בשורות טובות: אישה בארה”ב נדבקה בנגיף הזיקה וילדה תינוק בריא

פקידי בריאות במחוז ספוקיין שבמדינת וושינגטון, ארה”ב מדווחים על אישה בשנות ה-20 לחייה שנסעה בניגוד להנחיות לאזור המוגדר “נגוע בזיקה” כשהיתה בהריון, נדבקה בנגיף, אך השבוע ילדה תינוק בריא לחלוטין. ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ל’סמאללה’: “לא כל מי שנדבקת פוגעת בעובר, אבל הסכנה קיימת בכל השלבים ולכן אנחנו מזהירים הריוניות בכל השלבים”

לא נשמעה להנחיות, נדבקה בזיקה והתינוק נולד בריא (shutterstock)
לא נשמעה להנחיות, נדבקה בזיקה והתינוק נולד בריא (shutterstock)

רשויות הבריאות המקומיות במדינת וושינגטון (מחוז ספוקין) שבארצות הברית מדווחות על אישה  שהייתה בהריון כאשר פתחה את תסמיני המחלה ובדיקה אישרה את הידבקותה בנגיף, אך מאוחר יותר ילדה תינוק בריא.
האישה, בשנות ה -20 לחייה, היא אזרחית אמריקנית שנסעה לטייל באזור עם סיכון מוגבר להידבקות בנגיף .

על פי ד”ר יואל מקאלו, נציג הבריאות המחוזי במחוז ספוקיין, האישה פיתחה תסמינים לזיקה בהריון מתקדם, אבל הילד נבדק והנגיף לא נמצא בגופו.

גורמי הבריאות החוקרים את המקרה לא מוסרים מידע לגבי האישה, איפה היא גרה, איפה טיילה או אפילו לכמה זמן. זה המידע היחיד שמתפרסם לגביה.

פרופ’ איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אומר היום (ד) ל’סמאללה’: 

“ברור שלא כל מי שנדבקת, העובר נפגע. בלי קשר לשלב ההריון. כמו-כן, סביר להניח שהדבקה מוקדמת מסוכנת יותר”

כלומר, דווקא נשים בהריון לא מתקדם צריכות להיזהר?

“עדיין לא ברור. לכן מזהירים לכל שלבי ההריון”.

הנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם נגיף הזיקה

משרד הבריאות פרסם בחודש שעבר חוזר מסודר בחתימתו של ראש מנהל שירותי הבריאות, הפרופ’ איתמר גרוטו, עם הוראות מפורטות ומעודכנות להתמודדות עם נגיף הזיקה המתפשט במהירות באזורים שונים בעולם. עיקר החשש הוא מהידבקות של נשים הרות ישראליות בנגיף, דבר שעלול לפגוע בעובר שברחמן.

המחלה, כאמור, אינה מסכנת במרבית המקרים אנשים שאינם בהריון, ודומה בתסמיניה לשפעת. החשש במשרד הבריאות הוא מהידבקות של נשים הרות מבני זוג או אם נסעו למדינות הנגועות ונעקצו ע”י היתוש שמעביר את המחלה, יתוש האדס המצרי.החשש הוא ממומים מולדים בעובר, ובראשם מיקרוצפליה-היקף ראש קטן המוביל לפיגורים התפתחותיים קשים.

זיקה, עדיין לא מומלץ לקחת סיכון ולנסוע לאזורים "נגועים" (Shutterstock)
זיקה, עדיין לא מומלץ לקחת סיכון ולנסוע לאזורים “נגועים”
(Shutterstock)

בנוסף, קיים חשש שיתוש הנמר האסייתי, שנפוץ מאוד בישראל, יהפוך גם הוא למעביר של הנגיף.

לכן ממשיך משרד הבריאות בהמלצה הגורפת לנשים בהריון שלא לנסוע למדינות הנגועות.

זאת ולא רק, לאחר שהתגלו מקרים של הידבקות בנגיף באמצעות יחסי מין, משרד הבריאות מזהיר היום נשים הרות מקיום יחסי מין עם בני זוג שביקרו במדינות הנגועות. על פי המשרד, הנגיף יכול להישאר עשרה שבועות בנוזל הזרע, ואף יותר מכך.

במידה ויש חשד להידבקות של אשה הרה בנגיף, ממליץ המשרד להציע לבצע בנוסף לבדיקות מעקב הריון המקובלות כשגרה בארץ, גם סקירה מכוונת למוח העובר החל משבוע 16 להריון.

הבדיקה  צריכה לכלול מדידת היקף הגולגולת וסקירה מכוונת לאברי המוח. במידה ואין ממצאים חריגים יש לחזור על הבדיקה  פעמיים נוספות במרווחים של   שבועות (בהתאם לגיל ההיריון.) לפי הצורך, ניתן להיעזר באמצעי דימות נוספים.

במידה שיימצא ממצא מחשיד, מומלץ להפנות את האישה למרפאה להריון בסיכון גבוה.

משרד הבריאות מפנה את הרופאים במרפאות ההריון בסיכון גבוה אל מרכז הארצי לנגיפים זואונוטים במעבדה המרכזית לנגיפים בתה”ש,כדי לקבל מידע נוסף.

בכל הקשור לתרומות דם, נגיף הזיקה עלול לעבור בתרומות דם בחודש הראשון לאחר הדבקה. לכן, יש להימנע במשך 28  יום מעזיבת האזור בסיכון מתרומות דם .לאחר מכן אין מניעה לתרום בכפוף לשאר ההנחיות החלות על תורמי דם.

כמו כן, פירט המשרד על בדיקות המומלצות לתינוקות שאך נולדו עם חשד להידבקות של האם ועל אופן ביצוע בדיקות המעבדה לגילוי הנגיף.

קיראו גם:

ארגון הבריאות העולמי: מצב חירום עקב התפשטות נגיף הזיקה

משרד הבריאות נערך למגיפת הזיקה

לא רק ביתושים: נבדקים עוד דיווחים על הידבקות בנגיף הזיקה בסקס

בת שנתיים אובחנה כחולה בקדחת הזיקה – מצבה טוב

Share This:

כתיבת תגובה

Top