מחקר: אותר הגן האחראי על השיער המאפיר

מדענים ידעו במשך זמן רב להניח את האצבע על הגנים המדוייקים האחראיים לשיער ג’ינג’, ברונטי או בלונדיני, אבל הגן האחראי על שיער אפור חמק מידי המדע במשך שנים. כעת מתברר שהם ככל הנראה הצליחו לאתר אותו ולאשר לנו אחת ולתמיד – אין קשר לגיל, שיער מאפיר זאת גנטיקה.

"לעולם לא אצבע את שערי האפור" ג'ורג' קלוני בראיון לרדיו BBC, על סימן ההיכר שלו - השיער האפור (shutterstock)
“לעולם לא אצבע את שערי האפור” ג’ורג’ קלוני בראיון לרדיו BBC, על סימן ההיכר שלו – השיער האפור (shutterstock)

החוקרים חיפשו את ה”גן המאפיר” בקרב יותר מ-6,000 אנשים החיים ב-5 מדינות אמריקה הלטינית. סוג השיער הזה נצפה ו באוכלוסיות אלה משום שהן מייצגות שילוב טוב של רקעים: אירופאים שלהם לפעמים שיער בהיר או מתולתל והודים אפרו-אמריקנים בעלי שיער כהה וחלק או מתולתל.

בין אם זה בגלל השיער האפור של ג’ורג’ קלוני ובין אם מדובר כבר באופנה של ממש – השיער האפור נחשב כיום לסמל סטטוס ויופי אופנתי.

ועדיין הרבה אנשים צובעים את השיער המאפיר שלהם לשחור כדי להיראות צעירים יותר.

אנשים רבים כבר יודעים שהם עומדים בפני “סיכון” (אם אפשר לקרוא לזה כך) מוגבר לשיער מאפיר בגיל צעיר, בדרך כלל זה קורה כשקרובי משפחה מבוגרים חווים את העניין.

המחקר הנוכחי מוסיף יותר תמיכה לרעיון ששיער מאפיר הוא גנטי, וכשם שג’ינג’ים לא צובעים לשחור כדי להיחשב צעירים, גם אנשים עם שיער אפור לא צריכים לעשות זאת, צריך רק לשנות את הגישה. שיער אפור הוא צבע שיער לכל דבר.

“שיער מאפיר הוא גנטי” אמר ל-CNN קאוסטוב אדהיקארי, החוקר הראשי של המחקר הזה, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת המדעי Nature Communications.

שמו של הגן האחראי לשיער המאפיר הוא  IRF4, והוא מכונה גם “גנב צבע השיער”. הגן הזה  מתנהג כמו בורג במכונה בתהליכים תאיים שמתרחשים בתוך הפיגמנט המלבין של זקיק השיער. השיער מאפיר כאשר זקיקי השיער מפסיקים בהדרגה לייצר את הפיגמנט שנותן צבע לשערה, תהליך שקורה בשיעורים שונים עבור אנשים שונים.

“אף על פי שהמחקר הנוכחי חשף רק גן אחד האחראי לשיער אפור, יש כנראה לפחות כמה גנים נוספים שתפקידם “להפשיט” מהשערות שלנו את הצבע שלהן”, הוסיף אדהיקארי, “אבל אנחנו לא לגמרי נתונים לחסדיהם של הגנים. המחקר הנוכחי מצא כי גורמים סביבתיים שלטו בכ -70% מהמקרים של שיער מאפיר. הגנים אחראים רק על 30% מהסיבות להאפרת השיער, כך לפחות בדור הזה של אמריקה הלטינית”.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top