מחקר: “אפקט צ’רלי שין” – 2.75 מיליון יותר חיפושים בגוגל ל-HIV

מחקר חדש חושף נתון מדהים על שיעורי החשיפה למחלת האיידס בעקבות הודעת השחקן ההוליוודי על כך שהוא נשא HIV. חוקרים מצאו שמאז ההודעה בתכנית “טודיי”, היו 2.75 מיליון יותר חיפושים מהצפוי בגוגל למילה איידס. החוקרים טוענים שמדובר לא רק במציצנות, אלא בעלייה של ממש במודעות למחלה ולדרכים למנוע אותה. חיפושי “קונדום” או “לקנות קונדום” עלו ב-75%

צר לי, צר לך. איפה קונים קונדומים? צ'רלי שין (shutterstock)
צר לי, צר לך. איפה קונים קונדומים? צ’רלי שין (shutterstock)

“אסור לנו להכריח חלילה אף אחד להיחשף ולחשוף את עובדת היותו נשא איידס, אבל ייתכן שדווקא למעשה הזה של צ’רלי שין, כשהוא לא מחוייב להתוודות, עשוייה להיות השפעה לטובה על בריאות הציבור בעולם כולו, רבים פונים כעת ללמוד על המחלה ועל הדרכים למנוע אותה”, אמר החוקר האמריקני -פרופ’ ג’ון מאייר מאוניברסיטת סן דיגו, ארה”ב, בכינוס על רפואה ואינטרנט של כתב העת של האיגוד הרפואי האמריקני.

המחקר שפרופ’ מאייר עומד בראשו, מגלה שחיפושי גוגל ל- HIV הגיעו לשיא בארה”ב בשעות לאחר שהשחקן צ’רלי שין הודיע ​​כי הוא נשא איידס.
החוקרים מצאו 2.75 מיליון יותר חיפושי Google מהצפוי, בהתבסס על מגמות קודמות, זמן קצר לאחר ששין הופיע בטלויזיה בארה”ב בנובמבר האחרון.
חיפושים באינטרנט עבור קונדומים, הסימפטומים של איידס ובדיקות HIV גם הרקיעו שחקים.

במונחים יחסיים, כל החיפושים של המילה  HIV היו גבוהים ב – 417% יותר מהצפוי ביום הגילוי של שין.
חיפושי קונדום, כמו “לקנות קונדומים”, עלו ב-  75%.

חיפושים כמו “תסמינים של HIV”, ו- “למצוא בדיקת HIV” עלו בהיקף  החיפושים ב- 540% ו 214%, בהתאמה, ביום הגילוי של שין, ונשארו בהיקף גבוה במשך שלושה ימים.

אפקט אנג'לינה ג'ולי. וידוייה של ג'ולי גרם לעלייה במודעות לסרטן השד והשחלות (shutterstock)
אפקט אנג’לינה ג’ולי. וידוייה של ג’ולי גרמו לעלייה במודעות לסרטן השד והשחלות (shutterstock)

“לא איש פוסטר, לא בורח מאחריות”

בנובמבר 2015, שין, בין היתר כוכבה לשעבר של התכנית “שני גברים וחצי”,  גילה שהשקיע מאמצים רבים כדי לשמור על מצבו הרפואי פרטי וחסוי. בראיון למגיש NBC מאט לאואר, הוא סיפר ששילם מליונים כדי למנוע מאנשים לגלות בציבור על מחלתו.
“אני חייב להפסיק את המתקפה הזאת, המטח הזה של התקפות של חצאי-אמיתות”, אמר, והוסיף שהוא אובחן לפני ארבע שנים. “אני לא הולך להיות איש פוסטר לכך, אבל אני לא מוכן להתרחק מאחריות והזדמנויות לעזור לאחרים”.

שין הוא כמובן לא הסלב הראשון שחשיפת מצבו הבריאותי גרם לשינוי של ממש בהתנהגות הציבור, המודעות לניתוחים לשחזור שד , כמו גם המודעות לבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השחלות גדלו בצורה מאסיבית לאחר שהחוויות של אנג’לינה ג’ולי דווחו בתקשורת.

במאי 2013 חשפה ג’ולי כי עברה ניתוח כריתה של שני שדיה. ג’ולי גילתה לקוראים כי היא נושאת גן שיש בו סיכון עצום להתפתחות סרטן השד וסרטן השחלות, סוג הגידול שהרג את אמה, ולכן בחרה בניתוח המונע.

מאוחר יותר ג’ולי, החרדה בדרך כלל לפרטיותה, גילתה לעולם כי בעקבות בדיקות נוספות שעברה, בחרה לעבור גם ניתוח להסרת השחלות והחצוצרות. שני הוידויים הללו עוררו שיח חשוב וחיוני בהעלאת המודעות למניעת סרטן השד והשחלות והשארת הבושה מחוץ לתמונה – כשמדובר בהצלת חיים.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top