ראיון בלעדי: “תוחלת החיים האנושית לא תוארך”

פרופ’ ג’יי אולשנסקי, המומחה הבינלאומי לזקנה אומר היום (ב’) לסמאללה: “גם אם נרפא את הסרטן ומחלות נוספות, זה רק יחשוף את הניצולים למחלות אחרות הקשורות בזקנה, לעומת זאת אם נטפל בתהליך ההזדקנות, נצליח לעשות את הדבר הגדול ביותר בבריאות הציבור ובהיסטוריה האנושית”

פרופ’ אולשנסקי הגיע לישראל כדי להשתתף בכינוס של  האגודה הישראלית לגרונטולוגיה בגני התערוכה בתל אביב. בהרצאתו הוא הבהיר ליושבים באולם שהם עומדים למות ושהמדע לא יכול לשנות את זה. בראיון בלעדי שנתן לסמאללה הסביר את עמדתו.

אתה אומר שזה לא מספיק שנרפא את הסרטן כדי להאריך את תוחלת החיים, צריך משהו אחר, גדול בהרבה לשם כך. מהו אותו משהו?

“מיקדנו את כל תשומת הלב שלנו בריפוי מחלות שהחליפו את מחלות העבר. זוכרת שבתחילת המאה ה-20 הפחתנו באופן דרמטי את המחלות הזיהומיות באמצעות תרופות וחיסונים? ומה קיבלנו בתמורה? מחלות לב, סרטן, שבץ מוחי ואלצהריימר, ועכשיו אנחנו נלחמים במחלות האלה אבל מה שאנחנו לא מבינים זה שהמכנה המשותף לכל המחלות הללו הוא התהליך הביולוגי של ההזדקנות, אז למה לא ללכת לשם ולנסות להבין איך זה עובד? זה מה שחסר במחקר הרפואי היום, זה משהו שאנחנו לא רואים מספיק מחקרים ממנו וזה מה שחוקרים מתחילים להבין, כשהם באים לבחון כיצד לסייע לבריאות הציבור בעתיד”.

זה אפשרי? אתה באמת מאמין שאנחנו יכולים לטפל בסוגיה הזו ולרפא את האנושות?

“‘לרפא’ היא לא המילה הנכונה, אנחנו לא הולכים “לרפא” את ההזדקנות. אבל אנחנו כן יכולים לעקוב אחרי זה, לנטר את זה, לעכב ולהאט את הליך ההזדקנות וכן, אני מאמין שזה אפשרי.

למעשה זה כבר נעשה במגוון רחב של זנים אחרים של בעלי חיים, באמצעות מניפולציה גנטית, באמצעות שימוש בתרופות מסוימות, יש מספר דרכים שמדענים כבר גילו – כיצד ניתן לעכב את תהליך ההזדקנות. דרכים שעובדות, כך שאנחנו כבר לא רק מעלים השערות, זה כבר נעשה.

בהחלט יש סבירות גדולה שניתן לעשות את זה גם בקרב בני אדם וכשזה יקרה, לא אם זה יקרה, כאשר זה יקרה זאת תהיה ההתערבות הגדולה והחשובה ביותר של האדם בתחום בריאות הציבור ובהיסטוריה של האנושות”.

“אנחנו לא מעוניינים להאריך את הזקנה, אלא את החיים הבריאים”

כשאנחנו מבקרים בבתי החולים אנחנו רואים הרבה קשישים שמאריכים שם את חייהם, אבל מה עם איכות החיים? האם זה משהו שאנחנו יכולים לטפל בו?

“השאלה על איכות החיים היא השאלה החשובה ביותר שצריכה להישאל. הפחד שיש לרבים מאיתנו, הוא שאם נמשיך להתקדם במאבק שלנו נגד המחלות הכרוניות, נפחית את הסיכון למחלות לב, נפחית את הסיכון ללקות בסרטן, זה דבר טוב, אבל הבעיה היא שאנחנו חושפים את האנשים שאנחנו מצילים מסרטן – לבעיות תמותה אחרות שמתרחשות בגילאים מאוחרים. כך שהפחד שיש לרבים מאיתנו הוא שאם נמשיך בדרך הזו, אולי בסוף נאריך את הזקנה. אנחנו נדחה את המוות אבל נייצר שורה של תנאים שהם בדיוק ההיפך ממה שרצינו לעשות.

מה שאנחנו רוצים זה להאריך את פרק הזמן שבו אנחנו בריאים.

איש מאיתנו לא מעוניין בהארכת חיים כמטרה, או הארכה קיצונית של החיים ולהביא אנשים לגיל מאה, מה שאנחנו שואפים אליו הוא הארכת החיים הבריאים בלבד, הבונוס הוא חיים ארוכים יותר”

בדברים שאמר היום פרופ’ אולשנסקי הוא הבהיר שכולנו נמות יום אחד ואמר “גם אם נאכל כמו שצריך, לא נעשן ולא נשתה, ונעשה המון פעילות גופני, הגוף שלנו ילקה במחלות לב ובמחלות אחרות, ככל שנזדקן ותנו לי להבהיר משהו כבר עכשיו, כולנו נמות יום אחד, מי שאומר לכם אחרת מנסה למכור לכם שקר “אנטי אייג’י” כלשהו כדי להפריד אתכם מהכסף שלכם. אבל המדע כן מתקדם וישנן פריצות דרך בעיכוב הליך ההזדקנות”.

“אני והקולגות שלי במחקרי הזקנה ניסינו לקבוע את לוחות הזמנים של בני התמותה, ולהבין באיזה שלב מתחיל תהליך ההזדקנות המוביל בסופו של דבר למוות? תמותה היא עובדה קיימת ובשלב זה ניתן לקבוע שזה לא ישתנה, לא נוכל לעצור את התמותה האנושית.  כשתוחלת החיים עולה, זה הופך בלתי אפשרי להעלות אותה יותר מכך, היום תוחלת החיים הממוצעת היא בסביבות ה-80 שנה, זה גורם לכם לחשוב שאולי בעתיד תוחלת החיים תגיע ל ממוצע של 100  שנה? זה כמעט בלתי אפשרי שזה יקרה. אנחנו צריכים להפחית משמעותית את כל גורמי התמותה בשביל זה, ולא רק למצוא תרופה לסרטן, עלינו להעלות את תוחלת החיים של הצעירים, ולא רק “להחיות” זקנים. אל תבינו אותי לא נכון, אני לא טוען שצריך להפסיק לחפש תרופה לסרטן ולמחלות לב, אני רק אומר שצריך להנמיך ציפיות, תוחלת החיים לא יכולה לא תשתנה גם אם  נרפא יותר מחלות”.

בשנים הקרובות נצליח להחליף בצורה טובה יותר חלקי גוף שיפסיקו לעבוד, ונצליח למשוך את חייהם של חולים אבל שום דבר ממה שאנחנו עושים עכשיו לא מקרב אותנו לפתרון הבעיה – הגוף האנושי מתנוון.

תרופה לסרטן, עד כמה שהייתי רוצה לראות כזו”, מוסיף פרופ’ אולשנסקי, “לא תהפוך אותנו לבני-אלמוות, אלא רק תחשוף את כל אותם אנשים שיירפאו מסרטן – לכל שאר גורמי התמותה האחרים, כאשר אנחנו מאריכים חיים מבלי להאריך את הבריאות אנחנו חוטאים למטרה וההשלכות על האנושות הן עצומות”

Share This:

כתיבת תגובה

Top