול עם משקה אנרגיה והתעוור

אפוקליפסה מחר? בקרוב אנטיביוטיקה תפסיק לעזור

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top