נוסף על כל הצרות: זיהום האוויר גם משמין

מבחינת התושבים באזור חיפה, סערת זיהום האוויר במפרץ לא תחלוף, לפחות עד שהם יוכלו לצאת להליכה, טיול או ג’וגינג כמו כל אחד אחר, בלי להריח את האויר. כעת מגלה מחקר סיני שבנוסף לכל הצרות, זיהום האויר גם משמין

כל הטוב במקום אחד. מי שגר בסביבה מזוהמת יתקשה להוריד במשקל (shutterstock)
כל הטוב במקום אחד. מי שגר בסביבה מזוהמת יתקשה להוריד במשקל (shutterstock)

זיהום אוויר יכול לשבש תוכניות ההרזיה שלך: חולדות מעבדה שנשמו את האוויר המזוהם ביותר של בייג’ינג עלו במשקל וחוו ליקויים בתפקוד הלב וחילוף החומרים בגוף שלהם, לאחר 19 ימים בלבד של חשיפה לאוויר המזוהם של העיר בייג’ין, סין. כך על פי מחקר חדש במימונם של גופים ממשלתיים סיניים שונים, שפורסם בכתב העת הרפואי האמריקני  FASEB  

נשמע כמו התעללות בחולדות? זה מה שעושים לאנשים שגרים בערים מזוהמות כל יום, כל היום

החוקרים הציבו חולדות הרות ואת הצאצאים שלהן בשני חדרים נפרדים: האחד חשוף לזיהום האוויר של בייג’ין  והשני עם מסנן אויר שהסיר את רוב חלקיקי הזיהום מהאוויר.

לאחר 19 יום בלבד, הריאות והכבד של החולדות ההרות שהיו חשופות לאוויר המזוהם היו כבדות יותר והראו דלקת ברקמות שהולכת וצוברת תאוצה.

חולדות הללו לקו בכלוסטרול רע (LDL) גבוה פי שניים מזה שאצל החולדות שזכו לנשום אויר מסונן וגם המדדים האחרים היו גבוהים בהרבה,  46% יותר טריגליצרידים (שומנים בדם) . רמת העמידות שלהן לאינסולין  (כלומר, הסיכון שלהן ללקות בסכרת סוג 2) היתה גבוה בהרבה מזו של החולדות שנשמו אויר נקי.

כל השינויים הגופניים הללו יחד, הידועים יותר בשם “הסינדרום המטבולי”, עלולים להוביל להשמנת יתר קיצונית.

לדברי החוקר הראשי, פרופ’ ג’נפנג ג’אנג מאוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה, ארה”ב,  “הממצאים שלנו מספקים עדות ברורה כי חשיפה כרונית לזיהום אוויר מעלה את הסיכון להשמנת יתר. החולדות שנחשפו לזיהום היו כבדות באופן משמעותי בסוף ההריון אף על פי שהחולדות בשתי הקבוצות הואכלו באופן זהה. תוצאות דומות הוצגו גם אצל צאצאיהן החולדה, אשר הוחזקו באותם תנאים כמו האמהות שלהם”.

הממצאים אחרים לגמרי כשהחשיפה לזיהום האויר היא לא ממושכת

ההשפעות השליליות של זיהום אוויר, לעומת זאת, נראו פחותות בהרבה פחות לאחר 3 שבועות מאשר אלה שנצפו  לאחר 8 שבועות.

“ב- 8 שבועות, החולדות שנחשפו לזיהום היו כבדות יותר ב 10% וב- 18% , בהתאמה, מאשר אלו שנחשפו לאוויר נקי. חשיפה ארוכת טווח עשוייה אפוא להיות הגורם המכריע ביצירת השינויים הדלקתיים המובילים להשמנה”, אומרים החוקרים.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top