שקט זה השקוף החדש: למה מסתירים הכימיקל המסוכן במוצצים?

שקיפות היא אחת התכונות המתבקשות מכל מי שעוסק בבריאות הציבור. הציבור חייב לדעת דברים כדי להגן על עצמו מפני סכנות בריאותיות. אבל משום מה, כשמדובר במוצרים שפרסום האזהרה אודותיהם עלולה לסכן משמעותית את התעשייה שמשווקת אותם – פתאום ממתינים בסבלנות לעוד ממצאים ו”לא רוצים לזרוע פאניקה”. בשבוע שעבר פרסמנו כאן על כך שארגון הבריאות העולמי שוקל להכניס את החומר המצוי במוצצים וקונדומים לרשימת המסרטנים. במשרד הבריאות אמרו לנו: “במידה ותפורסם החלטה חדשה של הסוכנות לגבי כימיקל זה יבחן משרד הבריאות עדכון בהתאם”.

אם יש כימיקל מסרטן במוצצים או בכל מוצר גומי אחר שאתם משתמשים בו, לא תרצו לדעת מזה? (shutterstock)
אם יש כימיקל מסרטן במוצצים או בכל מוצר גומי אחר שאתם משתמשים בו, לא תרצו לדעת מזה? (shutterstock)

תפקידן של רשויות הבריאות מורכב מלא מעט מרכיבים. אבל הראשי והראשון שבהם הוא שמירה על בריאות הציבור. רשויות בריאות צריכות לפקח, לעקוב ולהפעיל לחץ רגולטורי על יצרנים של מוצרים שמשפיעים על הבריאות שלנו, כדי שאנחנו לא נצטרך להסתובב כל היום בחרדה קיומית – אולי זה מסרטן? ואולי פה יש סלמונלה? ואולי המים מזוהמים?

בשום מקום לא כתוב שאחד התפקידים העיקריים של רשויות הבריאות הוא לדאוג לבריאותם ולרווחתם של יצרני מזון או כל מוצר ותעשייה אחרים, אבל משום מה, הם הראשונים שדואגים להם בדרך כלל.

אם מוצר מסויים מסרטן ורשויות הבריאות חוששות שהוא מסרטן, הן יעבירו את המוצר הזה מלא מבחנים ובדיקות ובינתיים הציבור לא יידע מדבר. אנשים ממשיכים לצרוך כרגיל מוצרים שמסכנים את הבריאות שלהם כי לא רוצים להזיק לתעשייה כזו או אחרת.

כך היה עם תעשיית הטבק והסיגריות. מרגע שהעלו על הדעת שסיגריות מסרטנות ועד שהכריזו על זה קבל עם ועדה עברו עשרות שנים של מחקרים על מחקרים תוך כדי הפגת לחצים של תעשיית הטבק על גורמי הרגולציה רשויות הבריאות.

גם עם הסלולר עדיין מתקשים לתת תשובה ברורה – טלפונים סלולריים מסרטנים, כן? או לא?

מה שכן עושים זה מחקרים, ברובם מתבססים על סטטיסטיקות רפואיות וצפייה במחקרים אחרים ומכיוון שלא ממש נכנסו לביולוגיה של הדברים, התשובות והממצאים נותרים אמורפיים. לא לכאן ולא לכאן. זה מסרטן? “לא בדיוק”, “לא ניתן לקבוע בוודאות”, “נדרשים מחקרים נוספים”.

אחרי שקראנו בעיתונים בעולם שגורמים בארגון הבריאות העולמי בודקים את האפשרות שהכימיקל MBT המצוי במוצרי גומי כמו מוצצים, קונדומים ומשטחים של גני שעשועים – מסרטן, פנינו למשרד הבריאות שלנו כאן בארץ כדי להבין מה חושבים על זה המומחים בירושלים.

בהתחלה, הם התקשו למצוא מידע על העניין וקבעו שלא היה ולא נברא, אחרי שהעברנו אותם אחר כבוד לאתרים שמפרסמים את זה, כעבור שבוע התקבלה התשובה הזאת:

העישון מזיק לבריאות העובר? ומה עושים המוצצים לתינוק?
העישון מזיק לבריאות העובר? ומה עושים המוצצים לתינוק?

“2-Mercaptobenzothiazole נמצא ברשימה של כימיקלים אשר עוברים בדיקה של הסוכנות הבינלאומית למחקר על סרטן. טרם  פורסמה החלטה חדשה של הסוכנות לגבי הכימיקל. כימיקל זה גורם לריגוש בעור. לכן קיימת הגבלה בתקן הישראלי למוצצים לכימיקל זה והוא נבדק במוצצים מסוגי גומי שונים. במידה ותפורסם החלטה חדשה של הסוכנות לגבי כימיקל זה יבחן משרד הבריאות עדכון בהתאם”.

לכאורה, תגובה עניינית ואחראית. למה לרתום את הסוסים לפני העגלה? אנחנו לא יודעים עדיין, בואו ננוח קצת.

אלא שתגובה כזאת היא מהסוג שהייתי מגדירה “עניינית ואחראית” רק אם היה מדובר על חקירה שהצהרות פומביות שלה היו משבשות אותה, או אם היה מדובר על אדם ספציפי ששמו הטוב היה נהרס, בלי שניתנו ראיות מספקות קודם לכן.

זה נכון, אבל אני לא מבינה על מי חסים פה בדיוק כשלא מגלים לנו שהנושא נמצא בבדיקה ושייתכן שהמוצצים שאנחנו נותנים לתינוקות שלנו – עלולים להכיל גורם מסרטן. אז אנשים יימנעו קצת ממוצרים שמכילים את הכימיקל הזה ויצרנים ייאלצו להכניס גילוי נאות בגב האריזה – עד שתתברר האמת לגביו.

הנה מחקר סטטיסטי נחמד שהם יכולים לעשות בינתיים – כמה אנשים מתו מסרטן במהלך כל השנים שבהן אף אחד לא הסכים לשחרר הצהרה ברורה שהיום מופיעה על כל קופסאת סיגריות – “אזהרה: משרד הבריאות קובע שהעישון מזיק לבריאות”.

 קיראו גם:

ארגון הבריאות העולמי: כימיקל המצוי במוצצים “עלול לסרטן”

ארגון הבריאות העולמי: מצב חירום עקב התפשטות נגיף הזיקה

ארגון הבריאות העולמי: בשר מעובד מסרטן

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top