מחקר בסורוקה: טיפולי פוריות לא גורמים לתחלואת לב

בשורות טובות לאמהות ואמהות לעתיד, שנעזרות בטיפולי פוריות: מחקר חדש במרכז הרפואי סורוקה מפיג חשש של רופאים מזה שנים רבות ומגלה שאין סיכון בטיפולים הללו לפתח מחלות לב בטווח הארוך

טיפולי פוריות - מי שמאותגר מבחינת ילודה בדרך כלל לא מתלבט יותר מידי (shutterstock)
טיפולי פוריות – מי שמאותגר מבחינת ילודה בדרך כלל לא מתלבט יותר מידי (shutterstock)

החברה הישראלית היא מהמעודדות ביותר לילודה בכל מחיר וטיפולים להפרייה חוץ גופית הם כבר עניין שבשגרה כאן. זה מסוכן? זה לא תמיד עובד? המצב הכלכלי בעייתי? כל אלה מתגמדים לעומת האפשרות להביא ילד לעולם.

כמדינה עם זיקה מערבית, יש בישראל גם נשים רבות שמחליטות שהגיע הזמן להתמסד ולהביא להביא ילדים בגיל מאוחר יחסית, אחרי הצבא והטיול אחרי הצבא והלימודים והקריירה. כשזה כבר מתאים, לא מוצאים בן זוג בקלות רבה וכשמוצאים, יש את שלב ההיכרות, ה”לגור ביחד” לבחון את הקשר, להכיר את ההורים, לאמץ כלב, לנטוע עץ ורק אז מתחילים לנסות להיכנס להריון, אבל אז הגוף כבר לא כל כך “משתף פעולה”.

כך קורה שטיפולי הפוריות הפכו לכל כך פופולריים. במרכז הרפואי סורוקה יש אוכלוסייה גדולה מאוד ומגוונת מאוד מבחינה אתנית, אצל כולם יש דבר משותף וזה הרצון להתרבות. וכולם מגיעים בכל מקרה לבית החולים היחיד שיש בנגב – סורוקה, כך שמבחינה מדעית, זה מעין “חנות ממתקים” לחוקרים, כי הם יכולים להמשיך ולעקוב אחר הנחקרים שלהם לאורך שנים ולראות מגמות בריאותיות.

שנים רופאים חששו מהשלכות הטיפולים לאורך זמן

מחקר חדש שבוצע בידי רופאים מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון, הראה שטיפולי פיריון אינם קשורים בסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית ארוכת טווח לאימהות.

נשים רבות בישראל רוצות להרות ולהפוך לאימהות ומוכנות לעבור טיפולים קשים של פוריות והפריה חוץ גופית כדי להגשים את החלום. בכל שנה מבוצעים בארץ עשרות אלפי טיפולים בנשים שלא יכולות להרות בעצמן, מהם נולדים אלפי תינוקות שלא היו יכולים להגיח לאוויר העולם בדרך אחרת.

קיימת מחלוקת בספרות לגבי המשמעות ארוכת הטווח של טיפולי פיריון, ובאופן ספציפי, האם טיפולי פיריון למינהם מגבירים סיכון לתחלואה קרדיווסקולרית ארוכת טווח.

מחקר חדש נערך ע”י חוקרים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון, ובהם ד”ר רויטל דג’אווי, ד”ר רועי קסוס מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה  ופרופ’ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב’ במרכז הרפואי סורוקה יחד עם פרופ’ אילנה שהם-ורדי מאוניברסיטת בן-גוריון.  

המחקר, שהוצג בכנס המרכזי לרפואת אם-עובר שהתקיים לאחרונה באטלנטה ארה”ב, הדגים באופן ברור כי טיפולי פיריון לא מגבירים סיכון לתחלואת לב וכלי דם ארוכת טווח לאימהות. 

החוקרים עקבו אחרי כ- 100,000 נשים שילדו בין השנים 1988 ו 2013 במרכז הרפואי סורוקה.

המחקר כלל מעל 4,000 נשים לאחר טיפולי פוריות שכללו הפרייה חוץ גופית או תרופות לגרוי שחלתי. תקופת המעקב היתה מעל 10 שנים.

מי בכלל ידע על החשש הזה? טיפולי פוריות נחשבו מסוכנים ללב?

פרופ' אייל שיינר (מימין), מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב' בסורוקה וד״ר רון חר"ך, רופא במחלקה לנשים ב' בסורוקה, בכנס לרפואת אם - עובר באטלנטה ארה"ב (צילום: באדיבות דוברות המרכז הרפואי סורוקה)
פרופ’ אייל שיינר (מימין), מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב’ בסורוקה וד״ר רון חר”ך, רופא במחלקה לנשים ב’ בסורוקה, בכנס לרפואת אם – עובר באטלנטה ארה”ב (צילום: באדיבות דוברות המרכז הרפואי סורוקה)

פרופ’ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב’ בסורוקה אומר בראיון ל’סמאללה’: “כן היה חשש לסכנה לתחלואת לב מוגברת לטווח ארוך אצל אמהות שעברו טיפולי פוריות. הסכנה היתה משתי סיבות – אחת משום שמדובר מראש בנשים יותר מבוגרות, נשים עם הפרעות שיכולות לגרום להן לבעיות בפוריות ולכן הן בסיכון גבוה יותר לבעיות קרדיווסקולאריות (בעיות לב) והסכנה השנייה היתה בכך  שלטיפולי הפריון כשלעצמם, יש להם משמעות של כל מיני הפרעות במיידי”.

כלומר, החשש היה מכך שההורמונים שמקבלים בטיפולי פוריות ייצרו בעיות לב?

“כן, ככה חשבו. כמו למשל הקשר בין פוריות לסרטן השחלות” הנושא הזה הוא נושא מאוד “חם”, תמיד בודקים ורוצים לבדוק את ההשלכות של טיפולי הפוריות לאורך זמן ולנו בסורוקה יש את האפשרות לבחון את ההתפתחויות הבריאות לאחר 10 שנים מהטיפולים. וזה מה שעשינו לקחנו נשים שעברו טיפולי פוריות בדרום, חילקנו אותן לשתי קבוצות: נשים שעברו הפרייה חוץ גופית, נשים שעברו “גירוי שחלות” וקבוצת נשים שלא קיבלו כל טיפול ובדקנו האם לנשים האלה, שעברו הפרייה חוץ גופית, או לנשים שעברו גירויי שחלות על ידי תרופות – האם יש להן הופעה של יותר מחלות לב, האם יש להן יותר תחלואה קרדיווסקולארית, תחלואה של לב וכלי דם: אירועים של התקפי לב, אירועים של שבץ, לראות אם יש להן יותר תחלואה במעקב של מעל עשור והתשובות שמצאנו היו מאוד יפות ומרגיעות שאצלנו באוכלוסייה לא נמצא קשר בין טיפולי פוריות ובין מחלות לב”.

ויכול להיות אולי שדווקא בגלל הקשר של הנשים למחקר, הן היו יותר מודעות לעניין וזה השפיע על אורח החיים והתזונה שלהן ובכך השפיע גם על הממצאים?

“הן לא ידעו שבודקים אותן. קודם כל אם הן יודעות אז מצויין, זה אומר שעשינו משהו (למען הבריאות שלהן) אבל הן לא ידעו. זה לא מחקר כזה. מה שעשיתי זה לבדוק בקבצי האשפוזים אצלינו אם הנשים שעשו אצלנו טיפולי פוריות חזרו לבית החולים והתאשפזו עם בעיות לב וכלי דם. הנשים עצמן כלל לא ידעו. כך שמבחינת הנושא הזה, אנחנו יכולים לנשום לרווחה אצלינו . אנחנו מצטרפים במחקר הזה למחקר קנדי גדול שגם הוא לא מצא קשר בין טיפולי פוריות לתחלואת לב, יש מחקרים בארצות הברית שדווקא כן מצאו קשר, את יודעת, זאת סוגייה שהיא לא פתורה. במחקר שלנו, שהוא הרבה יותר גדול מהרבה מחקרים אחרים בנושא – לא מצאנו קשר”.

קיראו גם:

השמנה במהלך טיפולי פוריות היא לא גזירה / עפרה ליאור

פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

מבוטח נולד: קופות החולים משדרגות התנאים להריוניות

למרות השבץ: הפכה לאמא בפעם השלישית

Share This:

כתיבת תגובה

Top