מסוכן בבית: תינוק במצב קריטי, שניים נוספים במצב בינוני

יום טרגי בהיפגעות תינוקות במקומות שבהם הם בדרך כלל הכי מוגנים: בצהריים תינוק בן חודשיים מבית שמש לא התעורר משנת הצהריים שלו, במשך שעות ביצעו בו פעולות החייאה, מצבו קריטי. אחר הצהריים נפגעו באורח בינוני שני תינוקות נוספים, בן 5 חודשים מיקנעם עילית ובת 11 חודשים מרחובות, שניהם נכוו ממים רותחים בבית

היפגעות תינוקות, הכי מסוכן בבית (shutterstock)
היפגעות תינוקות, הכי מסוכן בבית (shutterstock)

זה קורה יותר מידי, והיום (ב) זה במקרה קרה 3 פעמים יותר מידי. ילדים קטנים, תינוקות, מוצאים את עצמם בבתי חולים או תחת ידיהם המנסות להציל של פראמדיקים בגלל חוסר תשומת לב של דקה או שתיים. בתוך פחות משעה, שני תינוקות נכוו היום ממים רותחים שנשפכו עליהם בבית.

מוקדם יותר נמצא תינוק בן חודשיים ללא רוח חיים בעריסה שלו בבית שמש. הרופאים נאבקים על חייו.

אבי מרכוס, פרמדיק ארצי של איחוד הצלה שהגיע לביתו של התינוק בן החודשיים מבית שמש סיפר: “כשהגעתי לבית הוריו של הפעוט, הוא היה ללא הכרה וללא דופק ונשימה, לאחר שלא התעורר משנת הצהריים שלו. בסיוע מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה ביצענו בו פעולות החייאה ממושכות ומתקדמות ולאחר מכן הוא פונה במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים”.

מבית החולים הדסה נמסר: “אל המחלקה לרפואה דחופה בהדסה עין כרם פונה בשעות אחר הצהריים תינוק בן חודשיים, אשר נמצא ככל הנראה ללא רוח חיים בביתו. הוא פונה להדסה לאחר מאמצי החייאה ממושכים בהם חזר הדופק וגם בבית החולים נמשכו מאמצי ההחייאה. כעת מטופל ביחידה לטיפול נמרץ ילדים כשמצבו מוגדר קריטי”.

מה הורג ילדים?

הדו”ח השנתי של ‘בטרם’ מציג את התמונה העגומה הזאת בכל שנה מחדש. מדברים על זה פחות, מדברים על זה יותר, תלוי מה עומד על הפרק בסדר היום הציבורי, ואז ממשיכים הלאה. ושוב מצקצקים כשתינוק נשכח ברכב, או נכווה קשה, או נופל מגובה, אבל זה צריך להדיר שינה מעינינו, לא פחות.

על פי הנתונים של ‘בטרם’,  מרבית הילדים מתים כתוצאה מתאונות דרכים, אבל 43% ממקרי המוות לא קרו בדרכים, אלא בבית או בחצר הבית. 

אולי תתפלאו לדעת שרוב הילדים שמתים כתוצאה מתאונות, מתים בעיקר בעונות הקיץ והאביב ובעיקר בתאונות שהתרחשו ליד הבית שלהם, כלומר, במקומות ובזמנים שבהם ישנה ככל הנראה פחות זהירות מצד ההורים, משום ש’מה כבר יכול לקרות ליד הבית?’ ו’מה כבר יכול לקרות בקיץ?’

הדו”ח השנתי של ארגון ‘בטרם’ מספק לנו בכל שנה הצצה על הנתונים העדכניים ביותר בכל הקשור להיפגעות ילדים ותמותה שלהם כתוצאה מתאונות, עדכניים יותר מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

לא לשכוח

אם נבחר לדוגמא דו”ח של ‘בטרם’ משנת 2013 נגלה שאף על פי שבתקשורת מדברים בעיקר על זה, תמותת ילדים כתוצאה מכך שנשכחו ברכב לכמה שעות, היא תופעה חריגה מאוד ובשנת 2013 נרשמו חמישה מקרי תמותה מסוג זה. אבל מה זה “רק” חמישה כשמדובר במוות אכזרי כל כך, שנובע כתוצאה מחוסר שימת לב של ההורים?

הנתונים גם מצביעים על מגמת עלייה בשכיחות של המקרים הללו, בשנים 2011-2012 מתו רק שני ילדים כתוצאה מהשארתם ברכב, שוב אותו “רק” מקולל. אבל זה מראה לנו עד כמה דעתנו מוסחת בקלות מכל הסיבות הלא נכונות, בעוד הדבר היקר והחשוב לנו מכל מוזנח ואובד. בכל המקרים הללו, בהם שכח הורה את התינוק שלו באוטו, בגלל הסחות של עבודה או של הסמארטפון, או פייסבוק  – אין ספק שאותו הורה מסתכל על החיים היום בפרופורציות אחרות. כל אותן דאגות משניות כבר לא חשובות, מה שחשוב זה הילדים, לפקוח עליהם 7 עיניים, לשמור עליהם, להיות קשובים להם ולמנוע מוות מיותר.

בבחינה של מקרי התמותה לפי קבוצות גיל עולה שהקבוצות שנמצאות בסיכון מוגבר לתמותה מתאונות הן פעוטות בני 0-4.  מדובר ב 42% ממקרי המוות של ילדים , פי 1.4 מחלקם היחסי של הפעוטות עד גיל 4 בקרב כלל אוכלוסיית הילדים בישראל.  דווקא הקטנים ביותר, שחייהם תלויים ממש באחריותם הבלעדית של מבוגרים, דווקא הם אלה שנפגעים הכי הרבה.

ועד נתון מעניין שמצויין בדו”ח של ‘בטרם’ הוא זה: אמנם התרגלנו לכך שאנשים מתים בתאונות דרכים, בהם, מה לעשות? גם ילדים.

כל הפחדים כולם, גם הכי טוב בעולם, הורה או מטפל לא שם לב לשנייה והחיים נגמרים (shutterstock)
כל הפחדים כולם, גם הכי טוב בעולם, הורה או מטפל לא שם לב לשנייה והחיים נגמרים (shutterstock)

אבל כשמדובר ב 44% ממקרי התמותה של ילדים, זה מצביע על חוסר אחריות. לא רק של ההורים, שחלקם לא חוגרים את הילדים באוטו, אלא גם של כלל הנהגים בכביש.

ומעבר לזה, מה אפשר ללמוד מכך ש 43% מהתאונות הגורמות לתמותת ילדים, מתרחשות בסמוך לבית?  שדווקא במקומות שבהם ילדים אמורים להיות מוגנים, שם מתגנבת השאננות שהורגת אותם.

ואלה הנתונים היבשים:

בשנת 2013 דווח על 117 מקרי מוות של ילדים ובני נוער מהיפגעות בלתי מכוונת (תאונות). הגורמים העיקריים לתמותה הם תאונות דרכים (52 מקרים), טביעה (14 מקרים), חנק (9 מקרים) ומוות כתוצאה מנפילה (8 מקרים). מקרים נוספים כללו בין השאר תמותה כתוצאה משריפה, מכה או חבלה, חתך או דקירה, מכת חום כתוצאה מהשארת הילד ברכב ועוד. מתוך 117 המקרים, 11 מהם סווגו כמקרים שסיבתם לא ידועה.

הנתונים יבשים, אבל אם רק ננסה לשער בדמיוננו מה עובר על ההורים של כל אחד מ-117 הילדים הללו, הורים שהם בוודאי מסורים ואוהבים לא פחות מאלה של הילדים שלא נכנסו לדו”ח האיום ונורא הזה, אולי לרגע נצליח לקבל פרספקטיבה פחות עקומה של מה שחשוב באמת בחיים.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top