לידיעת הרגישים: מחר שרב ואיתו – כוננות אובך

השרות המטאורולוגי מודיע שהלילה (ג) יהיה נאה והטמפרטורות גבוהות מהממוצע. בצפון הארץ ובהרי המרכז ינשבו רוחות מזרחיות ערות. מחר יימשך השרב ברוב אזורי הארץ.  אבל ייתכן אובך. המשמעות? חלק נכבד מהאוכלוסייה – בעיקר קשישים, תינוקות וחולי ריאות – צריך להישאר בבית עם חלונות סגורים. אפילו לא לצאת לקניון

הישארו בבית, אובך בתל אביב (shutterstock)
הישארו בבית, אובך בתל אביב (shutterstock)

זה כבר לא צריך להפתיע אותנו אבל בכל זאת כדאי להיות עירניים. בכל פעם שיש מזג אוויר שרבי כזה, סופו להישבר דרך אובך. יש אנשים שזה מעניין להם רק את התכניות לנקות את האוטו, עבור אחרים זאת סכנה בריאותית גדולה. האויר הופך מזוהם יותר ומלא בחלקיקי אבק שלא פוסחים על הריאות שלנו. מומלץ מאוד לסגור חלונות, לא לעשות פעילות גופנית מאומצת ואם אפשר, לסנן את האויר באמצעות מסנני אויר.

מה קורה לגוף כשאביך?

לדברי ד”ר אמנון אריאל, יו”ר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות ומנהל יחידת הריאות במרכז הרפואי העמק: “אובך וסופות חול גורמים לחשיפה נכרת של דרכי הנשימה לחלקיקי חול ואבק. חשיפה זו עלולה לגרום לגירוי דרכי הנשימה העליונות ואף גירוי הסמפונות (צינורות הנשימה שבריאות). הגירוי מתרחש בחלקו במישרין, על ידי חלקיקי האבק עצמו, אותם צריך לפנות מדרכי הנשימה, תוך גרימה או החמרה של שיעול וליחה. כמו כן נגרם גירוי עקיף על ידי הפעלת המערכת החיסונית, וחשיפה מוגברת של חומרים גורמי אלרגיה ומזהמים הנישאים על גבי חלקיקי האבק. חולים במחלות ריאה ולב רגישים במיוחד לחשיפה זו”.

“ככלל מומלץ להימנע מהחשיפה על ידי צמצום השהייה מחוץ לסביבה המוגנת ככל הניתן ובעיקר חשוב להימנע מפעילות גופנית מאומצת בעת אובך כבד או סופת אבק. זהירות יתרה מומלצת לחולים במחלות ריאה (אסתמה,COPD – חסמת הריאות). מומלץ להישאר בסביבה בה האוויר מסונן מאבק ובמידת הצורך להשתמש בתוספת של מרחיבי סמפונות להקלת התסמינים”.

ד”ר רפי סטרוגו, מנהל אגף הרפואה במד”א מסביר ל’סמאללה’ מה בדיוק קורה לגוף שלנו כשהוא נושם אויר מזוהם:

“מטרת הנשימה היא להכניס חמצן לגוף. על מנת להעביר את החמצן לדם, צריך להעבירו אל תוך הריאות. במסלול ההעברה הזה יש מנגנוני הגנה שונים שמסננים את כל הלכלוך שבאויר. למשל: ריר,שעריות קטנות, חלל הפה והלע, הפרשות ועוד.

ככל שאנו נושמים אויר מזוהם יותר, כך הגירוי בדרכי הנשימה הופך להיות יותר קשה ואז נוצרות יותר הפרשות, והשרירים בדרכי הנשימה מתחילים להתכווץ, בדומה להתקף אסטמה. מעבר האויר נהיה יותר קשה והחימצון איטי יותר ובעייתי יותר, מה שיכול במקרי קיצון להוביל אפילו לחנק. לכן אני ממליץ בחום להישאר בבית עם כוס שוקו חם ושמיכה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top